1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Bayram’a Kaç Gün Kaldı?
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram’a Kaç Gün Kaldı?

A+A-

Sağdan, soldan, facebook’tan, whatsapp’tan ve televizyonlardan gelen hayır duaların ışığında! Mübarek Ramazan’ı ve Kadir Gecesini idrak ettikten sonra bayrama kapıyı aralamış bulunuyoruz.

Bu hayır dualardan şikâyetçi de değiliz tabii ki… Nasıl şikâyetçi olalım? Müminin mümine duasının değerini bildiğimiz için ne kadar şükretsek azdır. Büyüklerimiz Allah cümlemizi gelecek yıl bu aylara bu günlere tekrar kavuştursun diye dua ederler. Yalnız bazı arkadaşlarımızın hayır dua paylaşımlarında ölçüyü kaçırmalarını çok şık bulmuyorum. Habersiz etiketlenmeler, zamanlı zamansız özelden dua ve paylaşımlar… Dua’ya karşı değiliz tabii ki fakat gıyabımda haberim yokken yapılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum.

Bunun yanında bazılarının, paylaşımlarını beğenip paylaşmayanlara yönelik beddua içerikli sözlerini okuyunca açıkçası o paylaşıma mesafeli duruyorum. Ne diyorlar peki, en az on kişiye gönder, sonra büyük bir sevap ve vaat edilen bir müjdeyi beklememizi salık veriyorlar. Bana çok uygun gelmiyor bu tür paylaşımlar, çünkü sürekli beklenti içerisine girip bu tür paylaşımlar yapmak samimiyetimize de ciddi zararlar vermektedir.

Havaların serin gitmiş olması da oruç ibadetini yapanlara ilahi bir kolaylık oldu. Çünkü gerçekten uzun ve sıcak yaz günlerinde özellikle çalışanlar için biraz zorluk olabiliyordu. Ama her zorluğun bir kolaylığı olduğu gibi oruç ibadetinin de mükâfatının yanında zorluğuna katlanmaya değer de artar bile…

Sürekli hemen her gün bayrama kaç gün kaldığını sorup duran çocuk masumiyetinin üzerimde bıraktığı etkiye nazaran bu satırları yazıyorum. Verdiğimiz cevaptan emin olmak için iyice soran ve kalan günün çabucak geçmesini bekleyen çocukça heyecanın yerini tutabilecek başka bir şey var mı? Çocuklar, bayramda giyeceği kıyafetten göreceği yerlere kadar hepsini günü gününe saati saatine planlayan, hatta geçen bayramdan aklında kalan iyi şeker verenlerle harçlık verenleri de unutmazlar.

Arefe günü imkânlar ölçüsünde mezarlık ziyareti yapılması efdaldir. Geçmişlerimizin ruhlarına Kur’an-ı Kerim okuyup hediye etmek, dualarda bulunmak gerekir. Geçmişlerimizin arefe günü böyle bir beklenti içinde olduklarını arefe günlerinin kutsiyetinden anlayabiliriz. Bazıları bu ziyaretleri bayram gününe bırakıyor. Fakat bayram günü dirileri, arefe günü de vefat etmiş olanları ziyaret etmek gerekir. Bir işi ya da engeli olanlar tabii ki de bayram günü de ziyaret edebilir, fakat makbul olanı arefe günüdür. 

Bayram sabahı ise hiç alışılmadık bir şekilde gözlerden uykunun ve heyecanın bir arada aktığı, yeni giyilmiş kıyafetlerle parlayan yeni ayakkabıların çıkardığı seslerin eşliğinde camiye ilerleyen çocuklar, yaşlılar, amcalar ve diğerleri… Camiye giren herkes başka kimler var, tanıdık diye etrafı süzerken diğer gözüyle de kendine uygun bir arar. Hocanın her bayram namazı anlattığı buna rağmen ben de dâhil hepimizin unuttuğu bayram namazının kılınışını anlattıktan sonra namaz kılınıp dualar yapılır. Büyük camilerde var mı bilmiyorum ama bizim namazımızı kıldığımız eski mahallemizdeki camide namaz çıkışında halka olunup bayramlaşma yapılır. Öne büyüklerin durduğu sırada, her gelen sıra ile herkesin bayramını kutladıktan sonra en sona da kendisi durarak arkadan gelenlerle bayramlaşmış olur.

Bayramı bir tatil olarak görenleri de buradan uyarmak istiyorum. Ramazan Bayramı dini bir gündür. Ramazan boyunca oruç tutup namaz kılıp da Bayramda deniz kenarına ya da yazlıklara kaçmak doğru değildir. Bayramın en önemli gayesi sıla-i rahim yapıp sevdiklerimizle olmaktır. Eli öpülesi büyüklerimizi ziyaret edip onların hayır dualarını almak, kenarda kıyıda kalmış bir akrabamız varsa ailece onları ziyarete gitmek en makbul olanıdır. Bunları yaptıktan sonra zamanınız ve fırsatınız olursa deniz kenarına ya da yazlığa gitmenizde bir mahsur yoktur.

Bayramı en güzel yaşamanın ölçüsü kaç yüzde tebessüme ve kaç çocukta sevince vesile olduğumuzdur. Çünkü bayramlar sevgi, saygı, gülümsemek ve paylaşmaktır. Aynı zamanda bayramlar çocuklarımızın gelişiminde güzel hatıralarla olumlu izler bıraktığı önemli günlerdir. Yaşantımızın her bir anını dinimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi çocuklarımıza aktardığımızı aklımızdan çıkarmayalım.

Şimdiden bayramınızı kutlar, ülkemiz ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını dilerim. Selam ve dua ile, hayırlı bayramlar.

           

 

Bu yazı toplam 1218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.