1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bayramı Kutlarken
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramı Kutlarken

A+A-

İslam dünyası acısıyla, tatlısıyla, sıkıntıları ve sevinçleriyle bir bayramı daha pazartesi günü kutlayacak. Bayramlar aslında insanları kavuşturan, kaynaştıran, dini objelerin nakş olduğu, sevgilerin yumak olduğu, kin ve nefret ve küskünlüklerin yok olduğu günlerdir.
KMimileri için bayram gezme, tozma, tatil gibi algılanırken, kimileri için anlamı çok farklıdır. Belki de bir anlamda yaşanan ömrün kısa bir musebeleştirilmesi günüdür. Hüzündür, sevinçtir, sevinç göz yaşlarıdır.
Bayramı bana göre en iyi yaşayan ise çocuklardır. Bizlerde çocuk luk yıllarımızda bayramları en iyi şekilde yaşadığımızı düşünmekteyim.
İnsan; varlığının anlamını sorgulamak yaşamını anlamlı kılmak ve ölümü sonrası için sorular sormuştur. Ortaya çıkan din’ler; bilinmezlik dünyasına ilişkin düşünce görüş ve uygulama kodlarını sunmuştur.
Akıl ve beş duyusu ile algı yeteneğini geliştiren insanlar; dinlerin ve ideolojilerin çeşitliği içinde, kişisel tercihini yapmış, yaşamını şekillendirme iradesine yönelmiştir.İnsan iradesini yönlendirme gerçeği; tarih boyunca farklı din anlayışlarını da beraberinde getirmiştir.
Yüzlerce din ortaya çıkmış, bazıları devam etmiş bazıları ise kaybolmuştur. Yeni din anlayışları değişim ve dönüşüm geçirerek inananları etkilemeye devam etmektedir. Yani son peygamber Hz. Muhammed, son din, İslam dinidir. Bu dinin gereği ve şartlarından birisi olan Oruç’u tuttuk ve onun bayramını kutlayacağız.
Dinlerin temel özelliği; ritüellerle, sembollerle, simgelerle anlam kazanmalarıdır.
Kelimler yanında davranış biçimleri, eylemsel olarak insanlar arası farklılaşmanın da ayırıcı özelliği haline gelmiştir.Bütün dinler; tarihsel anlamı olan inancın yansıması olan bayramlara sahiptir.
Yukarıda da belirttiğim gibi bayramlar; her türlü kinin nefretin sona erdirilmesi, sevginin barışın kardeşliğin, toplumsal birlik ve beraberliğin sağlanması için insanların bilinçlendirilmesi durumudur.
Müslümanlar; ramazan bayramını kutlarken, özeleştiri yapmak zorundadır.İslam dünyası bugün; farklı İslam anlayışına sahip olanların birbirini katlettiği kendi ülkelerini yakıp yıktığı vahşetin olduğu ülkelerdir.Bugün Ortadoğu’da akan kan, bayramı buruk kutlamamıza neden olmaktadır. Suriye, Mısır, Irak, Filistin…
İslamiyet; farklı İslam anlayışı nedeniyle kimsenin kimseyi beğenmediği zıtlıklar dinine dönüştürülmüştür.

İnsanlar, gruplar, cemaatler; kendi görüşünü İslam diye sunmaktadır. Bir nevi İslam adında farklı inanç toplulukları oluşmuştur. İslam adında onlarca dinler yaşatılmaktadır. Din adına insanlar katledilmektedir.
Cesur dürüst gerçek akıl ve bilim iman sahibi kişilerin etkisi olamamaktadır. Hurafelere mitolojilere dayalı İslam anlayışı, İslam dünyasını sarmalamıştır.
Herkes kurtarıcı rolünü oynamakta gerçekte ise kişisel çıkara dayalı düşüncesini savunmakta ve uyulmasını istemektedir.Müslümanlar; kendi mensupları arasında da İslamiyet’in emrettiği adaletle davranmayı terk etmişler, yandaşlık ,yakınlık ve çıkar odaklı hareket etmektedirler.
Temiz inançlı olanları aptal yerine koyan din tacirlerinin gerçek yüzleri halka anlatılmalıdır.İslam’ı istimar edenlerin ortak özellikleri: makam servet şehvet düşkünü yalancı çıkarcı olmalarıdır. Onlar; mutlular, pişkinler, arsızlar, gururlular, kibirlilerdir. Çünkü biatla sindirdikleri iyi niyetli insanların hesap sormadıklarını biliyorlar. Şartlanmış köleleştirilmiş beyinler sorgulamaz, sorgulayamaz.
Adaleti kendinden olanlara veren, karşı olandan esirgeyen köhnemiş zihniyete sahip olanlar, İslamiyet’e en büyük kötülüğü yapmaktadırlar.
Müslümanlar; şartlandırılmış beyinlerindeki sarmalı parçalamak zorundadırlar. Dogmalarla iğdiş edilen beyinlerini açmalı, uyuşturulmuş bedenlerini sevgi-saygı-paylaşım-adil yönetimle enerjik hale getirmelidir. İşte bayramlar bunun düşünülmesi ve değerlendirilmesi günleridir.
En içten duygularımla; Müslümanların Ramazan Bayramını kutlar; bütün mutlulukların güvenlik, esenlik ve barış içinde sizinle olmasını dilerim.
Pazartesi günü kutlayacağım bayramda gözlerde sevgi, yüzde tebessüm, dilde güzel söz, erdemlilik eksik olmasın. Bayram sonrası buluşmak dileğiyle…
 

Bu yazı toplam 289 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.