1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bayramı Kutlarken
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramı Kutlarken

A+A-

İslam dünyası acısıyla, tatlısıyla, sıkıntıları ve sevinçleriyle bir bayramı daha cumartesi günü kutlayacağız. Bayramlar aslında insanları kavuşturan, kaynaştıran, dini objelerin nakş olduğu, sevgilerin yumak olduğu, kin ve nefret ve küskünlüklerin yok olduğu günlerdir.
Kimileri için bayram gezme, tozma, tatil gibi algılanırken, kimileri için anlamı çok farklıdır. Belki de bir anlamda yaşanan ömrün kısa bir muhasebeleştirilmesi günüdür.
Bayramı bana göre en iyi yaşayan ise çocuklardır. Bizlerde çocuk luk yıllarımızda bayramları en iyi şekilde yaşadığımızı düşünmekteyim.
İnsanlık ile birlikte batıl ve doğru olan dinler ortaya çıkmış, bazıları devam etmiş bazıları ise kaybolmuştur. Yeni din anlayışları değişim ve dönüşüm geçirerek inananları etkilemeye devam etmektedir. Yani son peygamber Hz. Muhammed, son din, İslam dinidir. Bu dinin gereği ve şartlarından birisi olan Ramazan, diğeri de Kurban’dır ve bayramıdır. Ramazan bayramını idrak ettik. Şimdi İslam aleminin 2. Büyük dini bayramı olan Kurban bayramını kutlayacağız.
Yukarıda da belirttiğim gibi bayramlar; her türlü kinin nefretin sona erdirilmesi, sevginin barışın kardeşliğin, toplumsal birlik ve beraberliğin sağlanması için insanların bilinçlendirilmesi durumudur.
Müslümanlar; dini bayramlarımızı yaşarken, özeleştiri yapmak zorundadır. İslam dünyası bugün; farklı İslam anlayışına sahip olanların birbirini katlettiği kendi ülkelerini yakıp yıktığı vahşetin olduğu ülkelerdir.Bugün Ortadoğu’da akan kan, bayramı buruk kutlamamıza neden olmaktadır. Suriye, Mısır, Irak, Filistin ve diğerleri… İslamiyet; farklı İslam anlayışı nedeniyle kimsenin kimseyi beğenmediği zıtlıklar dinine dönüştürülmüştür.
İnsanlar, gruplar, cemaatler; kendi görüşünü İslam diye sunmaktadır. Bir nevi İslam adında farklı inanç toplulukları oluşmuştur. İslam adında onlarca dinler yaşatılmaktadır. Din adına insanlar katledilmektedir. Cesur dürüst gerçek akıl ve bilim iman sahibi kişilerin etkisi olamamaktadır. Hurafelere, mitolojilere dayalı İslam anlayışı, İslam dünyasını sarmalamıştır. Herkes kurtarıcı rolünü oynamakta gerçekte ise kişisel çıkara dayalı düşüncesini savunmakta ve uyulmasını istemektedir. Müslümanlar; kendi mensupları arasında da İslamiyet’in emrettiği adaletle davranmayı terk etmişler, yandaşlık, yakınlık ve çıkar odaklı hareket etmektedirler.
Müslümanlar; şartlandırılmış beyinlerindeki sarmalı parçalamak zorundadırlar. Dogmalarla iğdiş edilen beyinlerini açmalı, uyuşturulmuş bedenlerini sevgi-saygı-paylaşım-adil yönetimle enerjik hale getirmelidir. İşte bayramlar bunun düşünülmesi ve değerlendirilmesi günleridir.
En içten duygularımla; Müslümanların bu dini bayramını kutlar; bütün mutlulukların güvenlik, esenlik ve barış içinde sizinle olmasını dilerim.

Bu yazı toplam 117 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.