1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bayramınız Kutlu Olsun
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramınız Kutlu Olsun

A+A-
İslam alemi için bir kutsal bayramı daha kutluyoruz.
Yaklaşık 2 ay kadar önce kutladığımız Ramazan bayramından sonra bu bayram inanmışlar için diğer önemli bayramdır.
Bayramlarımız bizim için çok önemli ve barışma, birleşme, sarılma  bir birimizi  af etme günleridir. Belki de geçen günlerin bir muhasebesini yapma yada sevinç, belki bazılarımız için hüzün, acı günüdür.
Allah kimseye bayram gününde acı yaşatmasın. Anılarımız, geçirdiğimiz günlerde acılı zamanlarımız oldu ise de “kader” deyip geçiştirmek ,öyle kolay olmaz ama, yapılacak bir şey de yok.
Hani bazılarını söylediği gibi :
“Bayram gelmiş neyime,
Kan damlar yüreğime” demek istemiyorum.
Yüreğiniz, gönlünüz ve eviniz bayram sevinci, coşkusuyla dolsun, sabretmek gereken konularda sabır gösterelim ve sevelim, sevilelim…
Nerede o eski bayramlar sözü artık dillerde bir gülümsemeye dönüştü. Evet, gerçekten yok artık o eski bayramlar. İnsan çocukluğunda yaşadığı bayram hazzını düşününce bugününden zevk almaz oldu. Hep bir hasret ve iç çekmelerle anar oldu yaşadığı günleri. Neden böyle oldu ki …
Yaşanan ekonomik şartlardan mı, yoksa çocukluğa duyulan özlem mi veya  bir türlü alamadığı ruhsal doyum mu, doyumsuzluk mu, belki de insanlığın süratle bir egoizme doğru gitmesidir. Ya da  yaşanan terör olayları, kaybedilen yakınlarımız…
Eskiden geniş ailelerde yaşarken artık daha bireysel bir yaşam sürmemizden de olabilir. Bunlar gibi binlerce soru çıkarılabilir aslında.
 Belki de hepsi .
Herkes aynı şeyi söyleyip duruyor hani o eski bayramlar diye, ama kendisine dönüp bir baksa kendi ne yapıyor o eski günleri yaşatmak için o ayrı konu.Tabii ki yaşadığımız zaman, iş hayatı, stresler derken insan birazcık nefes alabilmek için bayram tatilini de fırsat bilip tatil yapmak, dinlenmek, gezmek istiyor, belki çekirdek ailesiyle, belki arkadaşlarıyla. Büyüklerini de telefonla aramak yetiyor, keza yakınlarını da.
 Herkesin mutlaka eski bayramlarla ilgili anısı vardır. Çocukluğundaki el öpme merasimlerinden, verilen kolalı mendillerden, harçlıklardan dem vurur, yediği o lokumlardan, kurban kesilip, yenilen kavurmalardan, bayram tatlılarından, annesinin ev baklavalarından bahseder veya bayram öncesi kendisine alınan bayram kıyafetlerinin, ayakkabılarının günlerce başucunda durduğundan bahseder. Kimileri de iç çekerek, ulaşamadığı, alamadığı şeylerin özlemini biz kez daha içinden geçirir.Artık bayramlarda değil her gün alınıyor ve dolaplara sığmıyor kıyafetler. Yeni kıyafetin önemi mi kaldı . Herkes olamaz isede birçok kimse  bunu yapabiliyor.Ve eskiden nesnel varlıklarımız bugünkü gibi çok değildi. Ama yine de insanlar mutlu olmayı biliyorlardı. Keza ben de öyle. Ortak noktalarımız çocukluğumuzdaki geçirdiğimiz bayramlar.
Şimdi hangileri var. Herkes bir yerlerde birbirlerine bayram kutlamaları için sms ler atıyor veya telefon ediyor ve bitiyor.
Eskiden bayramlar yoğun bir heyecan dalgası ve büyük bir beklentiydi biliyorum. Günler öncesinden evler temizlenir, tatlılar yapılır ve bayramın ilk günü sabahtan itibaren çocuklarının, yakınlarının ya da komşularının ziyareti beklenirdi.
Bence değişimi bayramlarda değil kendimizde aramalıyız . Manevi değerlerimizi daima hatırlayıp çocuklarımıza öğretmeliyiz.Bu hayatta şu 3 şeyi aklımızdan çıkarmamalıyız.
Ağzınla kuş tutsan da, En güzel iyiliği yapsan da, kimseye yaranamıyorsun. O yüzden mutlu olmak istiyorsanız, bence bayram da olsa kimseden bir şey beklemeyin. Çünkü eh tehlikeli insan yapılan iyiliği unutup, nankörlük yapandır.
 Yok artık o eski bayramlar!
Ama büyükler, anneler babalar büyükanne, büyükbabalar, yaşlı akrabalar hala o eski bayramları yaşıyorlar ve bekliyorlar, bunu da göz ardı etmemek lazım. Bir gün onların yerine bizim geçeceğimiz de malum. 
Bu yazı toplam 357 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.