1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Bazı Şeyleri Anlamak Çok Zor
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bazı Şeyleri Anlamak Çok Zor

A+A-

 Alexis Carrel, yazdığı ve kendisine Nobel  Ödülü kazandıran o meşhur eserinde (İnsan Denen Meçhul) insanı tam anlamanın mümkün olmadığından bahseder. Sadece O mu? Tarihte ve günümüzde birçok cins beyin, birçok dahi insan, insanı ve onun davranışlarını anlamaya çalışmış, onları bir kanuna bağlamayı düşünmüş, ama ne mümkün!

                İnsanlar, aynı anneden, aynı babadan, aynı topraktan türedikleri halde sadece renkleri, sadece bedenleri değil, dilleri, huyları, davranışları, parmak izleri, kaderleri hep farklı farklı. Bu zamana kadar dünyaya ne kadar insan gelmişse o kadar farklı huy, parmak izi, akıl, ahlak anlayışı ve davranış biçimi var. Günümüz dünyasına ve tarihe bir bakın ne kadar haklı şeyler yazdığımı siz de kabul edeceksiniz. Benim anlamadığım, bana çok ama çok tuhaf gelen şeylerden bir kaçını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tarihten Birkaç Örnek

                İnsanların, milletlerin hayvan sevgisi farklı farklıdır. 16. Yüzyılda Türkiye’yi gezen Avrupalı bir seyyah Osmanlı halkının bazı tuhaf! Huylarından bahsetmiş: “mesela” diyor bu seyyah ” bu adamlar yere tükürmezler. Balgamlarını yutarlar. Bu nedenle renkleri soluktur!” Devam ediyor, “Hayvanlar için hastaneler açmışlar. (Guraba-i Laklakanı kast ediyor)Hatta sert kış günlerinde aç kalan kurtlar ölmesin diye dağlara et bırakırlar…” Gördünüz değil mi atalarımızın yaptığı  bu güzel davranışlar Batılıyı nasıl şaşırtmış. Batılı Seyyah bize şaşırırken ben de Hintlilerin hayvan sevgisine şaşırdım. İneği kutsal sayan bu millet, bakın tarihte bu konuda (hayvan sevgisi menzuunda) neler yapmış. Beni şaşırtan bir olayı dün İsmail Hami Danişmendin kitabından okudum. Eskiden Hindistan’da hayvan sevgisi o kadar çok ileriymiş ki bitler, pireler açlıktan ölmesin diye bazı "hayvancıl! Hintliler" ahırlara girip çırılçıplak soyunup yatar, onun üzerine aç kalmış pireler, bitler konar karınlarını bir güzel doyururlarmış. Bu hayvancıl Hintliler bu hayvanların karınlarını rahatça doyurmaları uğruna kendilerini feda ederlermiş. Sevginin bu kadarını anlamak mümkün mü?


Tarihte Böyle De Günümüzde Farklı Mı?

                Tek bir Allah’a, her şeyi gören, her şeyi bilen, yaptıklarımızı ebedi alemde sonsuz bir cennet veya sonsuz bir cehennemle ödüllendirecek  bir Allaha inandığını söyleyen, Müminlerin kardeş olduğunu ilan eden, komşusu açken tok yatanı kendi çemberi dışına atan… Müslümanlar bir deprem anında yağma yaparken, Güneşe tapan(Şinto dinine inanan) Japonlar bırakın yağmayı, depremde yıkılan bir ATM makinasından yere saçılan paralara bile dokunmuyorlar!!! Bu farkı neyle izah edebiliriz? Ben bunu anlayamadım!!!

                Allah’u Tealanın biz Müslüman erkeklere bir emanet olarak verdiği, onların her türlü ihtiyacını karşılama görevi ile vazifelendirdiği kadınlara karşı uygulanan şiddeti (dövme, yaralama ve Allah korusun öldürme) ne  ile ve nasıl izah edeceğiz? Ben bunu da anlayamıyorum ve izah edemiyorum!

                Anlayamadığım ve izah edemediğim bir şey daha: PKK’lıların nasıl bu kadar acımasız olabildiği ve nasıl ölümü göze alabildikleri? Bir insanı, ancak ve ancak öldükten sonra sonsuz ve Dünyadan binlerce kat güzellikler ve milyonlarca kat mükâfatlar ( Cennet ) ölüme sürükleyebilir. Bildiğimiz kadarı ile PKK Marksist bir örgüt. Bu fikri taşıyan biri ölüm sonrasına yani ahirete inanmaz. Marksizme göre her şey madde her şey bu dünyada. O zaman bu örgüt binlerce insanı nasıl ölüme gönderebiliyor? Bazı insanların; “kandırıyorlar, hap içiriyorlar, korkutuyorlar…” demeleri bu soruya cevap teşkil etmez. Yüzde doksanı Müslüman olan bir ülkede, 80 binden fazla din adamının resmi görevli olduğu bir dönemde bu kadar kardeş kanı dökülüyorsa şaşırmamak elde mi? Bu gibi garip şeyleri anlamak mümkün mü?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.