1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bazı sığınmacılar iltica hakkı için Hristiyanlığa geçiyor
Bazı sığınmacılar iltica hakkı için Hristiyanlığa geçiyor

Bazı sığınmacılar iltica hakkı için Hristiyanlığa geçiyor

Almanya ve Avusturya'ya kaçak yollarla gelen Afgan, Pakistanlı ve İranlı sığınmacılardan bazıları iltica hakkı elde edebilmek için Hristiyanlığa geçiyor.

A+A-

Almanya ve Avusturya'ya kaçak yollarla gelen Afgan, Pakistanlı ve İranlı sığınmacılardan bazıları iltica hakkı elde edebilmek için Hristiyanlığa geçiyor.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı (ZMD) Aiman Mazyek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı sığınmacıların, daha kolay mülteci statüsü elde edebilmek amacıyla bu yola başvurduklarının anlaşıldığını söyledi.

“Hristiyanlığa geçenlerin sayının artığı bilgisine sahibiz ama tam sayıyı bilmiyoruz." diyen Mazyek, Alman makamlarının, sığınma başvurularını değerlendirirken bunu kişinin etnik kökeninden ve dininden bağımsız bir şekilde ele alması gerektiğini vurguladı.

Mazyek, “Bu konuda kiliselerin de din ayrımı yapılmasına karşı olduklarını ifade etmelerini doğru buluyorum. Çünkü bu tamamıyla yanlış bir mesaj ve sinyal olur. Dinini seçme özgürlüğü esastır. Ancak kiliselerin sığınmacıları bir tarafa yönlendirmeye dönük cazibe merkezi oluşturmaktan ve baskıdan kaçınmaları gerekiyor. Hristiyanlar nasıl Müslümanlardan bekliyorsa bizim de kiliselerden beklentimiz agresif bir misyonerlikten kaçınmalarıdır.” diye konuştu.

Geçen yıl 1 milyondan fazla sığınmacı kabul eden Almanya’da, daha kolay iltica hakkı elde edebilmek için kaç kişinin Hristiyanlığa geçtiğini gösteren herhangi bir kayıt bulunmuyor. Alman basınında çıkan haberlerde bunun binlerce olduğunun tahmin edildiği belirtiliyor.

Dini baskı riski iltica almayı kolaylaştırıyor
Almanya, uluslararası sözleşmeler ve anayasası gereği, Suriye gibi savaş bölgelerinden ve baskılardan kaçanların birçoğunu din ya da etnik fark gözetmeden koruma kapsamına alıyor, bunların büyük bir kısmına geçici oturma izni veriyor.

Ancak Afganistan, Pakistan ya da İran gibi ülkelerden kaçak yollarla gelenlerin büyük çoğunluğu ekonomik amaçlı gelen göçmen olarak görülüyor, iltica başvuruları geri çevriliyor. Yalnızca doğrudan siyasi baskı ya da işkenceye uğramış olup bunu kanıtlayabilenlerin başvuruları kabul ediliyor.

Almanya’da iltica hakkı elde etmesi zor olan bazı Afgan, Pakistanlı ve İranlılar ise din değiştirerek, başvurularında ellerini güçlendirmeye çalışıyor. Bu kişiler, ülkelerine dönmeleri durumunda din değiştirdikleri için idam cezasıyla karşı karşıya kalacaklarını öne sürerek sığınma talebinde bulunuyorlar.

Son bir yılda Afgan göçmenlerin yalnızca yüzde 29’u, Pakistanlı göçmenlerin ise yalnızca yüzde 8’i sığınmacı statüsü alabildi. 2015 yılında İran vatandaşlarının yaptığı sığınma taleplerinde başvuruların yaklaşık yüzde 60’ı olumlu sonuçlandı.

Ana dilde kurslar
Almanya genelinde özellikle bazı Protestan kiliseleri, sığınmacılara yönelik özel programlarla onların Hristiyanlığa geçmelerini aktif şekilde teşvik ediyor.

Berlin yakınlarındaki Protestan Teslis Cemaati Kilisesi’ne üye yaklaşık bin 200 sığınmacının bulunduğu belirtiliyor.

Papaz Gottfried Martens, yalnızca geçen yıl 185 sığınmacıyı vaftiz ederek Hristiyan yaptı.

Kilisede, sığınmacılar için ana dillerinde din kursları veriliyor. Kilise yetkilileri, vaftiz öncesinde aylar süren bir hazırlık aşaması olduğunu, kişilerin bir sınava tabi tutulup bire bir görüşme yoluyla gerçekten Hristiyanlığı benimseyip benimsemediklerinin incelendiğini savunuyor.

Avusturya’da da iltica hakkı alabilmek için din değiştiren sığınmacı sayısının hızla arttığı belirtiliyor.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.