1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Beddua sona erdi artık hürüz hür
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Beddua sona erdi artık hürüz hür

A+A-

Fethin nişânesi, İstanbul’un kalbi, Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v.’in övgüsüne mazhar olmuş ordunun ve o ordunun aziz komutanı Fatih Sultan Mehmed Hanın bize emaneti idi Ayasofya,

Hamdolsun 89 yıl sonra esaretten kurtuldu. O artık hür ve onun sayesinde biz de hürüz. Erdoğan ve milletin arzusu sayesinden üzerimizde beddua yükünden de kurtulduk.

Ayasofya bir müze değildi.

Müslümanlardan gasp edilmiş bir camisi idi ve aslına döndürüldü.

Çünkü Ayasofya, sadece Türkiye için değil tüm İslam âlemi için önemlidir.

Uğruna canlar feda edilen, şiirler, ezgiler yazılan Ayasofya…

Müslümanların kanayan yarasıydı ve 89 yıldır esaret altında idi.

Ayasofya Camii ve nihayet Cuma günü Danıştay 10. Dairesi üyelerinin oy birliği ile aldığı karardan sonra zincirleri kırılarak ibadete açılma kararı verildi. İlk namaz 24 Temmuz, bizi esir eden ve Ayasofya’nın da kapanma zeminini oluşturan Lozan’ın imza yıl dönümünde kılınacak.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’nin, Ayasofya’yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararının iptali için Danıştay’a açtığı dava Danıştay 10. Dairesi 2 Temmuz’da görüşerek karara bağladı. Cuma günü gerekçeli kararı yayınladı.

Danıştay'ın gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

Danıştay'ın gerekçesinde Ayasofya'nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği kaydedildi.

Gerekçede, "Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. Kadimden beri korunan Vakfa ait taşınmaz ve hakların, istifadesine bırakıldığı toplum tarafından kullanılmasına engel olunamaz." denildi.

Bu karardan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan beklenen karar geldi ve Erdoğan Ayasofya Camii’ni Diyanet İşleri Başkanlığına devrine dair kararname yayınlanarak gerçek kimliğine kavuşturmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Millete sesleniş konuşmasında Ayasofya’da 89 yıl sonra 24 Temmuz Cuma günü Cuma namazı kılınması ile açılacağı müjdesini verdi.

Evet, gençliğimizde sürekli tekrarladığımız zincirler kırılsın Ayasofya açılsın sloganı gerçekleşti ve Rabbime hamdolsun zincirler kırıldı ve Ayasofya açıldı.

Bu kararın alınmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Danıştay’a dava açan Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’ne ve Danıştay 10. Dairesinin değerli üyelerine teşekkür ederiz.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in müjdelediği açılış hamdolsun gerçekleşti.

Gençler! Bugün mü, yarın mı, bilemem!

Fakat Ayasofya açılacak!.. Türk’ün bu vatanda kalıp kalmayacağından şüphesi olanlar, Ayasofya’nın da açılıp açılmayacağından şüphe edebilirler.

Ayasofya açılacak… Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün mânalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak!.. Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek…

Ayasofya açılacak!… Bütün değer ölçülerini, tarih hükümlerini, dünyalar arası mahsup sırlarını, her iş ve herşey hakkındaki gerçek miyarları çerçeveleyici bir kitap gibi açılacak…

Allah tarafından mühürlenmiş kalplerin mühürlediği Ayasofya, onların aynı şekilde mühürlemeğe yeltenip de hiçbir şey yapamadığı, günden güne kabaran akınını durduramadığı ve çığlaştığı günü dehşetle kolladığı mukaddesatçı Türk gençliğinin kalbi gibi açılacak…

Ayasofya’yı, artık önüne geçilmez bu sel açacak!..

Bekleyin gençler!.. Biraz daha rahmet yağsın… Sel yakındır!

Necip Fazıl Kısakürek (1965)

Ayasofya’nın Camii olmasına kimler karşı?

Ayasofya’nın ibadete açılması Türkiye ve İslam âleminde sevinçle karşılanırken başta ABD, AB ve Rusya rahatsız olurken içimizdeki devşirmelerinde rahatsız olduğunu gördük.

Bu kişiler Batı’nın verdiği tepkiden daha sert tepki vermektedirler.

Bir kısmı içlerindeki kini açıkça kusarken bazıları da dolaylı olarak Ayasofya konusunda alınan kararı eleştirmektedir.

Birçoğu Ayasofya’nın ibadete açılmasına karşı olduğunu Ayasofya’nın Kilise’ye döndürülmesi isteyecek kadar ileri gitmiştir.

Bu yazı toplam 1434 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.