1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bekir Bozdağ: Başkanlık kanla değil milletin iradesiyle gelecek
Bekir Bozdağ: Başkanlık kanla değil milletin iradesiyle gelecek

Bekir Bozdağ: Başkanlık kanla değil milletin iradesiyle gelecek

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" sözlerini eleştiren Bekir Bozdağ, "Başkanlık Türkiye'ye kanla değil milletin iradesiyle gelecektir; anayasayla gelecektir. Geldiğinde de kan değil bayram

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sistemiyle ilgili 'Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz' açıklamasını eleştirerek, "Başkanlık Türkiye'ye kanla değil milletin iradesiyle gelecektir; anayasayla gelecektir. Geldiğinde de kan değil bayram olacaktır. Kılıçdaroğlu kan demeye devam etse de aziz milletimiz, gözünü kan bürümüşlere; ağzından kan damlayanlara inat başkanlığa evet diyecektir" dedi.

"HALK TARAFINDAN SANDIKTA VERİLİR"

Adalet Bakanı Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden açıklamalarda bulunarak, "Başkanlık Sistemi, yasama ile yürütmenin bir birinden tam ayrı ve birbirine karşı tam bağımsız olduğu sistemin adıdır. Başkanlık Sisteminde yasama/yasama üyeleri, parlamenter sisteme göre daha kuvvetli kuvvetli, daha etkin ve daha bağımsızdır.

Başkanlık Sistemi, parlamenter sistemden daha güçlü ve daha etkin bir yasama denetimi sağlar. Kuvvetlerin ayrılığı ve bağımsızlığı tamdır. Başkanlık sisteminde, yasama/yürütme seçimi ayrı ayrı yapılır. Parlementer sistemde sadece yasama seçimi yapılır; yürütme seçimi yapılmaz. Başkanlık sisteminde yasama yetkisi ile yürütme yetki ve görevi, doğrudan halk tarafından sandıkta verilir.

Oysaki parlamenter sistemde yürütme, yasamadan çıkar ve yasamanın güvenine dayanır. Ayrıca bir yürütme seçimi yapılmaz" ifadelerini kullandı.

"BAŞKANLIK KILIÇDAROĞLU'NA RAĞMEN GELİR"

Meclis'in Anayasa'ya göre başkanlık sistemini kabul etmesi halinde başkanlık sisteminin Türkiye'ye geleceğini vurgulayan Adalet Bakanı Bozdağ, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu hakikate rağmen CHP Genel Başkan'ı Kılıçdaroğlu'nun Başkanlığı tek adamlık diye nitelendirmesi, bilgisizlik değilse başkanlığa bühtandır. Halk iradesiyle seçilmiş TBMM, Anayasa'ya göre başkanlık sistemini kabul etmesi halinde başkanlık Türkiye'ye Kılıçdaroğlu'na rağmen gelir.

"KANLA DEĞİL MİLLETİN İRADESİYLE GELECEK"

Başkanlık Türkiye'ye kanla değil milletin iradesiyle gelecektir; anayasayla gelecektir. Geldiğinde de kan değil bayram olacaktır.

Kılıçdaroğlu kan demeye devam etse de aziz milletimiz, gözünü kan bürümüşlere; ağzından kan damlayanlara inat başkanlığa evet diyecektir. Başkanlık geldiğinde kan almayacak ama bu büyük başarıdan dolayı sevinç göz yaşı dökenler olacaktır"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.