1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Beklentilerin Hedefi: Sadece 4 Koltuk
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Beklentilerin Hedefi: Sadece 4 Koltuk

A+A-

Siyasette sıcak günler yaşanıyor. Milletvekili olabilmek için tüm gücüyle çabalayan onca insan var. Bunlardan çoğu üzülecek. Cüz’i bir kısmı da sevinecek. Umarız ki görevini taşıdığı sorumluluğun bilinciyle yapacak insanlar o koltuklarda yerini alsın. Bugüne kadar o koltuklarda oturan onca sabık vekil ve sabık vekil adayları görevlerini sorumluluk bilinciyle yaptı mı? Bu tartışılır. Ama genelde yükselen ses hayır olacaktır. Test mi istersiniz? İşte Konyalılar…
Peki, gelelim mevzumuza! Şehrimizden kimler vekil adayı olacak?
Hep birlikte bir analiz yaparak bu sorumuza cevap bulmaya çalışalım.
Konya’mızdan başkente 14 vekil göndereceğiz. Mevcut milletvekillerimizden üç dönem uygulaması sebebiyle çekilecek vekillerimiz; Harun Tüfekçi ve Kerim Özkul
7 Haziran seçiminde diyelim ki AK Parti dışında CHP ve MHP toplam üç vekil çıkardılar.
Geriye kalan ne? Toplam 11 milletvekilliği koltuğu.
Listenin ilk sırasına Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nu yazdık mı? Geriye kaldı 10 milletvekilliği koltuğu.
Mevcut vekillerimizden kimin şansı yaver gidecek ve listede yer bulacak şimdiden kestirmek güç olsa da biz diyelim ki 5 vekilimiz tekrar aday listesinde yer bulabilsin. Geriye kaç koltuk kaldı? Toplam 5 vekil koltuğu.
Önceki seçimde aday adayı olarak listede yer bulmaya çalışan Recep Konuk tekrar aday adaylığı için başvurması boşuna değildir. Zannımca gereken işareti gördükten sonra bu adımı atmıştır. O halde Recep Konuk Beyefendiyi de listeye yerleştirdiğimizi farz edersek geriye kalıyor 4 koltuuuk.
Haydi, buyurun bakalım. Bunca aday adayı, sadece 4 koltuktan birine ulaşmak için mi çabalayacak? Aynen öyle.
Bu durumda AK Parti teşkilatlarına Allah yardımcınız olsun demek düşüyor.
Her zaman ifade ettiğim gibi vekil adayları belirlenirken çok hassas davranılmalıdır. Bu çalışmada tercih eğiliminin akademik mazisi olan isimlerden tercih edilmesi Konya’mızın hayrınadır. Nitekim başbakanımızda akademik niteliği olan bir kişidir.
Teşkilata dayalı mazisi olanların bir kere ilk baştan elenmesi gerekiyor. Çünkü içinde bulundukları görev sürelerince çevrelerden edindikleri bilgiler, daha çok iş takipçiliği, rant elde etmeye giden yollar, ihale takipçiliği gibi menfaate dayalı gözünü toprak doyuracak şebekeleşmeye açık isimler olması kuvvetle muhtemeldir. Ben şahsen bunlar gibilerden iyice tiksindim. Birçoğunu tanıyorum. Yolda karşıma çıksalar yönümü değiştiriyor ve muhatap olmaktan şiddetle kaçınıyorum. Kolay zengin olma ya da zenginliklerine zenginlik kapma heveslisi olanlar bir temizlensin artık.
Peki, benim yetkim olsa tercihimi nasıl değerlendirirdim?
Bir kere Recep Konuk Bey’i her zaman tercih etmişimdir. Yaptığı başarılı çalışmalar ortadadır. Siyasetin kokuşmuş çarkına fazla bulaşmamıştır. Kendisini şahsen listenin ikinci sırasına düşünmeden koyardım.
Konya malumunuz, sanayi şehridir. Recep Konuk Bey’e ilave olarak kuvvetli sanayi geçmişi olan geçmişi temiz bir ismi daha listeye eklerdim.
Konya malumunuz, tarım şehridir. Tarımsal alanda akademik kariyere sahip üniversitelerimizden birinde görev almış ya da mevcut olanlardan ikisini listeye eklerdim. Gittiği zaman Konya çiftçisinin beklentilerine bihakkın çözüm üretebilecek ve çözüm arayabilecek iki ismi eklerdim.
Konya’mız malumunuz maneviyat şehridir. Mevlana şehridir. Bu bakımdan Konya’mızdan kendini yetiştirmiş ve ilmi birikimi beklenen düzeye ulaşmış bir kardeşimizi listeye eklerdim. O da Konya’mızı mevcut ilmi birikimiyle mecliste temsil eder ve Konya’mıza yakışan bir temsil kabiliyeti sergileyebilir.
Doldurduk mu listeyi?
Haydi, hayırlı olsun.
Bakalım tercihler ne şekilde olacak. Bekleyip göreceğiz.
Benim listemi beğenmeyen var mı? Kurtla kuzunun taksimi değil.
Tekrar bir bakalım: AK Parti kuvvetle ihtimal 11 vekil gönderecek. Bunun ilk sırasına Sayın Başbakan Davutoğlu’nu koyduk. Mevcut vekillerden önceki dönemden devam etmekte olan dosyalara hâkim 5 isim daha ekledik. Üstüne 2 sanayici vekil adayı ekledik. Üstüne 2 tarımsal konularda uzman akademik bir isim ekledik. Üstüne 1 manevi alanda bir noktaya gelmiş ilim ehli bir kardeşimizi ekledik.
Etti mi toplam 11 kişi. İşte bu!
Kalan son üç koltuğa kimi yazarsanız yazın.
Kızanları biliyorum. Ama kızmasınlar. Kendileri içinde hayırlı olan budur. Yok, eskiden teşkilatta yüksek düzeyde görev almış. Yok, eskiden belediye reisliği yapmış. Yok, eskiden çok çileler çekmiş. Bunların hepsi ayak. Behey kardeşim o görevlerinizi ifa ederken sizler beklenti içinde miydiniz de? Hani siyaset bayrak yarışıydı? Hani hiçbir beklentiniz olmadan o koltuklarda gece gündüz çaba sarf ediyordunuz? O zaman gösterin samimiyetinizi… Yoksa geçmiş dönemde ki çabaları sebebiyle her önüne gelen adaylık tasasına düşerse vallahi mecliste ki toplam 550 koltuk bile yetmez.

 

Bu yazı toplam 186 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum