1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. BEL VE BOYUN FITIGI NASIL GEÇER?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BEL VE BOYUN FITIGI NASIL GEÇER?

A+A-

5 Boyun fıtığı nedir: Boyun fıtığı boyundaki disklerin düzleşmesi buna bağlı olarak sinir ve damarlara baskı oluşması, kireçlenme gibi şeylere boyun fıtığı diye adlandırılır.

Boyun fıtığı dışa doğru gelişirse boynumuzda ağrı oluşur ama tedaviye çabuk cevap verir çabuk iyileşir. Dışa doğru geliştiği için de gözlerde bozulma veya kolda güçsüzlük olmaz Boynumuz biraz yatarken acır o kadar.

 Eğer boyun fıtığı boynumuzun içine doğru gelişirse o zaman beynin çabuk yorulur. Televizyon seyredemez hale gelirsin. En yakının bile olsa insanlardan kaçarsın. Onlarla konuşmak istemezsin çünkü beynin yorulmaktadır. Sinir ve damarlara baskı yaptığından dolayı kollarında halsizlik oluşur.

 Eğer boyun fıtığı boynumuzun sağında oluşmuşsa sinir ve damarlara baskı oluşturduğundan dolayı buna bağlı olarak sağ kolumuzda güçsüzlük ve sağ gözümüzde görme bozukluğu gibi sorunlar oluşur. Çünkü kanla sulanmayan bölge sorun üretmeye adaydır ve ben bunları yaşadım.

Boyun fıtığı yıllarca diyebileceğim uzun bir zamanda gelişir. Öyle olunca çabucak geçmez. Onun için sabırla tedaviye devam etmemiz gerekir. 

 Ben boyun fıtığını nasıl geçirdim. Boyun fıtığını iyileştirmenin faklı yöntemleri vardır. O bölgeye gaz yağı sürebiliriz. Çörek otu yağı, susam yağı Ardıç yağı sürebiliriz. Kırk kilit otu suyu sürebiliriz. Tabi kırk kilit otunu aynen çay demler gibi demleyeceğiz ve demlediğimiz sudan avcumuzun içine aldığımız fındık tanesi kadar büyüklükteki o suyu boynumuza sürüp yedirmeye çalışıyoruz.

 Ama ben bunlardan en iyi tedavi eden yöntemin o bölgeyi bir mermer vasıtasıyla yakmaktır diye düşünüyorum. Bunu nasıl yapacağız derseniz şöyle tarif edebilirim.

Eğer bel fıtığı değil de boyun fıtığı ise ilkönce elimizin içi kadar bir mermer kestiriyoruz. Köşelerini de tenimize batmaması için aldırıyoruz ve bu mermeri Milan gazın üstünde ısıtıyoruz.  Isıtmış olduğumuz mermeri bir bez parçasının içine birkaç defa sarıyoruz ki ısı azaldıkça bir bölümünü açabilelim. Boynumuzu adeta yakıyoruz. Boynumuz yandıkça dayanamaz hale gelince etrafındaki bir başka bölgeyi yakmaya devam ediyoruz.

Bunu on güne bir tekrarlıyoruz. Arada bir de belli bir süre yakmayı bırakıyoruz ki vücut kendisini toparlasın. Bunu yaparken boynunuz acıyabilir sinir ve damalarda biraz tahribat oluşur gibi gözükebilir.  Bundan korkmayın bunlar zamanla geçer. Bunun neticesini ancak iki ay sonra görebilirsiniz.

 Bu işlemi sıcak su tulumbası ile yaparsanız vücudumuzdaki o bölgelerde kabarcıklar oluşur ve su toplar. Onun için en güzeli mermerle yapmaktır.

 İki ay sonra boyun fıtığının biraz daha iyileştiğini hissedeceksiniz. Tabi bunu bir defa yaptıktan sonra boynumuz dinlenmesi için bu arada yukardaki saydığımız bitki ve yağlardan da sürerek faydalanmaya devam edelim.

Bel fıtığına gelince o boyun fıtığından biraz daha kolay. Eğer belinizde kayma,  kireçlenme ve başka sorunlar var deniliyorsa ardıç yağı, kırk kilit otu, gazyağı sürmemiz gerekir. Bunlar la beraber çınar yaprağını içmemiz gerekir. Kronikleşmiş ise yapacağımız işlem bir ay belinize arpa ezmesi veya keten tohumu sarmak Bunula beraber çınar yaprağını içmektir.

Bu yazı toplam 36802 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.