1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

  3. Belediye Başkanlarımıza Açık Mektup
Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. Dr. Ahmet KAĞAN KARABULUT

Prof. dr. ahmet kağan karabulut
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediye Başkanlarımıza Açık Mektup

A+A-

Değerli Başkanlar,
Neredeyse tüm üst düzey idarecilerinin “Allah’tan korkup, kuldan utandıklarına” inandığımız şu Konya şehrinde, Allah’ın bir takım kullarının “Allah’tan, birbirinden ve dahi kendinden utanılacak hallerini”, hallerimizi geçen hafta “Müslüman Mahallesinde…” başlıklı yazımda aktarmaya çalışmıştım.
Özetle, “Müslüman mahallesinde; Müslüman hanımların diğerleri kadar şanslı olamayan bir kısmının bedenlerinin, mahallenin Müslüman erkeklerine satıldığından ve mahalle sakinlerinin yani bizlerin de yeterince duyarlı olamadıklarından” dert yanmıştım.
Maalesef bu kahredici ve içler acısı durumun bir kısmı da üniversitemiz öğrencilerinin yoğun bir şekilde yaşadığı Bosna-Hersek Mahallesi ve civarında husule gelmekte, gerek duyarlı mahalle sakinleri gerekse bundan rahatsızlık hisseden öğrenci kardeşlerimizden, bu toplumsal yaranın her geçen gün daha fazla kanadığı haberleri ulaşmakta.
Şimdi Sayın Başkanlara bir şey hatırlatmak istiyorum. Bundan birkaç yıl önce yol kenarlarında yer alan büyük ilan panolarında “10 bin öğrenciye karşılıksız burs veriyoruz-Konya Büyükşehir Belediyesi” yazılarını hatırlamayanımız yoktur sanırım. Bir siyasi partinin başvurusu ile bu hayırlı hizmet o günlerde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş ve sadece Konya’da değil, birçok ilimizde on binlerce öğrenci bu imkândan mahrum edilmişti.
Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm başkanlarımıza diyorum ki; madem belediyelerimizde öğrencilere yardım etme niyeti var ve halis, madem finansal kaynak yani paranız da var, madem belediyelerimize ait arsalarımız da var, neden Bosna-Hersek mahallesine ve uygun görülen diğer yerlere 3000-5000 kişilik “Kız Öğrenci Yurtları” yapmıyorsunuz? Öyle ki buralarda, kızlarımız neredeyse maliyetine kalabilir ve onlara güvenli ve kontrollü bir barınma imkânı sunulabilir. Hatta maddi durumu iyi olmayanlardan ücret dahi talep edilmeden kalabilmeli bu yurtlarda. Sadece barınma amaçlı olmasın buralar. Düzenli seminerler ve eğitim toplantıları da yapılsın; toplumda kadının yeri ve önemi, kadın hakları ve sorumlulukları, kadın sağlığı ve hastalıkları, iş ve kariyer imkânları, eş seçimi, aile mefhumu, çocukların yetiştirilmesi ve eğitimi, tüketim ekonomisi, ev ekonomisi gibi konular da işlensin mesela. Mezun olduklarında meslek edinebilmeleri için lisans eğitimlerine ilave “bilgi ve beceri artırma kursları” da düzenlensin, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve KOMEK işbirliğiyle iş bulma konusunda imkânlar da,olduğundan daha ileri noktalara taşınabilsin.
Ülkemizde boşanma oranlarının yüzde 20-30’lara çıktığı günümüzde, eğitimlerini medyanın insafına terk ettiğimiz gençlerimize “ne verdik de, ne istiyoruz ve bekliyoruz?” sorusunu sormak ve gerekli tedbirleri almak zamanı çoktan geçiyor bile…
Benzer bir uygulamayı Kız Yetiştirme Yurtları’nda kalıp ta 18 yaşını doldurunca burayı terk etmek zorunda kalan kızlarımız için de gerçekleştirelim. Onlara da iş bulma, meslek edinme, iş kurma, güvenilir yerlerde istihdam edilme hususlarında destek olalım. Evlenip yuva kurmalarına yardımcı olalım. Bu ve benzeri uygulamalar tüm şehirlerimizde yaygın hale gelirse, her yerde benzer tedbirler hayata geçirilirse çok güzel neticeler alınabileceğini tahmin ediyorum.
Unutmayalım ki sokakların insafsızlığına terk ettiğimiz her bir kız çocuğu, onlara umut bağlamış bir ana-babanın gözlerinin sönen ışığı, kendisinin de kayıp hayalleri ve geleceğidir. Kendi evlatlarımız için istemediğimizi, başkalarının evlatları için de istemememiz gerekiyor.
O zaman, haydi kolları bir an önce sıvayıp, sorumluluklarımızı kuşanalım ve bir ucundan işe başlayalım ey ahirete, yani hesap gününe, yani yapıp ettiklerimiz kadar, yapmamız gerekirken yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğimize gerçekten iman edenler…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.