1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Belediye Başkanlığı Makamının Önemi
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediye Başkanlığı Makamının Önemi

A+A-

Yerel seçim öncesi başvurularda yoğunluk dikkat çekiyor. Birçok kişinin kendine layık gördüğü belediye başkanlığı makamı için kıyasıya bir mücadele yaşandığını malumdur. Şimdiden layık olan tüm aday adayı arkadaşlara başarılar diliyorum. 
Ama Konya için aday tayin edilecek isimleri tespit ederken eleme sistemi getirilmelidir. Böyle bir uygulama olmadığı için anlayan anlamayan herkes borç dert bulduğu başvuru parasını partiye ödeyip adaylık başvurusunda bulunuyor. Bu da parti yönetimlerinin işine geldiği için gelen hiçbir talep geri çevrilmiyor. Bu vesile ile de büyükçe bir gelir elde edilmiş oluyor.
Değerli okurlarım, belediye başkanlığı makamı öyle her önüne gelenin yapamayacağı kadar ciddi bir iştir. Bugün ülkemizde kulaktan dolma bilgilerle belediyecilik sistemi geliştirildiği için ortalıkta adına hizmet denilen birçok ölü yatırım göze çarpabiliyor. Bunun önüne geçmek için ise belediye başkanlığına aday olacak isimlerin bazı konularda yeterli olduklarına dair bir ön elemeden geçirilmesi gerekiyor. Aranan özelliklere haiz olmayan isimlerin adaylık başvurusu kabul edilmemelidir. Bu hassas noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Özellikle tahsil konusunda hassasiyetle durulmalı ve il ve ilçe merkezlerinde ki başvurularda üniversite mezunu olma şartı getirilmelidir. Yıllarını eğitim ve öğrenim yolunda harcamış ve belirli bir kültür düzeyine yükselmiş isimlerden adayların belirlenmesi elzemdir.
Bu da elbette ki tek başına yeterli bir sebep değildir. Bununla birlikte üniversitelerin ilgili fakültelerinden mezun olmuş isimler üzerinde yoğunlaşmak çok daha doğru olacaktır.
Belediye başkanlarının hizmetlerinde başarılı olabilmesi için gerekli olan sağlam ekip mantığı, adam kayırma sanatımız, partiden gelen “Kart hamili yakınımdır.” Torpil mekanizmamız sebebiyle bir türlü yerleşememektedir. Eş dost ve çevre kaynaklı işten anlamaz ekip oluşumu sebebiyle yetenekli isimler sistem dışında kalmakta, torpillilerden devşirme bir ekiple maalesef belediyecilik sisteminde bugün yaşamış olduğumuz küçük görülemeyecek kadar bariz yatırım hataları ortaya çıkabilmektedir.
Açık söylemek gerekirse bu adaylar belirlenirken illa ki partide görev almış kişilerden olması şartmış gibi bir yanlış algıda yaratılmamalıdır. Çünkü nüfusumuza göre çok sınırlı sayıda ki bu makamlar için partide görev alma yanlışıyla hareket etmek yerine her nereden olursa olsun işinin hakkını verebilecek akademik terbiyeye sahip bir ismin üzerinde ittifak edilmesi çok daha isabetli tercih olacaktır.
Geçtiğimiz hafta sonu bir arkadaş grubumuzla içeriği siyaset ağırlıklı bir sohbet esnasında bir zamanlar köşe yazılarımda bu satırlardan değindiğim eleştiri kabul yeteneği ve kişisel kalite düzeyi yeterince gelişmemiş olan “Bizim Mustafa”nında bir ilçemiz için böyle bir makam peşinde olduğunu öğrenince farkında olmadan kahkahayı patlatıvermişim. Yani böylesine önemli bir makamın bu denli çocuk oyuncağı haline getirilmesine mani olacak bir takım önlemler almanın zamanı gelmiştir. Mesleği itibariyle belediye başkanlığının semtine bile uğramaması gereken bir takım insanların tatmin etmekte zorlandıkları kişisel egolarına dur diyememeleri ve ellerindekiyle ve elde ettikleriyle yetinememeleri hayreti mucip bir gelişmedir. Tevazu ayaklarıyla karşısında ki gönül erlerini baymada çok başarılı olan böylesine isimlerin başvuru durumları netleşirse sizinle çok daha fazla ayrıntıyı paylaşmak benim için elzem olacaktır.
Görünen o ki, Konya’mızda halkımızın nabzı yine tutulmayacak. Partide etkin olan kişilerin baskısıyla yaşanan isim savaşlarında görelim bakalım kim daha başarılı olacak?
Fakat bu kez halkımızın ve Konya’da etkin isimlerin üzerinde ısrarla durdukları bir durum daha var. Mevcut belediye başkanlarının tümünün değiştirilerek yeni isimlerin vitrine çıkarılması…
Kafalarda oluşan soru işaretlerinin temizlenmesi, görevi süresince çeşitli çevreler tarafından reisler etrafında oluşan yiyici halkanın tamamen ayıklanması için olsa gerek… Bu beklentinin altını çizmekte yarar görüyorum.
Bu şehre sadece ve sadece hizmet odaklı isimler hükmetmelidir. Ahbap çavuş ilişkileriyle bulanan zihinlerin yeterli berraklığa kavuşması ve halkımızın rahat nefes alması bakımından bu önemlidir.
Menfaat odaklı iletişimlerin varlığı iç bulandırıcıdır. Kamunun hakkı üzerinde tasarruf yetkisi asla kayıtsız ve sınırsız olarak telakki edilmemelidir. Herkes için bir sınır olduğu ve o sınırın aşılmaması gerekliliği başta dini hassasiyetlerimiz açısından çok önemlidir. İlla ki bu konuda duyarsız kalacak olan icraat sahiplerini, can yakıcı olan cehennem azabıyla müjdeliyorum. Burada aslolan kul hakkının korunmasıdır. Kişisel ayıplar ve günahlar kişileri bağlar. Kamu hakkı üzerinde dilediği gibi at koşturabileceğini sananlara asıl darbe, isim tespitinde aktif rol alacak parti icra kurullarında özünü muhafaza edebilmiş yönetici kardeşlerimizin hassas duruşlarıyla vurulacak ve sonuç itibariyle doğrular berrak bir zemine oturabilecektir. Eğer cennetle müjdelendilerse falan o zaman işlerine geldiği gibi hareket etmeye devam etsinler. Bu küre-, arz’ın üstünde endam eden nefis sahipleri günün birinde altında yaşayacakları sorgu esnasında ki dehşet karşısında nasıl tırsık kalacaklarını düşünüyorum da diyorum ki :
Zalimler için yaşasın cehennem.
Anladınız mı ne demek istediğimi ?
Zulüm sadece gayri müslimden gelmez. Hakkı yerine yani sahibine vermemekte bir zulümdür. Bir gün olur o havasını attığınız makamlar sebebiyle büyük bir nedamet yaşarsınız. Ama olan olmuştur.
Mesajımdan hala ders çıkaramayanlar var mı?
O zaman Allaha havale ediyorum .

 

Bu yazı toplam 191 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum