1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Belediye Hizmetleri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediye Hizmetleri

A+A-

Konya’da belediye hizmetleri fena değil.
Zaman zaman eleştirsek te, bazen övsekte hizmetler olarak beğendiğimiz tarafları var, eksik gördüğümüz tarafları var.
Halkı memnun etmek, halka hizmet etmek pek kolay olmasa gerek.
Kulakları çınlasın Emlak kredi eski Müdürlerinden ve MHK eski başkanlarından Ahen Tüzün’ün bir lafını hep hatırlarım:
“ Dursun oğlum, herkes yorulduğu yerde han istiyor. Ben kimin nerde yorulacağını bilemem ki” derdi.
Halka hizmette sanırım bunun gibi.
Çöp kutusu koyarsın, birkaç kişi” yerinde doğru der “birkaç kişi de” hayır buraya uygun değildir” ifadesini kullandırır.
Akşam temizlik yaptırırsın,” Bu saatte temizlik mi olur” diye tepki gösterenin yanı sıra, “ Zaman iyi” diyenler çıkar.
Herkes kapısının önündeki çöp bidonunu istediği saatte temizlenmesini ister ama, koca Konya’da hepsinin aynı saatte yapılması mümkün mü?
Caddelerde, refüjlerde ağaçlar, yeşil alanlar var.
Bakıyorsunuz, bu sıcak yaz günlerinde cidden suya ihtiyaçları var. Ancak bir taraftan da su sıkıntısının baş gösterdiğini biliyoruz. Şehrin bir yerinde sabah, akşam, ikindi sulama yapılırken, bir başka köşesinde ise değişik saatlerde bu iş yapılıyor. Buda eleştiri konusu.
Evet hepsi kendi içinde doğru, hepsi kendi içinde eleştiriye açık.
Yalnız benim dikkatimi çeken ve eleştirdiğimde bir konu var. Belediyeler imar çalışmaları kaldırım, cadde yenileme çalışmaları yapıyor ya da müteahhitlere yaptırıyorlar. İnanın bazı yerler öyle yavaş gidiyor ki, tam anlamıyla “kaplumbağa hızı” buralara yakışıyor.
Teknoloji ilerledi. Makineler dev gibi. Birkaç saat içinde bir caddeyi tarumar ediyorlar, söküp, yıkıp atıyorlar. Ya buraların yeniden halkın hizmetine açılması, temizlenmesi ise aylar sürüyor.
Ortalık yaz günü. Havalar sıcak.
Bakınız birkaç yerden örnek vereyim.
Selçuklu’da Cumhuriylet Mahallesi, Emir Sultan Caddesi kaldırım ve asfaltları ve orta refüj yenileşmesi var. Tam üç aydır bu cadde toz, toprak içinde. Birkaç işçi ile buraların yapımı sürdürülüyor. Cadde çok işlek. Araçlar zaten hızlı gidiyor. Buradaki toz fırtınaları bu bölgeyi adeta istila etmiş durumda. Sıcak yaz günlerinde insanlar balkonuna çıkamıyor, camını – penceresini açamıyor.
Orta refüj çim idi, Burası söküldü. İnşaat artıkları ve cüruflar burada bekletiliyor. İnsanlar bu çalışmadan belki bitince memnun olacak ama, bugün yaka silkiyorlar. Buraların bir an önce tozdan, dumandan kurtarılmasını istemektedirler. Yaz aylarının sonuna doğru gidiyoruz. İşte okulların açılmasına ramak var. Buraların temizlenmesi ve düzelmesi gerekir.
Yine bir başka yerden örnek vereyim. Bedesten içi, sarraflar caddesi kaldırımları da öyle. Buradaki esnafta bu çalışmalardan şikâyetçi. Eğer planlı biçimde bu işler yapılıp gitse sanırım bu şikâyetler olmayacak veya çok az olacak. Esnafın belediyeden bir ricası da caddenin her iki tarafına kaldırımların önüne Dubalar dikiliyor ve hiçbir vasıta bir dakika bile durma şansı yok. Esnaf diyor ki, en azından bir tarafına mağazamıza gelen müşterilerimiz 3-5 dakika araç koyabilsin. Bu dubaların bir tarafı kaldırılsın” Bizden hatırlatması. Şehrin göbeğinde Alâeddin caddesinde Adliye tramvay hattı çalışması var. Burası ne zaman bitecek belli değil. Esnaf hem tozdan – topraktan, hem de iş yapamamaktan şikayetçi…
Sanırım Belediye Başkanları bu uyarımızı dostça anlar ve çalışmaları kısa zamanda tamamlattırıp, halkın şikâyetlerine olumlu yaklaşmış olurlar.
Bakınız Victor Hugo ne diyor :
En anlamlı yemin, söz vermektir.
En büyük intikam, affetmektir.
En adi söz, hiç sevmedim, demektir.
Ve en güzel cevap, gülüp geçmektir.
 

Bu yazı toplam 149 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.