1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Belediye İşçileri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediye İşçileri

A+A-

Konya Büyükşehir belediyesi içinde gün geçmesin ki, basına yansıyan bir haber çıkmasın. Bunların bir çoğu Büyükşehir Belediyesinin faaliyetleri ile, bir kısmı da belediye icraatları ve bu icraatlarda yaşanan sıkıntılardır.
Mesela Büyükşehir Belediyesinin taşeron işlileri var. Bunların pek çoğu asgari ücretle ya da çok cüzi bir kısmı bu ücretin çok üstünde ücretle çalıştırılırlar. Yıllardır çalışan birçok taşeron işçisi ne hikmetse, dayı, emmi bulamadıkları için daimi kadroya alınmazlar.
Ama yine bildiğimize göre yakın geçmişte işe alınan, dayı, emmi bulan, birilerinden kartvizit getirebilenler mevzuata hazretlerine ve kılıfına uygun hale getirilip daimi kadroya alınırlar.
Şimdi belediye’de başka bir gizli savaş var. Bu savaşın adı, cemaatçi veya hükümetçi, Tahirci çekişmesi. Ehh, yerel seçimler yakın. Herkes hesap peşinde olacak elbette.
Büyükşehir Belediyesi içinde başka bir çekişme daha var. Daha doğrusu Hizmet-İş sendikası ile Demiryol –İş sendikası çekişmesi ve işçi bölüşüm kavgası…
Belediye’de yeni kadroya alınan işçileri sendikalar bölüşemiyor.
Bir süre önce kadroya alınan yaklaşık 170 kadar işçi HAK-İş’e bağlı, Hizmet-İş Sendikası ile TÜRK-İŞ’e bağlı Demiryol- İş sendikası arasında paylaşılmıyor. Elbette çekişme derken bir söz aklıma geldi.
Yeri mi, yoksa değil mi bilmem :
“Bilya oynamaktan amaç, ütmektir”
Ya da :
Savaşta her şey mubahtır.
Yarışı güçlü olan kazanır.
Ancak burada güç’ün ölçüsü nedir?
Siyaset mi?
Amca- dayı kartvizitleri mi ?
Yoksa ekmek kavgası mı ?
Buradan her iki sendikaya da seslenmek istiyorum.
Yasal çerçevede işe giren işçiler hangi sendikaya üye olması gerekiyorsa, bırakınız gitsinler hür iradeleriyle üye olacak sendikaya üye olsunlar.
Burada işveren veya vekilleri taraf olmamalıdır. İşçiye baskı yapmamalıdır. Yapılıyorsa bu etik değildir.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Uslu ve Mustafa Ekşi kadroya yeni alınan işçileri HAK-İŞ sendikasına bağlı hizmet iş sendikasına yönlendirdiği iddiaları bulunuyor.
TÜRK-İş Bölge temsilcisi ve Demiryol-İş sendikası başkanı Necati Kökat olayı doğruladı ve İşkolu olarak yeni kadroya alınan işçilerin Demiryol-İş sendikası hizmet alanı kapsamında olduğunu, bu işçilerin pek çoğunun Tramvay işlerinde çalıştıklarını söyledi. Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Uslu ve Mustafa Ekşi’nin yaptıklarının etik olmadığını, yasal olarak ta işçilerin Demiryol-İş sendikasına üye olmaları ve işçilerin başka telkinlere aldanmamaları gerektiğini söyledi.
Taraf olmadan, kaldı ki, benim taraf olacak bir tarafımda olmadığına göre yukarıdaki satırlarımı böylece tamamlıyorum. Kadroya yeni alınan işçileri de kutluyorum. Dileğimiz şudur ki, taşeron firmalarda işçi olarak uzun süredir çalıştırılan diğer işçilerinde huzurlu ve insan gibi bir yaşam sürmeleri ve önlerini görebilmeleri açısından onlara da güvence verilip, liyakatine, bilgi ve becerisine, tahsiline ve hizmet süresine göre gruplandırıp, kadroya alınmalarıdır.
Hiçbir çalışanın ekmeğine mani olunmamalı, amir ve memur bunu bilmelidir. Geçmişte yaşanan ve adliye koridorlarına taşınılan işçiler aynı şeyleri yaşamak istememektedir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.