1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Belediyecilik Ve Sosyal Çalışma
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediyecilik Ve Sosyal Çalışma

A+A-

Her zaman yazmış ve söylemişimdir.
İnsana hizmet kutsaldır ama, bir o kadar da zordur.
Herkesi memnun etmek, herkesin istediğini yerine getirmek kolay değildir.
Herkes kapısının önünün temizlenmesini ister ama, kendi çöpünü atmaz.
Herkes kapının önüne çeşme ister ama, açık musluğu kapatmaz.
Peki belediyeler ne yapar ?
Bazen su getirir,Bazen asfalt yapar, köprü yapar.Çöpleri toplatır, temizlik hizmeti yürütür. İmar işleri yapar
Yeter mi?
Bence hayır.
Bunların yetersiz olduğunu aklıselim insanlarda bir türlü Belediye başkanlarına ya da bu işi yürüten birimlere duyuramaz. Bırakınız başkanları, başkan yardımcılarına bile ulaşmak öyle pek kolay değil. Bari buradan bazı aksaklıkları yazalım da belki ilgililer okur, tedbir alır.
Bu yıl Allah’ın rahmeti bol olacak gibi. Şehir içinde birçok caddeler bu kadar yağmura rağmen göle dönüşüyor. Bunu Belediye Başkanı görmeyebilir ancak, vatandaş bunu söyleyecek, ilgili birimler görecek. Ama nerede?
Caddeler trafiği çekmiyor. Mesela Alaeddin Caddesi var . Millet uzayı aştı. Biz daha yer üstünde tramvay yolu yapıyoruz. Caddeyi trafiğe kapat olsun bitsin. En kolay çözüm. Genişletmekte neyin nesi?Konya eyalet büyüklüğünde bir kent. Birde en ücra köşeler, köyler mahalle oldu. Nasıl hizmet gidecek buralara. Hele kış günleri…
Kent merkezinde üç büyük anakent ilçe var. Selçuklu iş yapmak isterse, imar yapmak isterse, kaldırım, asfalt yapmak isterse işi kolay.
Karatay Belediyesi kentsel dönüşümlerle ilçeyi güzelleştirmeye çalışıyor.
Ya Meram,
Başkan Fatma Toru’nun işi bir hayli zor. İç içe her şey.
Belediye Başkanları niye devamlılık kazanmıyor? Bir taraftan yeşil doku, bir taraftan sit alanı, bir taraftan modern yapılaşma.
Ancak Başkan Fatma Toru ve ekibi iyi çalışmaya çalışıyor. Belediyecilik hizmetleri yanı sıra kültürel etkinlikler olarak Meram belediye Başkanları Konya’da kent merkezinde her zaman önde ve öncü olmuştur.Mustafa Özkan döneminde yapılan Kültür Merkezi bu etkinlikler için biçilmiş kaftan.
Geçen gün burada Meram Belediyesi Konevi Tiyatro Topluluğu tarafından hazırlanan ve büyük beğeni toplayan "Kanuni ve Sinan" adlı tiyatroyu izledim. Konyalı sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Oyunu yaklaşık 5 bin kişi izlediği belirtiliyor.
Biz Millet olarak okuma özürlüyüz. Tiyatro hem mükemmel bir eğitim aracı, hem de hem kulağa, hem de göze hitap etmesi en güzel eğitim şeklidir.
Senaryosunu Münir Karakaş'ın yazdığı ve yönetmenliğini Bengisu Gürbüzer Doğru'nun yaptığı oyunda 15 oyuncu rol alıdığını gördüm. Işık ve dekor tasarımı ise Hakan Özdemir tarafından yapıldı. Osmanlı devletinde en uzun süre tahtta kalan Kanuni Sultan Süleyman'ın devlet yönetimindeki üstün başarılarının sahnelendiği oyunda Süleymaniye Camii'nin yapılış süreci ve İstanbul'a kanallarla suyun getirilişi ele alınıyordu. Oyunun son bölümündeki Süleymaniye Camii'nin minareleri ve kubbesinin özel ışık sistemiyle yükselme sahnesi izleyiciden tam not aldı.
Geçen zamanda Televizyonlarımızda “Muhteşem Yüzyıl” olarak oynayan ve sadece sarayda aile içi hayatın ele alındığı diziye bakıldığında, Kanuni sanki hiçbir şey yapmamış, birkaç kişi ve Hürrem ile ilgileniyordu. Meram Belediyesi Konevi Kültür merkezinde ise Kanuni ne kadar devlet otoritesi ve millet için çalıştığını açık şekilde iki olayda anlatılıyordu. Bu tür etkinlikler insanımızın bilgi dağarcına eklentileri ve geçmişimize tutulan bir projektör olarak çok önemli olması nedeniyle Meram Belediyesini bu noktada kutluyorum.
 

Bu yazı toplam 289 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.