1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Belediyeler sil baştan mı?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediyeler sil baştan mı?

A+A-

 Son yapılan referandum sonrasında bu referanduma uygun uyum yasaları birer- ikişer hayata geçirilmeye ve mecliste bunlar için çalışmalar yapılmaya devam ediliyor.
Yerel seçimlerin yapılmasına yaklaşık bir yıl var. Bir tarafta ittifak görüşmeleri, diğer tarafta seçimlerin birleştirilip, birleştirilip, birleştirilemeyeceği  zaman zaman gündeme gelmektedir.
Şu anda iş başında bulunan AK parti  başta olmak üzere diğer partilerde bu çalışmalara katılmakta, ya evet demektedirler, ya da muhalefet yapmaktadır.
Bize ulaşan bilgilere göre ise yerel yönetimler yasası hazırlanırken, en büyük değişikliğin belediyelerde olacağı ve belediyelerin yeni bir oluşum içinde sil baştan düzenleneceği  hazırlığı var.
AK Parti'nin yerel yönetimle ilgili hazırladığı metne göre belediye başkanı, belediye meclisinin de başkanı olmayacak. Vali ve Kaymakamların yetkileri yeniden düzenlenecek ve azaltılacak. Halen kapatılmayan 51 ildeki özel idareler kapatılarak, görevleri belediyelere devredilecek. Küçük belediyeler ya kapatılacak ya da birleştirilecek ilçeye dönüştürülecek

Tabi ki bu yeni düzenleme ile de Konya Belediyeleri en çok etkilenen iller arsında yer alabilecek.
AK Parti'nin uyum yasalarını hazırlamak için kurduğu 5 komisyondan, yerel yönetimle ilgili olanı çalışmalarını hızlandırdı. Komisyonun hazırladığı metnin, mart ayına kadar TBMM'de yasalaşması gerekiyor. Çalışmada, belediye başkanının bundan sonra belediye meclisinin de başkanı olması uygulamasına son verilmesi tartışılıyor. Bütün düzenlemeler için 32 yasada 43 madde değiştirilecek.
Edinilen bilgiye göre, öncelikli ve acil paket olarak gündeme gelecek olan "yerelde uyum" konusunda, iki yol izlenebilecek. Zorunlu ve acil olanlar mart ayına kadar yasalaştırılıp, diğerleri sonraya bırakılacak ya da toplu olarak TBMM gündemine getirilecek. Bu çalışma, seçim ittifakı hazırlığı yapılan MHP'ye de götürülecek.
Tartışılan taslak metinlerdeki önerilere göre, belediye başkanı, belediye meclisinin de başkanı olmayacak. Belediye meclisine başka bir başkan seçilecek. Başkanın görevden alınması veya değiştirilmesi durumunda, bu kişi görevi üstlenecek. Belediye başkanının, kendisini denetlemesi gereken meclisin başkanı olmasının sakıncaları olduğu dile getiriliyor. İmar kararlarının denetimi arttırılacak.Merkez ve yerelin yetkileri yeniden tarif edilecek. Yerel yönetimlerin yetkilerinin arttırılması ama tek elde kontrollü şekilde yürütülmesi planlanacak. 
Büyükşehirler dışındaki 51 ilin bütün şehire dönüştürülmesi planı daha önce de kamuoyuyla paylaşılmıştı. Belediye, tüm mülki sınırlardan sorumlu olacak ve şehrin planlaması tek elden gerçekleştirilecek. Daha önce kapatılan 1800 belediye örneğinde olduğu gibi kalan küçük belediyeler de kapatılacak ya da birleştirilecek ilçeye dönüştürülecek.

Stratejik önemi olan özellikle sınırlardaki beldeler ve şehir merkezlerine 40 kilometre uzakta olan belde ve küçük yerleşim yerlerinin korunması; geriye kalan az sayıda beldenin kapatılması planlanıyor. Bunlar için birleştirme formülü tartışılıyor. Böylece 51 ildeki köylerdeki ruhsat ve iskan sorunları da çözülecek.
Anayasa değişikliğinde olduğu gibi 18 yaşında siyaset, yerel yönetim kademelerine taşınacak. 18 yaşını dolduranlar belediye başkanı belediye meclis üyesi ve muhtar olabilecek.Bakalım yeni düzenlemeler Türk Belediyeciliğine, Türk siyasetine neler getirecek, birlikte göreceğiz.
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitireyim .
 Kazandıkça bölüşemiyorsan elini sorgula.
Konuştukça kırıcı oluyorsan dilini sorgula.
Yürüdükçe menzilden çıkıyorsan yolunu sorgula.
Ömür geçtikçe yerin de sayıyorsan gününü sorgula.
Sevildikçe vefasızlaşıyorsan gönlünü sorgula.
Hangi halde olursan ol, sonunu sorgula!

 

Bu yazı toplam 561 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.