1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Belediyeler Ve Sosyal Çalışma
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediyeler Ve Sosyal Çalışma

A+A-

Hava sıcakları Ramazan ayı ile birlikte biraz daha artış gösterdi. Bugün Ramazan ayının ikinci orucunu tutuyoruz. Oruç tutanlara Allah sabır ve kolaylık versin.
Havaların ısınmayıysa ve yaklaşık 16 saat süren oruç ibadeti ile özellikle güneşte çalışan insanlar için oldukça zor bir süreç. Ama herhalde Yüce Yaratan’da bunun mükâfatını verecektir.
Bu arada Belediyelerimize de büyük görev düşüyor. Şehir içinde yeşil alanların ve kaldırım ve bulvarlarda bulunan ağaçların susuz kalmaması gerekir. Bunların sıcak yaz günlerinde sık sık sulanması lazım. Gerçi gerek Büyükşehir Belediyesi, gerekse ilçe belediyeleri bu işi yapmaya çalışıyor ama, bazen de unutulan yerler olabiliyor. Bunlara dikkat etmeli ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü daha dikkatli çalışmalıdır. Sıcak yaz aylarının yanı sıra Mübarek Ramazan ayında da belediyeler sosyal ve kültürel çalışmalara ağırlık vermektedir. Konya halkı ramazan akşamlarında ve teravih sonrasında özellikle cuma, cumartesi ve Pazar günleri Belediyelerin düzenledikleri sosyal ve kültürel etkinlikle günün yorgunluğunu gidermeye çalışacaklardır.
Bu arada Ramazan programları da görsel medya’da ağırlık kazandı. Konya’da gerek iftar öncesinde, gerekse sahur programlarında yerel TV lerde dolu dolu ve ekranlar var. Bunları da Konyalı hemşerilerimiz dikkatle ve zevkle dinlediklerini düşünmekteyim. Yerel TV’lerimizde yayın kalitesi artar ve bazı TV’lerde görüntü bozuklukları da giderilirse daha iyi olacaktır.
Ramazan ayı bereket ve yardımlaşma ayıdır. Bu arada ihtiyaç sahibi insanların da unutulmaması gerekir. Zengin iftar programları ve sofralarının yanı sıra gerek varlıklı vatandaşlar, gerekse belediyelerimiz bu kimselere kucak açmalıdırlar.
Belediyelerin asil görevi elbette, yol, kanalizasyon, bahçe, park düzenlemeleri, temizlik, kavşak düzenlemeleridir. İnsanlarımız temizliğe bu ayda daha çok dikkat etmelidir. “Temizlik imanın yarısıdır.” Sözünü unutmamalıyız. Belediyelerde sıcak yaz günlerinde daha çabuk kokuşan çöp ve atıkları hemen mahallelerden toplamalıdır. Belediyeler çöp bidonlarını değiştirmekte ve düzenlemeler yapmaktadır. Vatandaşlar özellikle atıkları çöp bidonlarının içine atmalıdırlar.
Sosyal çalışmaların yanı sıra belediyelerin çok iyi bir başka hizmeti daha var. Bunun için teşekkür edilmelidir. Büyükşehir Belediyesi ALO 188, cenaze hizmetleri de vermektedir. İnsanların imkanları ve acılı anlarda onların yanında bulunmak bir insanlık görevidir. Ramazan başlangıcında yakın komşumuz Cemalettin Koyuncunun eşi Leyla Hakk’ın rahmetine kavuştu. Cenaze özel bir hastaneden alınacak, Cumhuriyet mahallesine götürülüp vasiyet üzerine Mevlana Camiinde yıkanıp,namaz sonrası Musalla mezarlığına getirilecek. Bunlar kolay işler değil elbette. Bir taraftan üzüntü, diğer taraftan bu işlerin yapılması. Sağ olsun daha önce birlikte mesai yaptığımız Büyükşehir Belediyesi Basın danışması Galip Marlalı’yı cenaze aracı ve cemaat için bir otobüs tahsisi noktasında yardımda bulundum. Arkadaşım görevini en iyi şekilde yaptı ve bu araçların tahsisini sağladı. Burada kendisine teşekkür ediyorum. İşte bu çalışmada insanları acılı günlerinde rahatlatıyor.
Buradan Ramazan ayı boyunca toplu taşıma araçlarının daha sık sefer yapılması yönünde Büyükşehir Belediyesinden vatandaşların rica bulunmasını iletmek isterim. Mesai saatleri genelde 17.00-18.00 arasında bitmektedir. Bu saatler yoğunluk olacaktır. İnsanlarımızın da sabırlı olması ve bir birine saygı ve anlayış göstermesi gerekir diye düşünmekteyim.
 

Bu yazı toplam 218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.