1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Belediyenin Gözü Cebinizde! Bilin İstedim
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediyenin Gözü Cebinizde! Bilin İstedim

A+A-

Yerel konularda fazla yazmak istemiyordum. Ama o kadar çok ısrarla talepler geldi ki işe yaramayacağını bile bile birkaç satırda olsa karalamak istedim. İlk zamanlarda ki sempatik yapısını son yıllarda iyice sıfırlayarak Konya’nın çoğu tarafından istenmeyen adam olarak tanınmaya başlayan Belediye Başkanı Tahir Akyürek’le alakalı birkaç satır yazmak istiyorum.
Değer mi? değmez. Ama ricada bulunan çok sayıda kardeşlerimin hatırına yazmak istedim. Bu yazımı yazarken Akyürek’in okuyup okumaması da açıkçası hiç umurumda değil. Konuyla alakalı yaptırım gücü olup ta yazıyı okuma imkânı olan bir yetkili okuyup konuya el atarsa sanırım, belki, acaba, bir ümit bu iş çözülebilir.
Akyürek’in birkaç senedir zihnimde yerleşik İslami yapıya sahip olduğu düşüncesi tamamen silinip gitti. Uzunca zaman; “telaşındandır, eninde sonunda halkıyla kucaklaşarak gönül alacaktır.” Umudumuz da kaybolunca sırf arkadaşların güzel hatırı için birkaç satır bu köşeden paylaşmak istedim.
Tahir Akyürek başarılı bir kişi midir?
Genel anlayışa göre kesinlikle başarıya sahip değildir. AK Parti şansının kendisine imkân tanıdığı ve avantajlarını sonuna kadar değerlendirebildiği bir kişilik olma ötesinde fazla söyleyecek bir sözde yoktur.

Kendisi bilir, üç beş sene önce asla menfaate dayalı olmayan konularda görüşür ve kendisiyle denk geldikçe muhabbet ederdim. Şu an ki psikolojim bu adamla karşılaşma gibi bir durumu kaldırmaya asla müsait değildir. Çok sevdiğim cumhurbaşkanımız Erdoğan çoksa ve dese ki; “ilk seçimlerde oyunuzu vereceksiniz.” netlikle ifade ediyorum ki kesinlikle halkımızın itaati söz konusu olmayacaktır.
Konya’da yapılan değerli hizmetlerin birçoğunda Ankara faktörü ön plana çıktığı için halkımız da başarının temelinde merkezi hükümet etkisini göz ardı etmiyor.
Neyse! Bu kadar giriş yeter.
Şimdi konuya girelim!

Hangisinden başlasak acaba?
Trafik konusu ile başlayalım. Çünkü tüm konularda yazılar karalamak suretiyle köşemi çok fazla meşgul etme niyetinde değilim. Sadece ikisine değineceğim. Bu yazıyı da haliyle çoğunuz okuyup yarın muhtemelen unutacaksınız. Hani şu insan psikolojisiyle alakalı konular anlayacağınız…
Buradan ifade ediyorum. Çok değil, birkaç sene içerisinde Konya’da trafik gerçeği içinden çıkılmaz hal alacaktır. Şimdiden alınan sinyaller yakın geleceğin yaşanamaz Konya gerçeğini şimdiden haykırmaktadır. Satın alınan kalem sahipleriyle yapışan birkaç yazı artık halkımızın gözünde bir değer ifade etmiyor. Konya hizmet bekliyor.
Konya nefes almak istiyor.
Yetersiz yollar yüzünden yaşanan araç kuyrukları halkımızı canından bezdirmiştir. Yetersiz yoldan daha kötüsü de mevcut yolları o yöne kapatıp bu yöne açmakla çözüm ürettiğini zanneden belediye, çok yakın tarihte Konya’nın trafiğini kilitleyecek. Dümdüz ovada ulaşım sıkıntısı yaşayan nadir şehirler arasında yerimizi alacağız.
Diğer bir konu da şudur; Tüm ana caddelerde kaldırım kenarları belediye tarafından otopark haline getirildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Beyefendinin halkına yaptığı jestleri, bizim reisimiz Konya halkına çok görmüş.
Peki efendim! Bunu da ifade etmiş olduk. Uzatmaya gerek yok. Onca tepkiyi tınlamayan reis bey bunu da görmezden gelecek nasıl olsa!

Gelelim bir diğer konumuza!
Bir zamanlar en ucuz şehir masalıyla milleti avutarak oy toplama planları yapan Bay Başkan belki de Türkiye’de ki su gibi en doğal ihtiyacını en pahalı kullanan bir şehre dönüştürmeyi başarmıştır. Çok sayıda gelen tepkiye bakıldığında elektrik faturaları ile su faturalarının başa baş geldiği konuşuluyor. Sadece 10 TL ya da 20 TL gibi bir fark ta merak etmeyin bu hızla çok yakın zamanda kapanacaktır.
Her şeyden öte yapılan su zamlarından bu şehir halkının haberi olmuyor.
Bay Başkan! Bu şehirde çok sayıda insanımız asgari ücretle yaşamını idame ettirmeye çalışıyor. Elektriğe, suya, gaza, telefona böyle uçuk rakamlar ödemek zorunda bırakılan halkın durumunu hiç yokladınız mı?

Evlerine giderek tencerelerinde ne kaynadığını hiç sordunuz mu?
Çocuğuna harçlık veremeyen babaların psikolojisini ruhunuzda hissettiniz mi?
Bırakın şov meydanlarında arz-ı endam etmeyi!
Vallahi Rabbim, size onu sormayacak, uhdenizde ki halka yaşattıklarınızı soracak.
Sizce bu halk Rabbimize ne cevap verir?

Hiç mi dehşete kapılmıyorsunuz?

Kendinizi neyle avutuyorsunuz?
Daha ne kadar ömür yaşarsınız ki bu dünyada? Hadi bir 40 sene daha ömrünüz olsun. Yahu kardeşim! Bitecek, bitecek…
Etrafınızda ki ucuz şakşakçılara mı itibar ediyorsunuz?
Ben onu da şöyle ifade edeyim de geleceğinizi bir hissedin. Yarın siz görevden ayrılıp yerinize başkası oturduğunda hiçbirini etrafınızda bulamayacaksınız. Menfaate dayalı ilişkiler maalesef böyle geçicidir. Gerçek dostluklar ise kalıcıdır. Etrafınızda kaç gerçek dost kaldı? Hiç yoklama fırsatınız oldu mu?
Anlayana!
Bu yazı toplam 478 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.