1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Belirsizlik Sürüyor
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Belirsizlik Sürüyor

A+A-

7 Haziran seçimleri yapıldı.
Aradan 20 gün geçti.
Ortadaki tablo belli.
AK Parti, CHP, MHP ve HDP meclise girdiler.
Seçimde iktidar olmasına yetmese de AK Parti ilk parti çıktı. CHP 2. Parti MHP ve HDP ise aynı sayıda milletvekili çıkardılar.
Semdi Türkiye Cumhuriyeti yeni hükümetini bekliyor.
Çıkan tablo ortada ve kurulacak hükümet ya koalisyon, ya azınlık hükümeti, ya da beğensek te, beğenmesek te, yine sarılacağımız, başvuracağımız kurum ise yürürlükteki anayasamız. Şu anda görevini tamamlamış hükümet yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürecek ama, piyasalarda bir tedirginlik, bir durgunluk, önünü görememe sıkıntısı var.
Altın, döviz aldı başını gidiyor. Borsanın hali belli.
Piyasalarda birde ramazan ayının getirdiği hava var.
Herkes yeni hükümetin bir an önce kurulmasını beklemektedir.
Yalnız henüz ortada ne hükümet var,
Ya da amiyane bir ifade ile, fol yok, yumurta yok.
Kim neyi bekliyor bilemiyoruz.
Bu tablodan bir hükümet ne halde olursa olsun çıkartılacak.
Belirsizlik, sıkıntı ve zaman kaybı getirmektedir.
Dün medyaya düşen haberler ise siyasi kulisleri hareketlendirdi. Bu habere göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, resmi koalisyon görüşmeleri başlamadan önce MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye ''Birlikte hükümet kuralım, Başbakan sen ol'' çağrısı yaptı.
Kılıçdaroğlu, MHP'nin çözüm süreci konusundaki katı tutumuyla HDP'nin desteğini nasıl alacağı yönündeki soruya da ''Türkiye'nin dünya kadar sorunu var. Siyaset sanatı da çözüm üretme sanatıdır'' yanıtını verdi.
Kılıçdaroğlu, CHP, MHP ve HDP'nin seçim bildirgelerindeki vaat ve projelerin belli olduğunu ve bildirgelerdeki ortak unsurlar üzerinden Türkiye'nin sorunlarının çözümünde çok önemli adımlar atılabileceğini kaydetti.

Diğer bir senaryo ise AK Parti – MHP Koalisyonu olabilir diye düşünülmektedir. AK Parti'de ağırlık kazanan MHP ile koalisyon için formüller üzerinde çalışmaların olduğu duyulmaktadır.
Seçimlerin ardından herkesin dikkat kesildiği Ankara'daki koalisyon arayışlarında yeni formüller konuşuluyor. Bir an önce hükümeti kurmak için çalışmalara başlayan AK Parti'de de bütün ihtimaller tek tek değerlendiriliyor. CHP'nin öne sürdüğü başta 'dönüşümlü başbakanlık' olmak üzere, birçok şartını kabul edilemez bulan AK Parti kurmayları, MHP ile ortaklık kurmak için başlattığı gayri resmi temaslarda 'orta yol formülünü' devreye sokmaya hazırlanıyor.
MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin gündeme getirdiği, “Çözüm süreci bitsin, 4 eski bakan Yüce Divan'a gönderilsin ve Cumhurbaşkanı anayasal sınırlar içine çekilsin” koşulları parti yönetimi tarafından masaya yatırıldı.
Öte yandan, AK Parti yönetimi, hazırlanacak koalisyon protokolünün sınırlarının ve çerçevesinin net olarak çizilmesinin de önemli olduğuna dikkat çekiyor. Buna göre protokol 'icbar edici' olacak, yani ortakları bu protokole uymaya zorlayacak ve dışına çıkmayı önleyecek nitelikte olacak.
Basına yansıyan koalisyon senaryoları bunlar. Bekleyip görelim ama, halkın sabrı da , piyasaların sabrı da taşma noktasına geldi.

 

Bu yazı toplam 107 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.