1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. “BEN DİRİLİŞ GÜNÜNDE ORGANIM EKSİK OLARAK MI DİRİLECEĞİM?”
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

“BEN DİRİLİŞ GÜNÜNDE ORGANIM EKSİK OLARAK MI DİRİLECEĞİM?”

A+A-

İşlediğim derslerimde organ bağışının bir nevi sakayı cariye olduğunu ve bağışlanması gerekli hatta elzem olduğunu söylediğimde şu soruyla karşılaşıyorum. “Organlarımı bağışladığım da ben yeniden diriliş gününde eksik organla mı dirileceğim?”
Buna benzer soru ve düşünceler tabi ki tamamen mesnetsiz sorular oluyor ve halk arasında yanlış bilgilenmeden kaynaklanıyor. Dinimizde böyle bir sonun ve düşüncenin yeri yoktur.
Biz ecelimiz gelip vefat ettiğimiz zaman, toprakta bedenimiz zaten çürüyüp yok olacağız. Zaten ruhumuzla canlılığımızı dünyada korumaktayız. Bedenimiz ruhumuz olmadan bedenimiz canlılığı yoktur. 
Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği fetvada da “organ bağışı caizdir” denilmiştir.
Organ bağışı yapmak ta tabi ki her konuda olduğu gibi bazı şartlara bağlıdır.
Organ bağışının tedavi için kullanılması ve zaruret halinde olması.
Eğer vefat etmiş bir insandan organ alınacaksa, o kişinin, ölmeden önce alınmaması gerekiyor. Çünkü bazı hallerde o insanın sağlık durumunda da bozulmalar olabilir.
Sag olan bir insandan organ alınacaksa, alınacak organ veya iliğin o kişiye zarar vermemesi, sağlığını bozmaması, o kişinin hayati fonksiyonlarını yitirmemesi veya etkilememesi gerekiyor. 
Organ bağışında bulunacak olan kişinin, bu konuda rızasının kesinlikle alınması gerekiyor. 
Organ satışı için organ vermek ise kesin kes haram ve yasaktır. Çünkü insan organları paraya konu edilecek bir konu asla değildir.
Bu şartları yerine getirdikten sonra organ bağışı yapmak bir sadakayı cariyedir. Dini açıdan da önemli bir sadaka olarak görülmelidir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan fıkıh kurulları da, “tedavinin nakle bağlı olduğu, başka imkan kalmadığı durumlarda organ bağışını caiz gördüğünü dile getirmişlerdir.
Bir insanın sıkıntısını gidermenin, mümin açısından son derece önemli bir insani vazife olduğunu buradan ilan etmekte fayda vardır.
“Ben kıyamet gününde organım eksik olarak mı dirileceğim?” gibi çeşitli sorular halk arasında dolaşıyor. Dini açıdan bu tür şüphelerin yeri yoktur. Çünkü biz ruhumuzla insanız, bedenimizle insan değiliz. Elbette insan bedeninin belli bir saygınlığı var, o saygınlığın korunması gerekiyor. 
Bir zorunluluk olmadıkça insan organına müdahale edilmemesi gerekiyor. Ancak öldükten sonra kişinin organlarının alınıp başka insanların hayatlarının kurtarılması, hayatlarının devamının sağlanması dini bakımdan da önemli bir sadakayı bir cariyedir.
Mümin kardeşlerimizin bu sadakadan geri kalmaması gerekiyor. 
Ne var ki, yukarıda saydığımız şartlara kesinlikle uyulması gerekiyor.
Selametle!..  

Bu yazı toplam 1018 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.