1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ben kimim ?  (1)
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ben kimim ?  (1)

A+A-

Öncelikle şunu belirteyim.

Kendim den bahsetmeyi ve ben merkezli konuşma ve yazmayı sevmem ama,bazen zorunlu oluyor galiba…

Hayata Sonbahar aylarında Konya’da merhaba demişim.

Her ne kadar kayıtlarda doğum tarihim 4 .ay geçmese de hayatımda hiç ilkbaharı yaşamadım, hem sonbahar’ı gördüm.

Okuma ve yazmayı 5 yaşlarında okula gitmeden kibrit kutularındaki ve sigara paketlerindeki yazılardan öğrendim.

Benim kuşaktan sülalemizde ve yakın çevremde ilkokul mezunu yoktur.

Eski adı Sedirler, şimdiki ismi İstiklal ilkokulunu birincilikle bitirdim. Özel bir bankanın “artırma ve yerli malı” hakkında açtığı kompozisyon yarışmasında Konya’da birinci,Türkiye’de 3.oldum ve ödül aldım. Daha sonra Astsubay okulu sınavlarına  girip, sınavı birincilikle kazanmama rağmen babam beni  annemin de isteği ile gurbet gurbet gezecek diye göndermedi ve bunun üzerine  İmam Hatip okuluna  sınavsız kayıtımı yaptılar. O zamanlar okul birincileri sınavsız İmam hatipe kayıp yaptırıyordu. İmam hatip’de okuduğum yıllarda Sedirler’de Ramazan aylarında Hacı Kadir camiinde vaz ettim. Nasıl İstiklal marşı okunurken esas duruşa geçiyorsak, Ezan okunurken de saygı duymalıyız anlamındaki vaazımdan dolayı sorgulamadan geçtim.

Bu okulun orta kısmını bitirdim ama, ortaokul mezunu sayılmadığım için Karma Ortaokulunda bir yıl gece öğretimi yaptım ve burayı da birincilikle bitirdim.

Eğitimime iki yıl ara verdikten sonra  O zaman Ticaret Lisesi Müdürü olan Hocam  Ahmet Öksüz’ün teşviki ile yeniden eğitime döndüm.

Daha sonra ise Akşam Ticaret lisesine kayıt yaptırdım. Burayı da başarı ile tamamladım.

Hayata on yaşında atıldım. Okulun tatil olduğu aylarda lokantalarda tabak topladım, bulaşık yıkadım.Karatay’da bulunan eski otogar’da otobüslerde  nane şekeri sattım.

Daha sonra üniversite sınavlarına girdim. Konya 34.sü olmama rağmen çalışmam gerektiğinden Konya Hukuk fakültesine gidemeyip devam mecburiyeti olmayan Eskişehir Anadolu üniversitesine kaydımı yaptırdım. İşletme fakültesini de birincilikle bitirdim.  Bu arada aynı üniversitenin açtığı okutman- asistan  sınavlarını kazanmama rağmen Eskişehir’e de gidemedim.Halen okulun belgesi elimde hatıra olarak saklıdır. Açılan Kaymakamlık sınavını kazanıp,Kahraman Maraş,Andırın ilçesine kaymakam vekili olarak atanmama rağmen ailem buraya da salmadı ve müstafi atledildim.

Buralara ailemin göndermemesinin başlıca nedeni benden 5-6 yaş küçük erkek kardeşimin ülkücü olması Konya’da terör olayları nedeniyle öldürülmesi ve aileden tek erkek çocuk olarak kalmam gösterilebilir.

Bu arada  kapatılan YSE 7.Bölge müdürlüğüne mevsimlik işçi olarak girdim. Daha sonra açılan sınavı kazanarak önce Planlama şefliğinde çalıştım.Daha sonra ise Personel şefliği ve İdari ve Mali İşler Şube Müdür vekilliğine kadar Allah’ın yardımı  ile yükseldim. Dairenin disiplin kurulunda görev verildi. Birçok seminerlerde öğretici olarak görev yaptım. Yukarıda da belirttiğim gibi elimizden tutan olmadı.Bütün kendi çabamla ve tırnaklarımla bu görevlere geldim.   YSE ’de Çalıştığım Yıllarda   maçlara merakım vardı. Merhum Mustafa Ataman ile tanıştım ve beni o zaman ki, ismi ile T.YARIN gazetesine götürdü. Merhum Ziya Tanrıkulu ve Faruk Oflazlar’ın da kabul etmesiyle spor muhabirliğine başladım.Daha sonra bu gazete isim değişikliği  ile MERHABA gazetesi oldu.

Burada köşe yazılarına başladım. O günkü yazılarımdan bazılarını görünce de itiraf etmem gerekirse gülmekteyim.Daha sonra merhum Mehmet Gazel ve merhum İbrahim Sur ve Cihat Yazıcı arkadaşlarla tanışarak YENİMERAM gazetesinde spor ve köşe yazıları yazmaya başladım.Hatta Köşe yazımın başlık babası Cihat Yazıcıdır. (DEVAMI YARIN)

Bu yazı toplam 690 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum