1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Beni Beğenmiyor musun?
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Beni Beğenmiyor musun?

A+A-
Herkesin herkesten ilgi, beğeni ve onay beklediği hastalık düzeyinde bir sosyal medya alışkanlığı yaşıyoruz. Hepimiz bir başkasının beğeni, kabul ve onayı için sosyal medyadan paylaşımlar yapıyoruz ki birileri beğensin veya takdir edip onaylasın!
Yeni bir iletişim tarzı olarak sosyal medya hayatımıza girmiş olduğu gibi hepimizi de esir almış görünüyor. Çünkü arkadaşlık ve dostlukların da olumludan daha fazla olumsuz etkilendiği bir kullanım alışkanlığı gelişti. Birisine kızdığımız zaman listeden çıkarmalar, kayıtsız kalmalar, sürekli izleyip sessiz duranlar, sürekli mizah veya bayat espiriler, yediğini içtiğini paylaşanlar, dini paylaşımlar, siyaset ya da teröre karşı birlik beraberlik paylaşımları yapılmaktadır. Bu sonuncusunu siyaset saymıyorum çünkü terör, şiddet ve ihanetler varlığımıza yöneltilmiş tehditlerdir ve bertaraf edilmesi gerekmektedir.
Hatırlayanlarımız bilir, bir televizyon dizisindeki sıra dışı bir karakterin meşhur bir repliği vardı. Çizgili pijamaları ile itici ve rahatsız edici üslubundan kaçmaya çalışırken nezaketen farklı görünmeye çalışanları adeta suçüstü enseler gibi “Beni Beğenmiyor musun?” soruverirdi. Aslında hepimizin içinde var olan o doğallığın veya kabalığın bir karışımı olan tutumunun insanlara çok da sevimli gelmediği o sahnelerde kahramanımız! bütün sosyal maskeler ve beklentilerin aksine kaba saba, ısrarcı bir tutum takınmaktaydı.
Birisine “seni beğenmiyorum” demek çok kolay bir şey değildir. Fakat insanlar bunu nezaketen ifade etmeyi seçerler. Bu nedenle kaba davrananlara mesafe koyup uzak durmaya çalışırlar. Bu gerçek hayatta böyle iken sosyal medyada maalesef çok kaba paylaşımlar, argo ve müstehcen söz ve küfürlere sıklıkla şahit oluyoruz. Ekranın karşısına geçince kendini kaybeden bireyler, her türlü kötü söz ve yazıyı yazabilmektedir. Hayatın içinde dikkat ettiğimiz tutum, davranış ve sözlerimize sosyal medyada neden dikkat etmiyoruz, anlamıyorum! Bu tür argo söz ve yazılar da bazen çok ilgi ve beğeni görebiliyor maalesef!
Oysa insan hayatın içinde nasılsa sosyal medyada da öyle olmalıdır. Cuma namazına gitmeyenlerin “Hayırlı cumalar” mesaj ve paylaşımlarını biraz yadırgıyorum. Bazıları diyebilir ki, namaz kılmaması, “hayırlı cumalar” dilek ve temennilerine engel değildir! Olsun ben yine de insanın yapmadığı bir konuda mesaj paylaşmasını çok içten bulmuyorum.
Bir paylaşım ya da beğeni yaparken o davranışı ya da mesajı hayatımızın içinde gösterebiliyor muyuz veya yaşantımızla ilgili mi diye değerlendirme yapılması gerekir diye düşünürüm.
Söyleyemediğimiz sözleri, işitmek istemediğimiz yazıları beğenip onaylamak bunun sahiplerine daha fazla cesaret ve destek anlamına gelmektedir. Beğeni ve paylaşımlarımızı israf etmek yerine yerinde ve ölçülü kullanalım. Biraz seçici olalım da toplumsal değerlerimize aykırı söz ve yazıları, ayrımcı, ötekileştirici yazılara ilgi göstermeyelim. Çünkü sosyal medyada yazılanları herkesin özellikle de küçük çocuklar olumsuz etkilenirken ötekileştirilen kesimlerin incinmesi ise birlik beraberliğimizi baltalamaktadır.
Bu nedenle sosyal medya hukuku ve ahlakı konusunda ciddi adımlar atılması gerekmektedir. Çünkü şimdilerde iş başvuruları, mülakatlar ve kız istemelerde insanların sosyal medyadaki sayfaları, beğeni ve paylaşımları da kriterlerden birisi olmaktadır. Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.