1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Benim Anketim
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Benim Anketim

A+A-

Yerel seçimler için sandığa gitmeye az kaldı. Ancak bu yerel seçimler çok değişik ve farklı sonuçları getirecek gibi.
Çünkü liderler seçim gezilerinden işi yerel seçim olmaktan çıkardı, adeta bir seçimden çok, “ölüm kalım” mücadelesine döndürdüler. Özellikle 17 Aralık olayları ve bunun sonucunda gelişen asıllı veya asılsız iddialar, tansiyonu yükseltti.
Bu seçimler yerel seçim olmaktan çıktı diyorum. Çünkü Konya’mıza baktığımızda Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın bilbortlardaki resimlerinin altında yerel olmayan hizmetler, sloganlar bulunurken, yerel analmada hiçbir hizmet taahhüdü yok. Sadece Belediye Başkan adayları, daha çok hizmet demekle yetiniyorlar.Birde özellikle AK partili belediye Başkanları sanki Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın gölgesinde kalmışcasına onun yanında kendi resimlerini afişe ettiler.
Optimar Araştırma tarafından Türkiye genelinde yapılan anket, 18 yaş üzeri 5510 kişiyle gerçekleştirildi. 24-28 Şubat tarihleri arasında yapılan araştırmada, yerel ve genel seçimlere dair görüşleri vatandaşlara ayrı ayrı soruldu.Sonuçlar bütün partiler için tehkile çanlarını çaldırtıyor. Buradan rakamları telaffuz etmek istemem ama, iktidar süratle düşüşte.

Optimar Anket bünyesinde yapılan araştırmada "Sizse göre Türkiye'nin en temel sorunu nedir" sorusu da soruldu. Vatandaşın Yüzde 26,4'ü işsizlik, Yüzde1 8,6'sı yolsuzluk, 8'i ekonomi, Yüzde 6'sı eğitim, Yüzde 5'i terör yanıtını verdi.
Rakam vermiyeyim dedim ama, eğer anket yapılıyorsa rakamları da göz önüne sermek gerekir. Araştırma şirketlerinin anketlerinin pek çoğunda son haftaya gidilirken AK partinin oylarının yüzde 36.3 çıkarken, CHP oyları ise yüzde 28 çıktı. Veriler AK Partinin 2009 yerel seçimlerindeki oy oranın da altına ineceğine işaret ediyor.
Metropoll 17 Aralık'tan itibaren yaptığı tüm anketleri de arka arkaya sıraladı. 17 Aralık öncesi yüzde 51.8 oy oranına sahip olan AKParti, ses kasetleri ve operasyon sonucu ciddi bir oy kaybı yaşayarak yüzde 36'lara kadar düşmüş görünüyor.MHP ‘nin oylarının ise yüzde 20’nin üzerinde bir çizgide bulunduğu görünmektedir.
Gelelim benim anketime…
Konya’da AK partili Belediye Başkanları rakiplerine göre bir adım önde görünürken, yine Saadet Partili Mustafa Özkafa’nın hatırı sayılır bir oy alacağını tahmin ediyorum. Sandık sonuçları sürprizlere her zaman açıktır. Yine Meram ilçesinde ise MHP’li Hakkı Altuntaş ilk sıra için rakiplerini zorluyor.
Konya ilçeleri içinde en çok gidip geldiğim yerlerden birisi Ilgın’dır. Hemen her gittiğimde ise Ilgın’da bir değişiklik, bir gelişim görmekteyim. Kırsal bir kasaba görünümünde olan Ilgın son dönemde cidden kabuğunu kırmış görünmektedir. Sokak ve caddeleri tertemiz.
Kaplıca yanınına yapılan kapalı yüzme havuzu ve içindeki müştemelatı ise Ilgın halkı için değil, adeta çevreye hitap edebilecek güzellik ve mükemmellikte. Bu bile Ilgın’a çok katma değer vermiş. İçinde termal suyu ile irili ufaklı havuzlar, sauna, Türk hamamı ile Avrupai tarzda bir müessese. Burayı Bölgeye kazandıranları kutlamak gerekir.
Ilgın’a son gittiğimde Ilgın, Akşehir, Kadınhanı, Sarayönü ilçelerinde yüzlerce insanla konuştum. Seçimlere çok az zaman var. Bir çok kişi hala karamsar ve kararsız. Bazı insanlar ise, inadına AK parti diyor ama, bir çok kişide son yaşanan olaylardan oldukça rahatsız.
Ilgın’da iki parti yarışıyor. Bunlardan birisi AK partili H. İbrahim Oral, diğeri ise MHP’li Nuri Sarıkaya. İkisi adeta bu ilçede at başı bir yarışın içinde. Son günlerdeki hamleler bu yarışın galibini ortaya çıkartacak görünüyor r ama, AK partiye karşı MHP’li Nuri Sarıkaya, DP, küskün AK partililer ve SP’lilelerden oy alacak gibi görünmektedir. SP adayı eski Belediye Başkanı Yetkin İrtem’inde hatırı sayılır bir taraftarı olduğunu gördüm.
Bence Ilgın’da kim kazanırsa kazansın ama, ilçede bir ivme kazanmış yatırımlar ve şehirleşme rüzgarı durdurulmamalıdır.
Yazımı bir fıkra ile bitirelim:
Temel ile Dursun İstanbul’da dolmuşa binmiş bir yere gidiyorlarmış…
Şoför “Levent, Fatih, Eyüp” diyormuş.
Dursun sıkılmış ve Temel’e :
-Ula Temel, ne zaman ineceuk? demiş.
Temel’de demiş ki :
- Çatlama ula, İsmimiz okunsun ineruk… 

Bu yazı toplam 175 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum