1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Benim Aslan Oğlum!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Benim Aslan Oğlum!

A+A-
Bütün ilgi ve alakanın çocuklar üzerinde toplandığı bir aile yaklaşımıyla, popüler bir dayatma olarak zaman zaman karşı karşıya kalmaktayız. Bunun tam aksi olan, çocukların tamamen ilgi ve destekten yoksun kaldığı aile yaklaşımları da mevcuttur.
Günümüz popüler kültürü, ebeveynleri zayıf karnından hatta tam olarak can evinden, çocuklarımız üzerinden vurmaktadır. Kendisi için istemediğini, çocuklarının tebessümü ya da heyecanına ortak olmak için şartları zorlayıp gerçekleştirmek isteyen ebeveyn tutumunun yaygın olduğu bir toplumsal yapımız var.
Bu nedenle de çocukların başarılı ve mutlu olması için özel dersler, ders araç gereçleri, kıyafet, özel oda ve oyuncak ve diğer araç gereçler temin edilmekte ve karşılanmaktadır. Bununla birlikte bunlar yine de yeterli olamamakta, aksine daha çok sorunlarla karşılaşmaktayız.
Elbette çocuklar her şeyin en iyisine layık olmakla birlikte isteklerinin, ihtiyaçlarının ve ödül-cezanın yaş ve gelişim düzeyine uygun olması gerektiğini biliyoruz. Bunun yanında güven duygusu kazanmaları için çocuklara gösterdiğimiz aşırı ilgi, iltifat ve övgü, onlarda zamanla bu ilgi ve iltifata bağımlılık duygusu geliştirmelerine neden olabilmektedir. Sandığımızın aksine çocuklar sürekli övgü ve iltifat değil fark edilmek, heyecan ve sevinçlerini paylaşmak istemektedir.
Onlara vermeye çalıştığımız güven duygusunu, isteklerinin sürekli karşılanmasıyla da kazandırmak mümkün değildir. Çünkü bir çaba ve gayret göstermeden, sürekli istekleri karşılanmış çocuklarda, zamanla ihtiyaçlarının anlaşılması yönünde bir beklentiye dönüşmekte ve güven duygusu yerine bağımlılık duygusu geliştirmektedir.

Çocuklara iltifat ve övgüleri abartılı ve alışkanlık haline getirmeden, onların olumlu davranışlarını onaylayıp, fark ederek ödüllendirelim. Sürekli övgü yerine hak ettiklerinde takdir edip yüreklendirelim. Bazen abartılı övgü sözcükleri çocuklarda kendini beğenme ve aşırı özgüven duygusu yerleşmesine de neden olabiliyor. Bu da çocukların kendi benlik algılarını yanlış anlamalarına ve sosyal ilişkiler de başarısızlıklara neden olmaktadır.

Aile ilgisi ve desteği sadece övgü ve iltifatla sınırlı kaldığında, bu çocuklarda güven duygusu yerine aile ilgisine ve desteğine bağımlılık gelişmektedir.
Anne ya da babaların sıklıkla kullandığı “Benim Aslan Oğlum” “Aslan Parçası” “Paşam” “Tosun” “Ağzı var, dili yok” gibi ifadeler çocukları bu kalıplara uygun davranmaya itmekte veya limitsiz bir kredi ve sınırsız bir aile desteği olarak algılanmaktadır.  Bir kere çocuğumuz aslan değil ya da aslan parçası değil, paşa zaten hiç değil, bu nedenle onların her davranışının altında bir anlam ve önemli bir neden aramaktan vazgeçelim.

Ergenlik ve sonrasında ciddi davranış ve aile problemlerinin yaşanmasına neden olan çocuklar, genellikle çocukluk dönemlerinde abartılı övgü ve iltifata maruz kalmış, her şeyi ve herkesi kendi etrafında döndüğünü zanneden benmerkezci bireylerdir.
Bu nedenle çocuklarımıza “Ormanların Kralı Aslan” olmadıklarını, “Paşa!” olmak için de askeri okullara gitmeleri gerektiği uygun bir yaklaşımla anlatılmalıdır.
Yoksa Ormanların Kralı Aslan, gün geçtikçe evin kralı olur ve sonrasında onu çıktığı tahttan indirmek hiç de kolay olmayacaktır. Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 331 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.