1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Bereket geldi
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

Bereket geldi

A+A-

Cenabı Allah’ımıza hamd olsun.

Kar ve yağmur bereketi ile geldi.

Çok şükür.

Gözümüz gökte kalmıştı. Yağışlarla birlikte millet olarak rahatladık.

Hayırlısı ile daha çok gelmesi için dua ederiz.

Çünkü yağmura, kara ve berekete çok ihtiyacımız var.

Bu yılın ilk günü köşemizden 2021 güzel başladı demiştik ya. Çok şükür güzel gidiyoruz.

Cuma günü Konya ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Mevlana Çarşısı ile Yeni Altın Çarşısı dönüşüm projeleri ve 82 bin metrekarelik alana inşa edilecek Millet Bahçesi'nin temel atma ve toplu açılış törenine katıldı.

Eski stadyumun bulunduğu alana yapılacak millet bahçesi de ilk fidanlarıyla buluştu.

Millet bahçesinde neler mi olacak?

Çocuklarımız için tenis kort, basketbol sahası, satranç grubu ve oyun alanları.

Gençler için kitap okuyacakları millet kıraathanesi. Gölet, Türk-İslam Bahçesi, bisiklet ve yürüyüş yolları olacak.

Yatırım bedeli 44,5 milyon lira olan millet bahçesi, 108 bin metrekarelik bir alanda yapılıyor. Proje bu yılın ağustos ayında tamamlanacak.

Bu yıl ayrıca Konya Metrosu için de önemli bir rakam bütçede yerini aldı.

Bir güzel gelişme de MHP lideri Devlet Bahçeli’den geldi.

Bahçeli sosyal medya hesabından yaptığı açıklama, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın müsaadeleri olursa, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de uygun bulursa, bizatihi talimatımla Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Şuşa’da dokuz derslik bir ilkokulun yapılması hedefimizdir." ifadelerini kullandı.

Heykel yapma meraklısı olanlar da okulun çevre düzenlemesini yaparlar herhalde.

Bu yılda yatırımlar projeler devam ediyor. Buna rağmen ‘bana ne yapıldı’ diyenleri duyuyoruz.

Bir hikaye ile yazımızı noktalayalım.

Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10 dolardan maymun alacağını söylemiş. Köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymun yakalamaya başlamış. Adam, binlerce maymunu 10 dolardan satın alınca ortalıkta maymun azalmış, yakalamak da zorlaşmış.

Köylüler, tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken, adam her maymun için 20 dolar ödeyeceğini açıklamış. Yeniden heveslenen köylüler, tekrar maymun yakalamaya girişmiş.

Maymun sayısı azaldıkça fiyatı artıran adam, bu kez her bir maymun için 25 dolar ödeyeceğini ilan etmiş. Ama ne çare ki artık maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış.

Bunun üstüne alıcı fiyatı 50 dolara çıkardığını, ancak kendisinin bir işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini, yardımcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş. Fiyat 50 dolar ama ortalıkta hiç maymun yok; köylüler kıvranıyor. Yardımcı köylülere bir teklifte bulunmuş:

“Şu büyük kafeste topladığımız maymunlar var ya, patron yokken ben onların tamamını size 35 dolardan satayım, siz de patron gelince ona 50 dolardan satarsınız; ben de bu iyiliğim karşılığında sizden maymun başına 1 dolar alırım.”

Köylüler büyük bir sevinçle tüm birikimlerini bir araya getirip tanesi 35 dolardan maymunların hepsini almışlar. Ve başlamışlar beklemeye, şehirden dönecek patrona maymunları 50 dolardan satıp zengin olmak için…

Ama ne patronu, ne de yardımcısını bir daha görememişler.

Balın ortasına düşen arı misali.

Önceki ve Sonraki Yazılar