1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bestekâr Nedim Güntel, Aydınlar Ocağı’nda anıldı
Bestekâr Nedim Güntel,  Aydınlar Ocağı’nda anıldı

Bestekâr Nedim Güntel, Aydınlar Ocağı’nda anıldı

Gazeteci-Yazar Seyit Küçükbezirci, Aydınlar Ocağı’nda 30 kitabı ve 227 bestelenmiş şarkısı bulunan eğitimci, şâir ve yazar Mahmut Nedim Güntel’in hayatını ve kişiliğini anlattı.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Büyük Şâir ve Bestekâr Mahmut Nedim Güntel” anlatıldı.

Konya Kültür ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Gazeteci-Yazar Seyit Küçükbezirci, Konuşmasına “Konya nedir?” sorusunu sorarak Konya’da öğrenim gören 100 bin civarında yükseköğretim gençliğinin Konya hakkında bildiklerinin iki paragrafı geçmediğine dikkati çekerek “Konya Belde-i Muhayyere bir şehir, aynı zamanda kın nesreyndir. Yâni kuşun gözettiği yer. Ayrıca Konya’da 14 peygamber yatar. Selçuklu sultanları da Alaeddin’de yatar. Nasıl ki Alparslan Anadolu’nun kapılarını Türklere açtıysa, 2. Kışıçarslan da Miryekefolon Zaferi’yle Anadolu’yu vatan yaptı. Burası Türkçe’nin de başkenti. Anadolu’nun zirve şahsiyetleri ise Mevlâna, Hacı Bektaş, Yunus Emre.. Anadolu en büyük iki refleksi Konya’dan gösterdi. Bunlardan ilki haçlılara karşıydı. İkinci refleks ise Kurtuluş Savaşı. Kültür, sanat ve ilmin neşvü nema bulduğu iklimde Konya’ydı. Ayrıca Osman Beğ’e Uç Beyliği alâmetleri (kös, tuğ, hil’at)Sultan III. Alâeddin tarafından Konya’dan gönderilmiştir” dedi.

KONYA’DA “CEM ŞAİRLERİ” EKOLÜ OLUŞTU
Sanatçıları, çinicileri ve şairleriyle birlikte Konya’nın fevkalade bir kültür şehri olduğunu belirten yazar Seyit Küçükbezirci, Cem Sultan’ın Konya Valiliği döneminde pek çok şairin bir araya geldiğini ve divân edebiyatı söyleminin içinde “Cem Şâirleri” diye bir ekolün oluştuğuna işaret etti.
Cumhuriyet döneminde çok büyük yayın organları olduğunu kaydeden Küçükbezirci, bu dönemin şâirleri arasında Mahmut Nedim Güntel’in de yer aldığını belirterek “Mahmut Nedim Güntel Babalık ve Ekekon gazeteleri ile Konya, Anıt, Yeni Fikir dergilerinde yazıları ile şiirleri çıkıyordu. Tokat doğumlu olmasına rağmen has Konyalı’dan daha Konyalı olan ve bu şehirde öğretmenliğe başlayan Mahmut Nedim Güntel’i yakından tanıma fırsatım oldu” dedi. Devamlı lacivert takım elbise giyen ve papyon kravatlı olarak gezen M. Nedim Güntel’in 250’ye yakın bestelenmiş şiirinin olduğunu söyleyen Küçükbezirci, “Mahmut Nedim Güntel; Babalık, Ekekon, Selçuk gibi efsane gazetelerin yazarı.. Kız Muallim Mektebi’nin edebiyat hocası, Astsubay Askeri Ortaokulu’nun değişmez Türkçe öğretmeni.. Devrin gazetelerini dolduran yüzlerce şiirin şairi; onlarca şarkının güftekarı.. 1930’lu, 40’lı, 50’li yılların saygın bir şairi.. Mahmut Nedim Güntel’e Konya, sanat babında çok şey borçlu” diye konuştu.

Küçükbezirci konuşmasını, Konya Musıkî Derneği’nce Mahmut Nedim Güntel’in güftelerinden bir konser düzenlemesi, onun adının bir sokağa verilmesi teklifinde bulunarak tamamladı. Ayrıca Konya’nın zenginlerinin de, Konya’da kültür ve sanatın yaşaması adına şimdiye kadar ne yaptıkları ve hangi katkıda bulunduklarına dair zorlanmaları gerektiğine inandığını söyledi.

BAŞKAN ALTAY’DAN ARABAŞI ZİYAFETİ
Şâir Tahir Sakman da, M. Nedim Güntel’in şiirlerini okuyarak “Dün gece mehtaba dalıp hep seni andım” gibi güftesini yazdığı bestelenmiş şarkılarını Müzeyyen Senar ile diğer ses sanatçıların ağzından dinlettirdi.
İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbetin sonunda Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü, Gazeteci-Yazar Seyit Küçükbezirci’ye “Büyük Selçuklu Mirası” adlı kitabı hediye etti. Anma programı Nedim Güntel’in ruhuna gönderilen Fatihalar ve toplu çektirilen hatıra fotoğrafıyla son buldu. Ayrıca Selçuklu Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay, Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde Aydınlar Ocağı üyelerine Arabaşı ziyafeti verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.