1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. Beyşehir El Dokuma Halıları Görücüye Çıktı
Beyşehir El Dokuma Halıları Görücüye Çıktı

Beyşehir El Dokuma Halıları Görücüye Çıktı

Konya’nın Beyşehir ilçesinin tarihi el dokuması Selçuklu halıları, kapılarını  ziyaretçilerine açan CARPETEXPO İstanbul El Sanatları Fuarı’nda görücüye çıktı.

A+A-

İstanbul Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde açılan fuarda  Beyşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa olarak oluşturulan stantta Beyşehir yöresinin Selçuklu halıları tanıtılıyor. Stantta, Beyşehir’i anlatan kitap ve broşürler de ziyaretçilerle paylaşılıyor, el dokuması halı ve kilim sektörü içerisinde yer alan girişimcilerle temas ve buluşmalar sağlanarak bu hususta, özellikle yeni istihdam alanları konusunda geliştirilebilecek yeni projeler de ele alınıyor. 
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Beyşehir Selçuklu Halıları Proje Eğitim Koordinatörü Metin Yılmaz, fuarda açtıkları standa daha ilk günden gösterilen yoğun ilgiden dolayı yaşadıkları memnuniyeti dile getirirken, amaçlarının bu halıların tanıtılmasının yanında bu sektörde mesai yapan girişimcilerle biraraya gelip temasa geçmek olduğunu da  belirtirken, “Beyşehir Belediye Başkanımızın destek ve katkılarıyla İstanbul’daki bu fuara iki farklı kurum işbirliği halinde katıldık. Başkanımıza bu anlamda teşekkür ediyoruz. Belediye Başkanımızın katıldığımız bu fuar çerçevesinde bizlerden talebi; bu sektörde yer alan diğer girişimcilerle tanışıp onlarla diyalog kurmamız ve bu diyaloglardan sonra sağlanacak katkı ve imkanlarla  günümüzde bu el dokuması halıların yeniden bölgemizde üretimine geçişini sağlayabilmek. Bu anlamda bir girişimcimiz ile fuar vesilesiyle tanışma imkanı bulduk. Beyşehir’de bu sektörde eğer Belediyemizin destek olması halinde 100 kişilik bir istihdamın sağlanabileceği imkanların var olduğunu belirtiyor. Bu sektörde yer alan diğer girişimcilerle de tanışıp bölgemizde bu işi bir kooperatifleşmeye doğru götürmek ve özellikle  bölgemizde yaşayan ve iş imkanı bekleyen bayanlarımıza yönelik bir iş ve istihdam kapısını aralamanın gayret ve çabası içerisindeyiz. Belediye Başkanımızın zaten talebi ve beklentisi de bu yönde. İnşallah, bu tür fuarlara katılarak bu sektörde yer alan girişimcilerle kuracağımız temas ve irtibatlarla yöremize ait el dokuması Selçuklu halılarının yeniden dokunmasına başlanmasını istiyoruz. Beyşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz de bu konuda bizlere her türlü destek ve katkıyı sunuyor. İşte bu fuara da hep birlikte iştirak ediyoruz.”dedi.
Öte yandan, her geçen yıl değeri artan el dokuması halı ve kilimleri alıcısı ile buluşturmak üzere İstanbul’da açılan fuarın 10 Kasım 2019 tarihine kadar ziyaretçi kabul edeceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.