1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. Beyşehir Gölü masaya yatırıldı
Beyşehir Gölü masaya yatırıldı

Beyşehir Gölü masaya yatırıldı

Beyşehir’de düzenlenen istişare toplantısında Beyşehir Gölü’nün mevcut su seviyesi ve kirlilikle ilgili yaşanan sorunlar masaya yatırıldı.

A+A-

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nden Taşköprü Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen istişare toplantısında Beyşehir’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve belediye meclis üyeleri ile biraraya geldi.
Belediye Başkanı Murat Özaltun, ülkenin içerisinde olduğu ekonomik zorluklara rağmen kurum olarak ilçeye hizmet üretmekten geri kalmadıklarını dile getirdi. “Şu anda ayağımızı gazdan çekmeden ‘tamgaz’ devam ediyoruz’ diyen Özaltun, bugüne kadar tasarruf tedbirlerine dikkat ederek, 1 Kuruş’u bile zayi etmeden bölgede her alanda çalışma yapmayı sürdürdüklerinin altını çizdi 
BEYŞEHİR GÖLÜ BİR KIYMET…
Beyşehir Gölü’nün yaşadığı sorunların çözümü noktasında kurum olarak ellerinde bir kanuni yetki olmadığının altını çizen Özaltun, Beyşehir Gölü’ndeki suyun yönetiminin tamamen DSİ Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu vurgulayarak, “Biz mahkeme konusunda da gerekli başvurularda bulunduk. Problem şu; mahkeme kotunun son anına kadar kanallar açık bırakılıyor. Mahkeme kotuna gelindiğinde ise kanalların kapakları kapatılıyor.  Kanal kapakları kapatılıyor ama buharlaşma kayıpları devam ediyor. Aşağıda da Beyşehir’e ait 8-10 köyümüz var. Bu kez buradaki köylülerimiz ayaklanıyor; ‘Bizim tarladaki patatesimiz, soğanımız yanıyor’ diye. Önce kendi hemşerimiz bağırıyor, eylem yapmaya kalkıyor. Vatandaşımız haklı, su lazım ona. Kapaklar açıldığında aşağıdaki köylülerimiz seviniyor, ama bu kez Beyşehirli hemşerilerimiz serzenişte bulunmaya başlıyor. Aslında her iki taraf da haklı.  Mahkeme kotuna 10 santim kala su alımı kesiliyor olsa, problem olmayacak. Ama, 2019’da biz bunun tedbirini alacağız. ”dedi.
Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir de, Beyşehir Gölü ile ilgili konularda yaşanan sorunlara ilişkin gerek Beyşehir Kaymakamlığı gerekse Beyşehir Belediyesi’nin duyarsız kalmadığını vurgularken,  özellikle  Beyşehir halkının daha çok sahiplenmesi  gerektiğini vurguladı. Beyşehir’de,  Beyşehir Birliği, Göl ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Sami Tan gibi daha çok insanlara ve sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç olduğunu dile getiren Özdemir, Beyşehir halkının da göle bakış açısının değişmesinin lazım geldiğini belirtti. Özdemir, gölün sorunlarının çözüme kavuşturulamaması noktasında önlerinde birçok bürokratik engelin bulunduğunu, bunların aşılması noktasında çok mücadele vermelerine rağmen yasal engellere takıldıklarını söyledi. Kaymakam Özdemir, gölün su seviyesinin azalmasının yanısıra, kirletilmesi, elektroşok başta olmak üzere balıkçılıktaki yasa dışı avlanma, milli parklarla ilgili olmak üzere pekçok sorunla karşı karşıya bulunduklarını kaydetti. KADİR İYİANLAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.