1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Beyşehir Üretime Odaklandı
Beyşehir Üretime Odaklandı

Beyşehir Üretime Odaklandı

Silah sanayisinde ülkemize öncülük eden firmalardan olan HUSAN ARMS Yönetim Kurulu Başkanı Erol Uğur, “Her zaman kaliteyi ön planda tuttuk. Bugün bunun meyvelerini yiyoruz” dedi. Uğur, son günlerde silah sanayisi adına Beyşehir adının öne çıkmasının sektö

A+A-

Silah sanayisinde Türkiye’nin öncüleri arasında yer alan Huğlu Av Malzemeleri Sanayi Türkiye’nin öncüleri arasında yer alan Huğlu Av Malzemeleri Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Uğur, faaliyetleri hakkında paylaşımlarda bulundu. 1988 yılında temelleri atılan Huğlu Av Malzemeleri Sanayi, havalı tüfek imalatı yaparak giriş yaptığı sektörde bugün çok sayıda özel ve standart ürün imalatı yapıyor. Son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından Beyşehir’in silah sanayisinde Türkiye’de ağırlık kazanmaya başlaması HUSAN ARMS ve bölgedeki diğer üreticileri sektöre motive etmiş durumda.

Erol Bey, HUSAN ARMS’ı kısaca tanıtabilir misiniz?
Fabrikamız 1988 tarihinde Huğlu Av Malzemeleri Sanayi Tic. LTD. Şti adıyla kurulmuştur. HUSAN kısa adıyla anılan şirketimiz 5 yıl boyunca av sektörüne havalı tüfek imalatı yaparak hizmet etmiştir. 1988- 1998 yılları arasında pazarlama faaliyetleri sonrasında av sektörünün yanında Otomotiv sektörüne de 10 yıl boyunca yedek parça imalatı yaparak üretiminin yüzde 80’e yakını Avrupa ülkelerine ihraç edilmiştir. Sektörde 28 yılını geride bırakan HUSAN, 2016 YILINDA yeni fabrika binasında 5 bin metre kare kapalı alan ile üretime devam etmekte.

Ürünlerinizin sahip olduğu garanti ve kalite belgeleri nelerdir?
Üretilen her mamulde kaliteyi, her zaman ön planda tuttuk ve devam ediyoruz. HUSAN 08.Nisan 2006 tarihinde TÜV CERT ISO 9001: 2000 belgesini almaya hak kazanmıştır ve üretimine bu standart ilkelerine uygun şekilde devam etmiştir. 2008 yılında da ŞARJÖRLÜ YİVSİZ AV TÜFEĞİ yurt dışı ihracat markası MKA 1919 ve Yurtiçi marka ile Konya’nın
Beyşehir ilçesinde yeni fabrikasında Av tüfeği imalatı için,
+ SIMENS UNIGRAPHICHS NX çizim programı,
+ TSE enstitüsüne uygun TS 870-İS kalite belgesi,
+ TSE-HYB satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi, TS 12427 ve
+ TS 13453 standartlarında T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı onaylı 10 yıl Garanti belgesi ile üretim yapılmaktadır.
28 yılını geride bırakan HUSAN, 2016 yılında yeni fabrika binasında 5 bin metre kare kapalı alan ile üretime devam etmekteyiz.

Misyonunuz nedir?
Müşterilerimize samimi ve dostluğa dayanan bir ticaret anlayışımızla, sektöründe ülkemizde gelişen kalite ve rekabet ortamını dikkatle izleyerek, kaliteden, sağlamlıktan ve müşteri memnuniyetinden kesinlikle ödün vermeden hizmetlerimize devam etmekteyiz.

HUSAN ARMS nedir ?
Şimdi size anlatayım. EAA MKA 1919’un 2016 IIIustrated Shotgun’ı olarak seçilmemizdir. NRA Puplications Golden Bullseye Awards ondördüncü yılında atıcılık sporları içinde en iyi ürünlerin bulunduğunu bildirir. Ürün kazananlar, atıcılık ve av endüstrisinde bir NRA Puplications Golden Bullseye Awarts ödülüne sahibiz.
MKA ise Atatürk’ün Samsun’a çıkışıdır. O isimle bu ödülü aldık.
Türkiye’de ilk kez bir Türk firması olarak kalite ödülü alan firmayız.

Ürünlerinizin dayanıklılığı nedir?
Ürünlerimizin kalitesi ve dayanıklılığını yukarıda anlattık. Bizim ürettiğimiz ürünler müşterine memnuniyetine dayanmakta ve on yıl garantilidir.
Üretilen silah hakkında bilgi verir misiniz?
Ürettiğimiz silahlar şarjörlü ve yarı otomatiktir. Av tüfeklerinin ağırlığı farklı stillerde 3 kilo 100 gram ile 4 kilo 800 gr.dır.

Fiyatlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Ürettiğimiz silahlar ekonomik düzeydedir. Silahların en ucuzu bin 300 TL, en pahalısı ise marka ve yapısına göre bin 950 liradan satılmaktadır.

Her isteyen bu silahları alabilir mi?
Elbette hayır. Bu silaha sahip olabilmemiz için yivli av tüfeği ruhsatı alması gerekir. Bu ruhsat Emniyet Müdürlüğünden ve Avcılar derneğinden temin edilebilir. Eskiden bu ruhsatı almak bir külfetti. Şimdi kolaylaştı. 29 TL. ye bu ruhsat alınabiliyor.
Şunu belirtelim. Bizim araştırmamıza göre ABD’de her ailede 17 tane silah vardır. Bizi bilmiyorum.

Bu yıl üretiminiz ne kadar?
2016 yılında 12 ve 20 kalibre 15 bin silah üretimimiz var. Günde 3 vardiya üretim yapılmaktadır.
Pazarlamacılarımızla birlikte 60 personelimiz çalışmaktadır.

İhracatınız ne kadar?
Ürettiğimiz silahların pek büyük bölümünü ihraç ediyoruz. Bu silahların yüzde 70’ini ABD ye satmaktayız. Ayrıca İtalya ve Almanya’da diğer ülkelerdir. Yurt içinde satışımızda kalan bölümdür.

İthalatınız var mı?
Şunu belirteyim. Üretimimiz tamamen yerli üretimdir. Yalnız plastik ve hammadde olarak yaklaşık bu silahların içinde yüzde 10 ithalat bulunmaktadır./Dursun Seyis

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum