1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. Beyşehir’de Camiler Haftası kapsamında konferans
Beyşehir’de Camiler Haftası kapsamında konferans

Beyşehir’de Camiler Haftası kapsamında konferans

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, Camiler ve Din Görevlileri Haftası çerçevesinde konferans düzenlendi.

A+A-

Beyşehir İlçe Müftülüğü tarafından bir düğün salonunda gerçekleştirilen konferansın açılışında konuşan Beyşehir İlçe Müftüsü Mahmut Çelikoğlu, toplum nezdinde caminin ve camide görev yapan din görevlilerinin önemi ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla çeyrek asırdır Türkiye’de 1-7 Ekim tarihleri arasının haftasının Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak idrak edildiğini hatırlattı. Son yıllarda Kutlu Doğum Haftalarında olduğu gibi içinde bulunulan haftada da önemli bir konuyu ana tema olarak işlediklerini vurgulayan Çelikoğlu, “Bu yılki konu, ‘cami ve kitap’. Sevgili peygamberimiz malumunuz üzere Mekke’den Medine’ye hicret edince, hicret ettiği ilk iki yılda Mescid-i Nebevi, yani Peygamber mescidini yaptırmış ve hemen bitişiğinde de özelikle genç Sehabe-i İkram’ın istifade etmeleri için eğitim kurumunu kurmuştur. Bu eğitim kurumunun adı da Ashab-ı Suffa’dır. Oraya fakir kimsesiz insanlar gelirler, yerler içerler ve gençler eğitim görürdü. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere gurur duyduğumuz ecdadımız Peygamberimizi bu konuda da örnek alarak gittiği her yere cami yaptırmış ve o caminin külliyesine medrese, günümüz adıyla okul yaptırmayı da ihmal etmemiştir. Ama son asırda üzülerek ifade edelim ki yapılan camilerimizin çoğunda bu gayreti göremiyoruz. İnşallah bundan sonra yapılacak camilerde bu eğitim yuvaları da camilerden ayırt edilemez, çünkü cami olmadan eğitim öğretim olmaz, eğitim öğretim olmadan da cami olmaz” diye konuştu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zengin’de, yaklaşık bir saat süren sunumunda okumanın öneminden ve tarihçesinden söz etti. İslam dininin de okumaya verdiği değerin çok büyük olduğunu dile getiren Prof. Dr. Zengin, bu büyüklüğe başta peygamber (s.a.v) olmak üzere tüm İslam tarihinin şahit olduğunu anlattı. Kur’an-ı Kerim’in de ilk ayeti ve ilk emrinin ‘oku’ olması, Hz. peygamberin ümmi iken her türlü ilmin zirvesine ulaşması ile Bedir Savaşı’nda esirlerin 15 kişiye okuma yazma öğretmesi karşılığında serbest bırakılmasıyla bu konuda peygamberin hadis ve eğitim faaliyetlerin okumaya verilen önemi ortaya koyduğunu vurgulayan Zengin, “Dinimiz ve Peygamberimiz okumaya ve yazmaya, dünyevi ve uhrevi ilimlere bu kadar önem vermişken, modern çağda ahir zaman inanları olarak bizler yeterli önemi verebiliyor muyuz? Okumak ibadettir, insan okudukça bilgi edinir, bilgisi arttıkça da bilgisinin azlığını hisseder” dedi.
Beyşehir Kaymakam Vekili Bayram Türker de konuşmasında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her sene bu haftaya özel olarak tema belirlemesinin kıymetli bir durum olduğunu vurguladı. Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti olan “oku” emrinin sadece “oku” kısmına odaklanmamak gerektiğini belirten Türker, “Devamında neyi ve nasıl okumamız lazım, aslında buna çok eğilmediğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.