1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Beyşehir’de “Kuzugöbeği” Hasadı Başladı
Beyşehir’de “Kuzugöbeği” Hasadı Başladı

Beyşehir’de “Kuzugöbeği” Hasadı Başladı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, bahar döneminin gelmesi ile beraber Kuzugöbeği mantarı hasadı başladı.Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, son yıllarda adı Beyşehir’le özdeşleşmeye başlayan halk arasında “göbek” olarak bilinen...

A+A-

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, bahar döneminin gelmesi ile beraber Kuzugöbeği mantarı hasadı başladı.
Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, son yıllarda adı Beyşehir’le özdeşleşmeye başlayan halk arasında “göbek” olarak bilinen kuzugöbeği mantarının hasat döneminin Nian ayı ile birlikte geldiğini söyledi. Zengin bitki çeşitliliği ile dikkat çeken Beyşehir’de kuzugöbeği mantarına ilçede yaşayan vatandaşların iyi gelir imkanı sunması nedeniyle büyük rağbet gösterdiğini belirten Özaltun, ilkbahar mevsiminde yağışların ardından gerek ilçe merkezinde gerekse dış mahallelerde yaşayan yediden yetmiş yediye herkesin bu mantarı toplamak için soluğu doğada aldığını ifade etti. Başkan Özaltun, kuzugöbeği mantarı toplayan vatandaşların sofralarına konuk ettiği ürünün satışından da ek gelir imkanı bulduğunu dile getirdi. Özaltun, pek çok Avrupa ülkesine de gönderilen kuzugöbeği mantarının ülkeye de döviz kazandırdığını kaydetti.
Beyşehir’e bağlı Kurucuova Mahallesi’nde kuzugöbeği mantarı alım satımı yapan Kamil Yel de, Beyşehir Gölü Havzası’nda doğada yetişen kuzugöbeği mantarının çok değerli bir ürün olduğunu belirtti. Ormanlık bölgelerde ağaç altlarında, çayırda kendiliğinden yetişen kuzugöbeği mantarının 20 yıldır alım satımını yaptığını vurgulayan Yel, bu yıl toplama mevsiminin iklimdeki değişim nedeniyle 10 gün önce başladığını aktardı. Ancak yetersiz yağışlar nedeniyle bu yıl rekoltede düşüş yaşandığını ve toplayıcıların dört gözle yağmurların gelmesini beklediğini dile getiren Yel, “Nisan aylarının ortalarında ilkbahar yağışlarıyla birlikte başlayan kuzugöbeği hasadı yağmur durumuna göre Mayıs ayı sonlarına kadar devam eder. Ancak, bu yıl sezonu erken açtık ama yetersiz yağışlar nedeniyle rekoltede düşüş yaşanıyor. Yağışlı dönemlerde günde 100-150 kilo alım yaparken, bu yıl günlük alımımız 20 ila 30 kilo arasında değişiyor. Kilo fiyatı bu yıl 65 liradan açıldı, şu anda ise 70-75 lira arasında değişiyor. Biz toplayıcılardan aldığımız mantarı alıcı firmalara veriyoruz. İlkbahar döneminde vatandaşlarımıza iyi bir ek gelir imkanı sunuyor. O yüzden, özellikle taşradaki mahallelerde vatandaşlarımız günün büyük bölümünü göbek toplamak için doğada geçiriyor. Bu günlerde yerleşim merkezlerinde deyim yerindeyse in cin top oynuyor” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.