1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Beyşehir'de silah sanayisi gelişiyor
Beyşehir'de silah sanayisi gelişiyor

Beyşehir'de silah sanayisi gelişiyor

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçede gelişen silah sanayisinin kabına sığamaz hale geldiğini söyledi.

A+A-

Özaltun, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçmişte sadece Huğlu ve Üzümlü mahallelerinde av tüfeği üretimi yapılırken şimdi Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi ile ilçe merkezindeki sanayide kurulan yeni fabrika ve tesislerde silah üretim faaliyetlerinin başladığını belirtti.

Silah sanayisinde yeni yatırımların yapılmaya başlandığını dile getiren Özaltun, "Huğlu ve Üzümlü’deki silah sanayimiz artık kabına sığamaz hale gelmiştir. O yüzden, artık yeni silah fabrikaları ilçemiz merkezinde ve Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulmaya başlamış, Huğlu ve Üzümlü’deki silah üreticileri de tesislerini bu bölgelere taşımaya başlamıştır." ifadelerini kullandı.

Huğlu ve Üzümlülü silah üreticilerinin yer darlığından dolayı yerleşim merkezlerinde küçük ve orta ölçekli sanayi siteleri istediğini söyleyen Özaltun, kooperatifler ve dernekler kanalıyla bu talepleri yerine getirebilmek için ilgili bakanlıklara girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Bu çalışmaları yürütürken Üzümlü ve Huğlu’daki silah üreticilerinin yatırımlarını zaman içerisinde Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’ne kaydırmayı istediklerini de vurgulayan Özaltun, "Beyşehir OSB’de şu anda faal fabrika sayımız 8. İnşaat aşamasında ise 14 fabrika var. Burada mermer fabrikalarımız ve değişik sektörde faaliyet gösteren yatırımcılarımız var ama uzun vadede en çok silah sektörüne yönelik fabrikaların burada olacağını öngörüyoruz." diye konuştu.

Önceliklerinin tesis güvenlik belgesi verilerek yivli silah üretmek olduğunu dile getiren Özaltun, şunları kaydetti:

"Organize Sanayi Bölgemizde bu tarz yerlerimiz yapılacak ama bunun yanında özellikle İktisadi Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasına yönelik talepler de var. Silah üreticilerimizin bu yönde beklentileri mevcut. Organize sanayide çalışan sorumlu arkadaşlarımızla bunun çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. İnşallah Beyşehirimiz'de İktisadi Organize Sanayi, Ar-Ge veya mükemmeliyet merkezi oluşturabilirsek silah sanayimiz gelecekte bir adım daha öne gitmiş olacaktır. Şu anda Huğlu bölgemizde Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın gövde parçasının imalatı yapılıyor. Aynı şekilde, günümüzde ülkemizin yurtdışı av tüfeği ihracatının yüzde 70’lere varan büyük bir kısmı bölgemizden sağlanıyor. Bu çok önemli ve hem ülkemiz hem de ilçemiz ekonomisi bundan büyük kazanç sağlıyor. İnşallah, av tüfeği üretimi konusunda çok yakın bir gelecekte dünyada söz sahibi bir ilçe haline gelmeyi umut ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.