1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Karabağ artık özgür
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Karabağ artık özgür

A+A-

Can Azerbaycan’ın 28 yıldır terör devleti Ermenistan tarafından işgal altındaki topraklarını kurmak için başlattığı operasyonda Karabağ işgalden kurtarıldı.

Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 27 Eylül tarihinde Azerbaycan’a saldırısıyla başlayan  Karabağ Savaşı, 10 Kasım 2020’de Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın “askerlerden gelen talep üzerine ve başka çaremiz yoktu” sözleriyle Ermenistan’ın mağlubiyetiyle sonuçlandı.

Bir iki defa ilan edilen ateşkes anlaşmaları, Ermenilerin kalleşçe Azerbaycan topraklarındaki sivil yerleşim merkezlerine füze saldırıyla her seferinde bozuldu.

Otuz yıl boyunca Ermeniler tarafından  birden fazla ateşkes ihlali yapılmıştı. Ama bu son Ermeni saldırısı bardağı taşıran damla oldu ve kahraman Azerbaycan Türkleri, mertçe savaşarak, topraklarını 28 yıl sonra kurtardılar.

Sahada kaybeden Ermenistan çareyi masaya oturmakta buldu ve Rusya’nın girişimi ile Azerbaycan ve Ermenistan 9 maddelik bir anlaşmaya vardı. 10 Kasım’da yürürlüğe giren anlaşma ile Ermenistan 1 Aralık tarihine kadar işgal ettiği tüm topraklardan çekileceğini kabul etti.

Böylece Karabağ bu toprakların gerçek sahibi olan Azeri kardeşlerimizin oldu.

Türkiye ve Türk halkı sonuna kadar Azeri kardeşlerinin yanında oldu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda Türkiye sürekli Azeri kardeşlerinin yanında olmuş ve bu zafere ortak olmuştur.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında süren çatışmalarda daha önce olduğu gibi bugünde Ermenistan’ın yanında Rusya, ABD ve bazı Avrupa devletlerinin olduğu bilinmektedir.

Ermenistan’a verilen bu kadar desteğe rağmen bu savaşın kaybedeni ABD ve AB ülkeleri olmuş ve kazanan ise Azerbaycan ve Türkiye olmuştur. Rusya ise araya girerek yine kazanan tarafta yer almıştır.

Varılan anlaşma şartları içinde Türkiye’nin ateşkesi denetlemesi yokken, adeta dışlanmak istenmesine karşın, Azerbaycan ve Türkiye’nin kararlı duruşu sonucu protokol imzalandı ve Mehmetçik, Karabağ’da önemli yerlerde kurulan Türk-Rus Merkezlerinde görev başında olacak.

Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanı, bu konuda ‘Rus askeri ne yapacaksa, Mehmetçik de onu yapacaktır’ dedi.

Mehmetçik de Karabağ’daki yerini almaya hazırlanıyor.

Türkiye açısından büyük önem taşıyan maddelerden birisi de Azerbaycan’la Nahcivan’ı birleştiren yeni bir koridorun oluşturulacak olması. Bu sayede Türkiye, karadan Azerbaycan ve Orta Asya’ya daha rahat ulaşacak, bölgedeki etkinliğimiz daha da artacak,

Türkiye Libya, Suriye, Doğu Akdeniz ve Azerbaycan’da verdiği mücadelelerinde ne kadar haklı olduğunu göstermiş ve Azerbaycan’da olan savaşın kazanılmasında büyük bir katkı sağlamıştır.

Karabağ’ın bu özgürlüğü 62 yıldır terör örgütü İsrail tarafından işgal edilen Filistin toprakları ve Kudüs’ün kurtuluşuna vesile olsun inşallah.

Bu yazı toplam 1506 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.