1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. BİLALİ HABEŞİ R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

BİLALİ HABEŞİ R.A.

A+A-

Sırtının ortasına demir dağladılar. …. dedi karnına kızgın çölde taş koydular…dedi. Tuzlu ekmek yedirdiler… dedi. Katmerleşen gülünden gülü Muhammediden ayrılmadı. Peygamber Efendimiz s.a.v. “ Ya Bilal neolur bu zahmetleri çekeceğine diliyin ucundan verseydin, eziyet göremeseydin” deyince hz. Bilal: Ya rasülellah! Nasıl diyebilirdim ki, vücudumdaki kan zerrelerinden her bir azamdan… seslerini işitiyordum, deyince bütün Ashab hüngür hüngür ağladı. İşte, iman işte şevk işte haz bu.
TERİ MUHAMMEDİ S.A.V.
Kağıt yok, geyik derisine yazıyorlardı. Geyiğin deriside kurana hizmet ediyordu. Nasılmı? Hz Sümeyye validemiz r.a., hz. Enesin annesi, Efendimizin süt teyzesi olur. Efendimiz onun evine gelir istirahat ederdi. Yatağı olmadığı için bu annemiz, Efendimizin altına Geyik derisini serer oradan akan mübarek terleri bir şişeye biriktirirmiş. Peygambnerimiz, bir gün şişeye katarken görür. Ne yapıyorsu ya Sümeyye der. O, ya Rasülellah ben bundan güzel koku görmedim diyor. Efendimiz s.a.v. onun bu sözünü tasdik etmiştir. Sümeyye validemi r.a., oğlu Enes’e vasiyet etmiş, ve fat ettiğimde kefenime bu mübarek terleri dök buyurmuş.(Sahihi Buhari Şerif)(Devam edecek)
PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V.
Namaza durduğu zaman mübarek göğsünden tencere de kaynayan su sesine benzer kaynama sesi duyulurdu. Ve kendisinden güzel kokusu yayılırdı.(F.t.)   
Haccın farziyeti:Hicretin 9. Yılında Medine-i Münevverede farz kılındı. Dinimizin tamamı hac ibadetinde olduğu için 5. Sıraya kondu. Hac ve Umre, birbirlerine bağlantılıdır. Mali durumu iyi olanlara hac farzdır. Mali durumu zengin olmayanlar istedikleri kadar umre yapabilir. Hadisi Şerif….
Hanımlara adet halinde Kâbe-i Şerifi tavaf ettirmenin cezası bir deve kurban etmektir. Kurbanı keser ondan sonra hac ve umreni yaparsın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.