1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. BİLENLER- BİLMEYENLER
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

BİLENLER- BİLMEYENLER

A+A-

 

Çok şükür Ramazan ayı Türkiye’mizde seçim sathında olmamıza rağmen huzurlu bir ay geçirmekteyizve nerede ise sonuna geldik. Sayılı günlerin gelip- geçtiğini bir kez daha hatırlıyoruz. Elbette dışımızda gelişen olaylar içinde özellikle Filistin’deki  İsrail- ABD katliamı yüreğimizi yakıyor ama, yinede Türkiye içinde sıkıntılara rağmen iyi bir ramazan ayı geçirmekteyiz. Buna birde  önceki aylarda  gelmeyen yağışın bu ayda  gelmesi Konya çiftcisinin yüzünü güldürdü.

Ramazan ayı, Hicri takvime göre 12 aydan bir tanesidir. 3 ayların ilki Recep, ikincisi Şaban, üçüncüsü ise Ramazan ayıdır. Şevval ayının hilali gözükünce yani 30 gün sonra da Ramazan ayı biter.

Ramazan ayının ibadetlerle geçtiği şu güzel günlerde tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Ramazan ayının kutsiyetini "ben; Müslüman'ım" diyen herkes fazlasıyla bilir.

Bu ay yardımlaşmanın en yoğun yaşandığı aylardandır. Yoksulları doyurmak, giydirmek farklı bir ibadettir.İnsanlık duygusunun en hassas olduğu günlerdir bu mübarek günler. Kalplerdeki mühürler kırılır, hoşgörü ve saygı üstün gelir bu ay içinde.

Yeryüzünde kurulu ülkeler içinde Müslüman ülkeler sayısı 63, dünya nüfusunun yüzde 23'ü kısaca yaklaşık 1,5 milyar nüfusa sahiptir.

İslam dini okumayı, düşünmeyi ve öğrenmeyi emreder. İnsanların barış, huzur ve kardeşlik içinde yaşamalarını emreder.

Düşünmeyi, araştırmayı akıl yolunu öğütler. İslam inancı insanın iç dünyasını, duygu dünyasını zenginleştirir. Kötülüğü ve fenalığı reddeder. Delil ve belgelere dayanarak konuşmayı, doğruyu yanlıştan ayırmayı ister.

 

Kuran-ı Kerimde "Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? doğrusu ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür." Zumer suresi 9. ayet...

Dünya'da öleceğini bilerek yaşayan tek canlı türü insandır. Bunu bilmek insanların akıl sağlığını bozmaz. Allah insana bu gücü ve iradeyi var edişinde vermiştir.

Ramazan ayı insanlarımız için sadece dini anlamda değil sosyal ve kültürel anlamda da bir güzellik ay'ı haline gelmiştir. Bu güzellikleri yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da yaşamaktadırlar.

Özellikle milletimiz, bu dönemde son derece duyarlı davranmakta ve ihtiyaç sahipleri için karşılık gözetmeden yardımlaşma için adeta birbirleriyle yarıştığını görmekteyiz. Bu yardımlaşma ve dayanışma var olduğu sürece toplumumuzda huzur ve mutluluk var olmaya devam edecektir.

Ancak her toplumda olduğu gibi bu güzel duyguları istismar eden, haksız kazanç sağlayan insanlık düşmanlarının var olduğunu da unutmamak gerekir. Bu istismarcılara karşı dikkatli olmakta yarar vardır.Konya’mızda  bu aylarda dilenciler artmaktadır. Dinimiz bunlara izin vermez. Bunların önüne geçilmelidir. İnsanların duyguları sömürülmemelidir.

Maddi ve manevi zenginliklerimizin bu anlamlı ayda, bu gün ve her zaman gerçek anlamda paylaşılması dileklerimle...

Şimdi birkaç doğru sözlerle yazımı sürdüreyim.

■ Acı da olsa doğruyu söyleyiniz.
(Hz. Muhammed)
***
”Doğru olan, haklı olandır.” diyor, ünlü düşünür Alexender Pope. Yanlış nedir? Bu soruya da Chillon yanıt veriyor;
“Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince diğerleri de yanlış gider.”
Doğru, doğrudur; bir doğru vardır; ancak çoğu durum ve konularda da görecelidir.
Hz. Musa demiş ki: Her şey Tanrıdır.
Hz. İsa demiş ki: Her şey sevgidir.
Karl Marx demiş ki: Her şey paradır.
Sigmund Freud demiş ki: Her şey sekstir.
Einstein demiş ki: Her şey görecedir
Doğru ile yanlış ters anlam ifade eden sözcükler olmasına karşın, iki se öylesine birbirinin içine girdi ki... Neyin yanlış, neyin doğru olduğuna bir türlü karar veremiyoruz.
Doğru ile yanlış bir “bulmaca “olarak karşımıza çıkıyor; çözün çözebilirseniz.
Doğru ile yanlış papatya falına dönüştü;
Doğru mu, yanlış mı; doğru mu yanlış mı?
Falda ne çıkarsa o...
...
Asıl üzerinde durulacak konu şudur;
İnsanlara kara çalmak bir uğraş daha doğrusu bir üslup haline geldi;
Vur beline kazmayı!
Vur Ali’ye inlesin, Veli de dinlesin!
Siz, Siz olun, diğer sektörleri bırakıl bir dedi-kodu sektörü oluşmadı mı?
Karizmayı çizenler çoğalıyor, buna koşut çizilenlerin sayısı da artıyor. İster doğru olsun, ister yalan. Bir de ekleme yapalım;
Yalan dolan!
...
Kuşkusuz çok üzülüyoruz ve gün boyu sorup duruyoruz;
Ne olacak bu türlü çeşit haller?
Yanıt verebilen varsa beri gelsin.
Kimi konularda bir deli kuyuya taş atıyor da kırk akıllı çıkaramıyor ya!
Önemli olan doğruyu bulmak;
■ Önce doğruyu bilmek gerekir; doğru bilinirse yanlış da bilinir, ama önce yanlış bilinirse doğruya ulaşılamaz. (Farabi)

 

Bu yazı toplam 420 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.