1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bilgi ve deneyimleriyle öncü marka
Bilgi ve deneyimleriyle öncü marka

Bilgi ve deneyimleriyle öncü marka

Siyasetçi ve sporcu kimliğinin yanısıra Can Durmaz markasıyla iş hayatında önemli başarılara imza atan Süleyman Okur, iş hayatındaki başarının anahtarının disiplin, güven ve azim olduğunu söylüyor.

A+A-
Sporcu ve siyasetçi kimliğiyle renkli bir işadamı Süleyman Okur ile iş, spor ve siyaseti konuştuk. Okur, Rumeli’den Konya’ya gelip sporcu kimliğiyle milli olarak ülkeye hizmet ettikten sonra iş hayatına atılıp Can Durmaz firmasıyla, lastik, akü ve kayış sektöründe Konya’da öncü markalardan oldu. 40 yıllık deneyimiyle müşterilere kaliteli hizmet ve güven veren Can Durmaz firması Konya ve çevresindeki illere ve ilçelere toptan satış yapmakla birlikte, Türkiye’nin tüm şehirlerine istenildiği takdirde hizmet imkanı sağlıyor.  

Süleyman Bey kendinizi tanıtabilir misiniz?
Ben 1946 doğumluyum. Aslımız Karamanoğlulları’na dayanıyor. Ailem Bulgaristan’a Rumeli’ye gönderilmiş ben orada doğdum, 4 yaşında tekrar devlet tarafından buraya gönderildik. Karaman’a Akçaşehir’e yerleştik. Daha sonra 10 yaşındayken Konya’ya taşındık. Sanat Okulu mezunuyum. Okul bittikten sonra Şeker Fabrikasında işe başladım. Okuldayken spora eğilimliydim, işe başladıktan sonra spora devam ettim. Basketbol ve voleybola ilgi duyuyordum. Sonra bisiklete ilgi duymaya başladım. Amatör olarak başladığım bisiklet sporunda ilerleyen zamanlarda profesyonelleşerek 43 defa milli oldum. Birçok ülkeye gittim milli takımla birlikte. Daha sonra sporculuğu bırakıp kendi işyerimi açtım. Fakat bugün spordan hala kopamadığımı söylemek istiyorum. Bunun haricinde siyasete de ilgi duydum bir dönem. Anavatan Partisi’nin Konya Kuruculuğu görevini yaptım. Meram İlçe Başkanlığı yaptım. Milletvekili aday adayı oldum bir dönemde. Şuanda tamamen kendi işlerimle uğraşmaktayım.

Süleyman Bey aynı zamanda sporcu tarafınızın da olduğunu biliyoruz. Spor hayatınıza nasıl girdi?
Küçük yaşlardan itibaren spora ilgim yoğun şekilde devam ediyordu. Basketbol ve Voleybolla spor hayatıma girdim. Birçok kulüpte oynadım. Basketbolda takımımın en iyilerindendim. Ardından bisiklete sempati duymaya başladım. Gizli saklı bisiklet antremanları yapıyordum. O denem kulübüm iki spor birden gitmediği için yasak koymuştu. Ben yine de devam ettim. Ardından Konya’da düzenlenen bir yarışa katıldım. Orada şampiyon oldum. Ardından benim bu spora devam etmem noktasında herkes hem fikir oldular. Türkiye geneli yarışlara katılmaya başladım 4 birincilikle pek çok defada ikinci oldum. Artık milli olacak seviyeye gelmiştim. Milli takıma katıldım. O zamanlar spor yapmak çok zordu. İmkanlar kısıtlı, ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz. O zorlukların içinde çeşitli ülkelere de gidip 43 defa milli sporcu olarak ülkemiz adına elimden geleni yapmaya çalıştım. Ardından iş hayatına atılınca bırakmak durumunda kaldım. Üstünden çok zaman geçse de spora olan ilgim hat safhada devam ediyor. Spor bir insanın yapabileceği en güzel şeylerden biridir.

Can Durmazlar firması ile sektöre girdiniz. İş hayatınıza nasıl başladınız?
İlk iş tecrübem şeker fabrikasında oldu. Daha sonra askere gitmemiz gerekti. Ardından et balık kurumunda çalıştım. 1970 yılında ise Almanya’ya çalışmak için gittim. 7 sene Almanya’da bir fabrikada çalıştım. 7 sene sonrasında Almanya’dan gelerek 1977 yılında bugün bulunan şirketi kurduk. Önceleri burası bir aile şirketiydi. Daha sonra ayrılarak yalnız devam etmeye başladım. Yaklaşık 20 yıldır kendi şirketimi yönetiyorum. Toplamda ise yaklaşık 40 yıldır bu işte ilerleyip kendimizi sürekli geliştirmeye yönelik çalışmalarla işimize devam ediyoruz.

Sektördeki ilerleyişiniz nasıl oldu?
Önceleri Kayış ve Akü işine girdim. Bu iki işte bir hayli iyi işler yaptık uzun yıllar. 90- 94 yılları arasında otomobil sektörüne girdik. Ford Otosan Bayiliğini aldım. Bayiliği bıraktıktan sonra tamamen kayış, akü ve lastik işine girdim ve burada ilerledim. Şuanda Yokohama Lastikleri’nin Konya, Karaman, Aksaray bayiliklerini yapıyorum. Ayrıca Goodyear Lastiklerinin, Petlasın ve Turuva akülerinin Konya Bayisiyim. Geniş bir interland çerçevesinde işlerimizi ilerletip geliştiriyoruz. Türkiye’nin pek çok yerine satış hizmeti gerçekleştiriyoruz.
Türkiye’nin birçok yerine hizmet veriyorsunuz. Bayilikleriniz var mı, başka illerde?
2 şubemiz var Konya’da bunun haricinde, Türkiye geneli alt bayiliklerimiz var. Bunlar, Karaman, Niğde, Aksaray, Afyon, Isparta ve birçok ilçelerle birlikte geniş bir ağ içerisinde çalışmaktayız. Çok basit bir örnek vermek istiyorum bu konuda, birkaç gün içinde Sivas’ın Kangal İlçesine iş makinası için lastik siparişi aldık ve satışını gerçekleştirdik. Kısa süre içinde de ulaştıracağız.   

Ürün yelpazenizden bahsedebilir misiniz Süleyman Bey?
Bizim geniş bir ürün yelpazemiz var. Biraz önce saydığım lastik ve akülerin tüm içeriğini müşterilere sağlıyoruz. Normal binek aracından tutunda tüm iş araçlarına akü ve lastik tahsisimizi gerçekleştire bilecek potansiyel ve güce sahibiz. Müşterilerin memnuniyetini birincil hedef haline getirdiğimiz için müşterilerimize herhangi bir ürüne yok çeken bir şirket değiliz. Tüm ihtiyacı karşılayacak yatırım ve potansiyelle var gücümüzle çalışıyoruz.

Müşteriye sağladığınız hizmetleri anlatabilir misiniz?
Konya içi ve dışı tüm istek ve arzuları servisimiz aracılığıyla karşılıyoruz. Müşterinin ihtiyacı olduğu andan itibaren en kısa süre içinde ulaşa bilecek potansiyele sahibiz. Her hangi bir siparişte eksiksiz bir şekilde ulaştırıyoruz. Bunun haricinde toptan satış yaptığımız için alt bayiliklere onlar daha ihtiyaçlarını bildirmeden gidiyoruz, ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını dinleyip gidermeye çalışıyoruz. Benim belirtmek istediğim bir şey var. Şuan çok yoğun olmasa da bundan önceki dönemlerde kayış işinde Konya bir kenara Türkiye’de sayılı firmalardandım. Ürün benden alınmasa dahi benim sattığım başka bir firmadan alınmış oluyordu. Kayış konusunda müşterilere karşı böyle bir hizmetimiz söz konusuydu. Şuanda hizmet vermeye devam ediyorum. Türkiye’nin her yerinde kayışlar için başka firmalara satış gerçekleştirdim. Müşterilere bunun haricinde şuan sağladığımız bir diğer hizmet ise Otel hizmetidir. Kış sezonu açılıyor şuanda bizden kış lastiği alan müşterilerimizden yeri olmayanlar için yazlık lastiklerini alıyoruz muhafaza ediyoruz ve kilit numaralarını da veriyoruz. Bu şekilde müşterilerin lastiklerini güvenli bir şekilde koruyoruz.

Malum kış yaklaşıyor, Süleyman Bey lastikler konusunda tüketiciye söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Öncelikle şu lastiği ya da bu lastiği alın diye bir cümle sarf etmek istemiyorum. Kullanıcı en iyi lastiği kendisi kullanarak anlar. Benim üstüne değinmek istediğim asıl olay şudur. Vatandaşlar yaz ve kış lastiklerini düzenli olarak kontrol etsinler. Kış lastikleri eksik olmasın. Bunun haricinde lastiğim bu dönemi kurtarır gibi düşüncelere kapılıp güvenliğini ve sağlığını ihmal etmesinler. İnsanlar binlerce lira arabalara para veriyorlar. Fakat işin en ilginç tarafı güvenliği ve sağlığı o lastiklerin üstünde. Bu yüzden ne gerekliyse eksiksiz şekilde yapsınlar. Artık kullanılamaz hale gelmiş lastiklerle ve ucuz olsun söylemleriyle hareket etmesinler. Güvenli bir şekilde yolculuk yapmak ve hayatları riske atmamak için bunlara dikkat etsinler.

Süleyman Bey piyasanın durumu nasıl, memnun musunuz?
İşlerde şuan durgunluk var. Bunda birçok şey etkili oldu. Malum yaşanan son olaylarda bunda biraz etkili diyebilirim. Fakat bildiğiniz üzere Anadolu’da işler yazın yavaş ilerler mevsimsel olarak. Birçok şey bunda etkilidir. Bizim için ise işlerin açılma dönemi zorunlu kış lastiği yasasıyla da birlikte hatırı sayılır bir yükselme oluyor. İnsanlar bu lastikleri önceleri pek önemsemiyorlardı. Fakat kullanmaya başladıktan sonra güvenliği araba sürmenin tadına vardırlar. Bu yüzdende işlerimiz kış mevsimiyle birlikte hızlanıyor. Bunun haricinde iş makinası için ürünler sattığımızdan işlerimiz devam ediyor. Memnuniyete gelecek olursak eğer, iş hacmimizden memnunum fakat daima üstüne ekleyerek müşterileri memnun edecek ölçüde büyüyerek devam etmek hedefindeyim.
 
Konya genelinde rekabet ve haksız rekabet ortamı var mı?
Şimdi şöyle bir durum söz konusu malum bildiğiniz lastik markaları var. Bunların hepsinin müşterisi kendine göre değişiyor. Bu noktada tekrar söylemek istiyorum, müşteri kendisi kullandığı ürünü beğeniyor ve o lastiği kullanmaya çalışıyor. Bu yüzden rekabet ortamı çok fazla yok diye bilirim. Her firmanın pazardan aldığı dilim bellidir. Haksız rekabet ortamına gelince Konya’da yok toptan satış yaptığımız için Türkiye Geneli düşünecek olursak bizim piyasamız bellidir. Türkiye piyasasında 6-7 civarında büyük lastik firmaları var bunlar haricinde Dünya çapında yüzlerce lastik markaları var fakat bizim ülkemizde bunlar pek rağbet görmüyor. Herkes pazardan kendine düşen payı alıyor. Burada azlığı çokluğu verdiğimiz hizmet belirliyor.

Süleyman Bey bir dönem siyasetle ilgilendiğinizi söylediniz. Bu konu hakkında neler söylersiniz?
Anavatan Partisi kurulduktan sonra Turgut Özal öncülüğünde bizde bu işe girdik. Konya’da Anavatan Partisinin kurucu üyeliğini yaptım. Ardından Meram ilçe başkanlığı yaptım. Siyasetin içine o dönemlerde çok fazla girdim. Ardından 1994 yılında milletvekili aday adayı oldum. Milletvekilliği olmadı. 1999 yılana kadar hizmet vermeye devam ettim. Ardından iş ve siyaset iç içe çok yoğun olduğundan bıraktım. Elimizden geldiğince görevimizi yerine getirmeye çalıştık o dönemlerde. Birçok şey öğrendim o süreçte. Hayat öğretiden ibaret hala öğrenmeye devam ediyoruz.

Süleyman Bey sporcu, iş adamı ve siyasetçi kimliklerini bir arada bulunduran bir şahıs olarak gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Ben öncelikle spordan başlamak istiyorum. Gençler spora ilgi duysunlar. Aileler bunu sağlayacak en önemli mecradır. Spor çok önemli insanın gelişimi için. Spor çalışmayı, azmi ve kararlılığı aşılıyor. Bu doğrultuda kaçmasınlar spordan. Ayrıca bir tek gençler değil her yaştan insan spor yapmalıdır. Bakın ben bu 70 yaşını geçtim hala sporumu yapıyorum. İnsan sağlığı için çok ama çok önemli. Sağlıklı nesiller için spor şart. İş hayatım ve siyasete gelecek olursak. Sporcu olduğum için mi bilmiyorum iş hayatında hiçbir zaman yenilgiyi kabul etmedim. Hep bir adım ileriye gidebilmek için çalışıyorum. Plan ve projelerimi bu yönde yapıp şirketi daha iyi yarınlara taşıyabilmek için ekibimle çalışıyorum. Tavsiyeye gelecek olursak eğer, her şeyin başında disiplin, güven ve azim geliyor. Bir işi başara bilmek için çalışmak lazım. Bunu da müşterilere güven sağlayarak yapmak gerekiyor. Sonrasında zaten her şey güzel bir şekilde oluyor. Siyaset çok başka bir şey uzun yıllar çalıştım anladığım şeyler var fakat anlamadığımda birçok şey oldu. Siyasette birincil hedefin vatandaşların refahını ve düzenini plan ve projelerin en başına koymak gerekiyor. Ancak vatandaşa hizmet temel alındığında siyasette başarıya ulaşılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.