1. HABERLER

  2. ADANA

  3. Bilgiç: "Yeni Hükümetin Yatırımcı Hükümet Olmasını Bekliyoruz"
Bilgiç: "Yeni Hükümetin Yatırımcı Hükümet Olmasını Bekliyoruz"

Bilgiç: "Yeni Hükümetin Yatırımcı Hükümet Olmasını Bekliyoruz"

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, iş hayatı ve Adana Ticaret Borsası olarak yeni kurulan hükümetin iş hayatının problemlerini çözecek yatırımcı bir hükümet olmasını beklediklerini söyledi.Adana...

A+A-

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, iş hayatı ve Adana Ticaret Borsası olarak yeni kurulan hükümetin iş hayatının problemlerini çözecek yatırımcı bir hükümet olmasını beklediklerini söyledi.
Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak’ın yönettiği meclis oturumunda her geçen gün Türkiye’de daralan bir ekonomi olduğunu vurgulayan Bilgiç, “Ekonomi olmadan ülkede hiçbir şey olmaz. Bir an önce ekonominin ve iş hayatının önünün açılması gerekir. Artık iş hayatının önüne güvenle bakması lazım. 4 aylık ihracat rakamları açıklandı. Geçen yıla göre yüzde 7.5 gerileme var. Nisan ayında bu gerileme yüzde 10’u buldu. İthalatta da yüzde 10’ların üzerinde daralma var. Hem ihracatta hem de ithalatta daralma olması Türkiye ekonomisinin ciddi manada sıkıntısı olduğunu göstermektedir. Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için yeni hükümetten atılımlar yapmasını, iş hayatını ve ekonomiyi canlandıracak kararlar almasını bekliyoruz” dedi.
ÜRETİCİLERİN YARALARININ SARILMASI LAZIM
Borsayı ilgilendiren tarımsal ekonominin mayıs ayında aslında canlandığını ama kötü hava şartlarının bölgede olumsuz etkiler meydana getirdiğine dikkat çeken Başkan Şahin Bilgiç, “Hem aşırı yağışlar hem de dolunun ürünler üzerinde ciddi zararları oldu. Bu zararların telafisiyle ilgili Tarım Bakanlığı’nın, hükümetin yetkili organlarının hızlı bir şekilde hareket ederek çözüm yolu üretmesi gerekmektedir. Biz her zaman ifade ediyoruz. Tarım sürdürülebilir olursa ancak üretici ayakta kalır. Sürdürülebilir tarım önemlidir. Nisan ayında patates, soğan üreticileri ciddi zarar etti. Karpuzda da aynısı başladı. Dolunun da zarar vermesiyle üretimde düşüşler var. Üreticilerin yaralarının sarılmasını talep ediyoruz. Nasıl terörden zarar edenlere bu ülke yardım ediyorsa, kendi hayatını ikame ettirecek, ülkenin kalkınmasına, ülkenin beslenmesine fayda sağlayacak üreticilerin zararını da karşılamalıdır. Pamuk ve yağlı tohumların primi ödenmeye başladı. Bu primlerin daha önce ödenmesi üreticilerimize fayda sağlar diye düşünüyorum” diye konuştu.
Başkan Şahin Bilgiç’in konuşmasının ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.