1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Bilgisayar ve göz sağlığı
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Bilgisayar ve göz sağlığı

A+A-

Günümüzde bilgisayarların yaygın kullanımı, bir yandan yaşamımızı kolaylaştırırken, öte yandan ortam koşullarının ergonomik olmaması, sağlık üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor. Bilhassa hizmet sektöründe çalışan pek çok kişi, gün boyunca bilgisayarlar ile haşır neşir olmak zorunda. Elektronik postalarımızı kontrol etmek, banka hesaplarımızı görmek, arkadaşlarımızla sohbet etmek, oyun oynamak, işlerimizi daha hızlı halletmek için bol bol bilgisayar başındayız, bilgisayar günümüzde vazgeçilmez bir tutku haline geldi. Pek çok işimizi halletmek için mecburen, ya da eğlence amacı ile kullandığımız bilgisayar, sağlığımız için ciddi tehlike oluşturuyor. Göz rahatsızlığı, çoğu zaman baş ağrısını da beraberinde getiriyor.

Çoğu rahatsızlıkta olduğu gibi, göz yorgunluğu, kişilere göre farklı şekillerde gelişebilir. Gözlerinde dinlenmeye ihtiyacı vardır. Örneğin sıkça rastladığımız baş ağrısı sendromu, PC (PersonalComputer) kullanıcılar için gayet normal gözükebilir, ancak durum farklıdır, bu göz rahatsızlığının belirtisidir. Gözlerde ağrı, yorgunluk, kuruluk, ya da yaşarma gibi problemler olabilir. Bulanık veya çift görme, monitörden başınızı kaldırdığınız zaman farklı bir yere bakarken, odaklanma sorunu yaşamanız başlıca belirtilerdir.

Yanlış oturarak bakma nedeni ile boyun ağrısı oluşabilir. Doktorlar bu hastalığa medikal bir isim vermişlerdir: Bilgisayara bakma sendromu (ComputerVisionSyndrome). Araştırmalar günde 2 saatten fazla bilgisayar kullananların, hemen hemen hepsi bu riski taşıyor. Yüksek risk taşıyan kullanıcılar ise orta yaş ve çok yakın nesneleri göremeyenler.

Göz rahatsızlığı çok ciddi bir rahatsızlık değildir, kalıcı hasar bırakma olasılığı düşüktür. Buna rağmen ağrılı ve rahatsız edici olduğu için, keyfinizi umduğunuzdan fazla kaçırabilir, gününüzü kötü geçirmenize neden olabilir, bu nedenle gözlerimizi korumak için bir şeyler yapabiliriz.

Öncelikle, masanızı uygun şekilde düzenlemeniz gerekir. Monitörünüz tam karşınızda ve gözlerinizden 35 - 40 cm uzaklıkta olmalıdır. Ekranın üst kenarı yani tavan yüksekliğinin en üst kısmı, göz seviyenizde veya biraz altında olmalıdır. Hafif aşağı doğru bakmalısınız. Bu uzaklıktan küçük yazıları okumakta zorlanıyor iseniz, monitörü yaklaştırmak yerine, ya da eğilmek yerine, yazı boyutunu arttırmayı deneyin. Pek çok Bilgisayar Programları bu özelliğe sahiptir. Internet Browserlerinde genellikle "CTRL ve + " tuş kombinasyonu büyütme "CTRL ve - " küçültme için kullanılır. İsterseniz bu yazıyı okurken hemen bir deneyin. Klavyenizi de monitörünüzün hemen önünde ve monitöre paralel şekilde konumlandırın. Böylelikle bakışınızı klavyeden monitöre kaydırırken, aynı uzaklığa odaklanmış olursunuz. Klavyeye bakmadan yazı yazabilenler için bu sorun değildir.

Işıklandırma son derece önemlidir. Bazı ofisler fazla aydınlık olabilir; bunun önüne geçebilmek için perdeleri kapatın, ya da parlama önleyici ekran filtresi kullanın. Tepeden aydınlatma yerine, masadan aydınlatmayı tercih edin. Piyasada son derece ergonomik masa lambaları bulabilirsiniz. Fazla karanlık veya zifiri karanlık odalardan kaçının, bu fazla aydınlık kadar sorun teşkil eder.

Monitör ile ilgili yapabileceğiniz bir kaç şey içeresinde en önemli olanı temizliktir. Ekranınızı tozdan, kirden, lekelerden arındırın. Toz, ekrandaki yazıların kontrastını etkiler. Parlama ve yansımalara neden olur. Windows bu konuyla alâkalı birkaç şey sunuyor. Bunların en önemlisi tazeleme hızını (frekansını) ve ekran çözünürlüğünü değiştirmek. Bunun için masaüstüne sağ tıklayın, özellikleri seçin, ayarlar sekmesine girin. En uygun ayarlar, monitörünüze göre değişebileceği için, kullanım kılavuzundaki ideal ayarlara göz atmanız yararınızadır. Monitör tazeleme hızını (frekansını) kendiniz ayar edemiyorsanız, mutlaka bir bilir kişiye ayar ettirmenizi öneririz.

 

Bu yazı toplam 339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar