1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Bilim Kurulu üyesinin açıklaması Ankara’daki koronavirüs vaka sayısı hakkında yeni bakış açısını ortaya çıkardı
Bilim Kurulu üyesinin açıklaması Ankara’daki koronavirüs vaka sayısı hakkında yeni bakış açısını ortaya çıkardı

Bilim Kurulu üyesinin açıklaması Ankara’daki koronavirüs vaka sayısı hakkında yeni bakış açısını ortaya çıkardı

Küresel salgının Türkiye’de görülmesinin üzerinden 221 gün geride kalırken vaka tartışmaları tekrar ortaya çıktı. Bilim Kurulu üyesi Mehmet Ceyhan, Türkiye’deki vaka sayılarının açıklananın 5 katı olduğunu ifade ederek yeni bir tartışmayı ortaya attı.

A+A-

Koronavirüs salgınında vakalar artmaya devam ediyor. Türkiye küresel salgından etkilenmeye başlayalı 221 gün geçti. Normalleşme Süreci’nin hemen öncesinde bitmek üzere olan vakalar özellikle son günlerde tekrar artışa geçerek salgının plato seviyesini tekrar test etmeye başladı.

Alınan tedbirlere yenileri eklendi ancak salgında bir türlü istenen seviye yakalanamadı. İlk olarak toplu organizasyonlar, düğünler, nişanlara kısıtlama kararının ardından toplu ulaşımda yeni kararlar alındı. Bunlara ek olarak bazı kararlar ise yakın zamanda alınmış olması nedeniyle katkılarının ne boyutta olduğu henüz bilinmiyor.

Salgının bundan 1 ay öncesine kadar Türkiye’deki merkezi konumundaki Ankara’da ise Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 350-400 arası vaka tespit ediliyordu. Ekim ayıyla birlikte soğuyan havalara rağmen vaka sayılarını düşürmeyi başaran Batı Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ankara’da kış mevsimi öncesinde sokak kısıtlaması da tekrar gündeme geldi.

Yaklaşan kış mevsimi öncesinde Ankara’da yeniden sokak kısıtlaması uygulanmasına ise kesin gözüyle bakılırken ilginç bir açıklama Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan’dan geldi. Ceyhan yaptığı açıklamada Türkiye’deki vaka sayılarının gerçek rakamlar olmadığını daha önce olduğu gibi yine açıkladı.

Mehmet Ceyhan konuyla ilgili şu cümleleri kullandı:

* Hasta sayısı üzerinden tam bir hesaplama yapmak mümkün değil

* Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın test kriterlerine göre her belirtisi olana da test yapmıyoruz, en az iki belirtisi varsa veya temas artı belirtisi varsa test yapılıyor.

* Vakaların yüzde yirmisinin belirti verdiğini ve bunların tamamına test yaptığımızı farz etsek bile, yani Sağlık Bakanlığı’nın resmi açıklamalarına göre hareket edersek, vaka sayısını bulmak için hasta sayısını en az 5 ile çarpmak gerekiyor.

* Bu durumda 2 bin 26 sayısını 5 ile çarpmak gerekir. Yuvarlak hesap, tahminen 10 bin kişi gibi bir sayıya ulaşırız.
Yapılan araştırmalar ve Sağlık Bakanlığı’nın daha önce yaptığı çalışma gösteriyor ki, saptanan ve saptanamayanlar dâhil toplamdaki aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katıdır.

Bu durumda 100 bin sayısıyla karşılaşırız. Yani ülkede o gün KOVID-19 ile enfekte olmuş toplam 100 bin kişi var demektir.

Bunun ancak 10 bini test yoluyla tespit edilebilmiştir. Bu diğer ülkelerde de böyledir.

Ankara’nın içinde bulunduğu bölgede 18 Ekim tarihinde tespit edilen vaka sayısı ise 213’tü. Bakanlığın resmi rakamlarına göre bölgede 5-10 Ekim tarihleri arasında bin 826 vakaya rastlandı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.