1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Özlü 2016 Yılı İlk Çeyrek Büyümesini Değerlendirdi
Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Özlü 2016 Yılı İlk Çeyrek Büyümesini Değerlendirdi

Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Özlü 2016 Yılı İlk Çeyrek Büyümesini Değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2016 yılı ilk çeyrek büyümesini yorumladı. Özlü, “Türkiye ekonomi, sanayi öncülüğünde büyümeye devam ediyor” dedi.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2016 yılı ilk...

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2016 yılı ilk çeyrek büyümesini yorumladı. Özlü, “Türkiye ekonomi, sanayi öncülüğünde büyümeye devam ediyor” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2016 yılı ilk çeyrek büyümesini değerlendirdi.Türkiye, 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,8 büyümüştür. Böylelikle geçen yılın son çeyreğinde başladığı yüksek büyüme trendini bu çeyrekte de sürdürmüştür.Türkiye bu büyüme oranıyla dünyada en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer almıştır. Çevre ülkelerde yaşanan problemler ve dünyadaki finansal belirsizliklere rağmen Türkiye hem kendi coğrafyasındaki ülkelerden hem de AB ortalamasından çok daha iyi bir performans sergilemiştir.
Büyümenin sürükleyicisi, öngörülerimiz dahilinde yüzde 5,9 büyüyen sanayi üretimi olmuştur. Dünya ülkelerinin hala düşük büyüme sorunu yaşadığı bir dönemde yakaladığımız oran sanayicilerimizin öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz bir başarıdır” dedi.
Özlü, değerlendirmesinde Türkiye sanayisinin bir yandan nicelik olarak büyürken bir yandan da daha katma değerli ürünler üreterek nitelik olarak büyümekte olduğuna dikkat çekerek “Avrupa Birliği’ne artan ihracatımız bu süreci daha da hızlandıracaktır. Dünya ekonomilerinin yaşadığı sorunlara rağmen, Türkiye’nin bu denli güçlü büyümesi, ne kadar yüksek bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Türkiye, sahip olduğu güven ve istikrarla, hem büyümesini hızlandırmaya hem de büyümenin kalitesini artırmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.