1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. “Bilim Tanrısı öldü” 
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

“Bilim Tanrısı öldü” 

A+A-

Geçen haftaki yazımda yüzyıllardır her alanda dünyayı yöneten, yönlendiren Batı’nın son yıllarda insanlar üzerindeki en büyük tahribatı iletişim yolu ile yaptığını söylemiştim. Yapılan tahribatı anlamak için Batı Medeniyetinin dayandığı köklere inmek gerek.  Aksi halde asırlardır kendini ve dünyayı aldatan “Batı Putu” bu kandırmacayı devam ettirecektir.

Üç asra yakındır kendini üstte,  iyi, önde, güzel,  rakipsiz… Gören ve gösteren Batı, istese de bu sıfatları taşıyamaz. Çünkü genleri buna müsait değil. Çünkü O, aklı, bilimi tek rehber kabul ediyor; bunları adeta “tanrı”  haline getiriyor.  “ E, ne güzel işte!” diyemeyiz. Çünkü akıl ve bilim normalde  güzel yalnız kontrolsüz olursa  ahlak ve vicdandan ayrı kalırsa,  bencillik, acımasızlık,  nankörlük üretir/üretti.   Şöyle;  Akıl, herkeste vardır ama hiç biri birine benzemez. Bu nedenle “ akıl” insanlığın ortak mihengi olamaz.  Herkesin aklı farklı olduğu gibi, toplumsal akıllarda farklı farklıdır.  Her fert ve millet kendi aklını üstün görür. Toplumların sosyal ve ahlaki Bilimleri de farklı farklıdır.  Bu nedenle “akıl ve bilim” tek başlarına saadet kazandıramazlar insanlığa.

CORONA RÜZGÂRI MASKELERİ DÜŞÜRÜNCE

Kültüründe vicdan ve gönüle gerekli değer, vermeyen, hayatı,  sadece bu dünyadan ibaret sayan, “ Bu dünya geçicidir, ömür de kısadır. Dünyaya bir kez geldim. Ölünce toprak olacağım. Öyleyse hayatta yapılacak en iyi şey vur patlasın çal oynasın eğlenmektir,  Ebeveyn,   çocuk, vatan millet… Hiç biri umurumda değil…”   diyen  ” akıl ve bilim medeniyetinin”  meyvesi,   Corona ile  karşımıza Batı olarak, ispanya, İtalya, ABD olarak çıkıyor: ” Akıl ve Bilim”   Yaşlıların  ölüme terkedilmesine mani olamıyor.  https://www.mynet.com/inceleme-sonrasinda-ortaya-cikti-new-york-ta-bakim-evlerinde-1700-olum-daha-110106511537

YAŞLILARI ÖLÜME TERK ETMEK

Bu davranış  tam da Batı Medeniyetine uygun bir sonuç!  Çünkü Hak bir İnancın ve kirlenmemiş bir vicdanın bağları ile zaptu rapt altına alınmamış  “akıl ve bilim”  tam da bunu emreder.  Çünkü ahirete, cennete –cehenneme inanmayan böyle yapar.  Bu nedenle insanlık,  Batının adeta yıllarca  inandığı  ve dünyayı da inanmaya davet ettiği  “Akıl ve Bilim Dini” (en azından bizler için)Korona ile duvara toslamış görünüyor.

ÇARE:  TÜRK-İSLAM MEDENİYETİ 

Batı böyle yaparken İslam Medeniyeti ise çok farklı şeyler söylüyor insanlığa:  “Ey insan!  Seni, zamanı, mekânı, aklı yaratan sonsuz bir güç var: Allah. O,  insanları sadece bu dünya için yaratmadı. Tam tersi bu dünya çok kısa,  şunu bil!  Öldükten sonra başlayacak sonsuz bir hayat var önünde. Bu sonsuz hayatta mutlu olmak istiyorsan bencilliği kötülüğü bırak diğergamlığı ve iyiliği al. Yaşlılar sizler için  bela paratonerleridir….” 

GERÇEKLERİ ÖRTEN MECRA: SOSYAL MEDYA

Bu konularla iletişim arasındaki ilişkiye gelince: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, son yıllarda geleceğimiz olan gençlerimizin çoğunun görüş ve düşüncelerini sosyal medya oluşturuyor. İplerinin ucu, sıfatlarını yukarda saydığım batılı tiplerin elinde olan bu mecra,  gençliğimizi analitik düşünmekten, sağlam inançtan ve hareketten mahrum bırakıyor.  Düşüncelerini cümlelerden kelimelere indirgeyen bir gençlik var karşımızda.  Övdüğünü de bir kelime ile övüyor, yerdiğini de. Tek bir kelime ile mahkûm ediliyor,  insanlar, dinler.  Veya tam tersi,  bir kelime ile  kargalar bülbül oluyor. Misal:  İstanbul'u fethederek bir çağ açan,  Karadeniz’i ve Egeyi bir Türk gölü haline getiren Sırbistan, Trabzon Rum İmparatorluğu, Ak Koyunlu… Devletlerine son veren, eğitimde adalette zirve yapan… Türk tarihinin  zirvesi,  şair ve  sanatkar… Bir Padişah,  Sosyal Medyada  iki kelime ile “mahküm!” ediliyor:  “Evlat katili” “Hanımının dini” Çok yazık.

Peygamberimizin eşi Safiye ve Maria annelerimiz İslam’dan önce  hangi dinlere mensuptular?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.