1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bilmem Katılırmısınız?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilmem Katılırmısınız?

A+A-

Bilmem görüşüme katılır mısınız.
Bu yazım biraz romantik, biraz felsefi ve birazda yaşadığımız olaylar, yaşadığımız teröre tepki olarak kabul edebilirsiniz.
Arkadaşlarım 22 Aralık günü yağan ve uzun zamandır hasret kaldığımız kar yağışı sonrasında sokağa çıktılar ve “KAR MANZARALARI” diye haber getirdiler. Biraz gülüştük. Stres attık. Bu günlerde Kar manzaralarını görmek güzel ama elbette Türkiye ve dünya manzaralarına baktığımızda da içimiz kararıyor.
Felsefî ve fikrî derinliğin hayat bulamadığı, felsefesiz, fikirsiz, romansız, tiyatrosuz, musikisiz, muhalefetsiz bir çürümenin içinde, idrakimizin pencerelerinin kapandığı, içine ışık sızmadığı bir ülkede nemli bir kâğıt tomarı gibi küf kokuyor demlerimiz. İçinde yaşadığımız felâketleri yokluğa fırlatamıyoruz. Sadece üzülüyor, sadece nefret ediyor, lanetliyoruz. Yazar olarak, vatandaş olarak elimizden gelen bu…
Kalbimizi ve kafamızı ve dahi ruhumuzu; insanî tarafları tamamen unutulmuş iktisadın acımasız kanunlarına ve iktidar denilen şehvetli ihtiraslara peşkeş çekiyoruz.
Sanki hâlimizden bir ân bile hoşnut olmamıza izin vermeyecek kadar yoğun seyreden hâl-i pür melâlimize yeterince korkunç bir ad takamıyorum açıkçası.
Sanatsız, kalite kaygısından uzak, en fazla elli yıl öncesinin bir kaç kelimesine bile tahammülü olmayan zavallı nesiller, kısır bir hamasete hapsedilmiş milliyetçilik, ağızlara pelesenk edilen ve arkasına aslında saydamlıktan nefret eden seçkinlerin saklandığı liberalizm aldatmacaları ve nihayet iflas etmiş görüşler.
Aristokrasisini yitirmiş, ulemasını tasfiye etmiş, üstelik milletin geçen yüzyıllarda kendi kendine geliştirdiği soyluluk tarzlarına ve geleneklerine sırt çevirmiş, 'Demokrat Parti'nin, "Her mahalleye bir milyoner" ve 'Anavatan Partisi'nin "Benim memurum işini bilir", AKPARTİ 'nin "Müslüman her şeyin en iyisine lâyıktır" popülizmiyle tahrik ve tecviz edilen sınıf değiştirme gayretleri ve ortalığı kaplayan seviyesizlikler, terör ve yerden bitercesine türeyen hainler, kalleşler, görgüden kıt ama paradan yana zengin orta sınıf şaşkınları.
Dinin yalnızca ibadetten ibaret olmayıp, aynı zamanda bir ahlâki bütün olduğunu görmezden gelen ve hâlâ yerleşik bir düzene uyum sağlayamayan göçebelik-gecekondular için mantar gibi çoğalan câmi yaptırma dernekleri, dağıtmaktan çok toplamağa alışan vakıflar, şirazesi kaymış tarikatlar, terör odaklarına dönen, ocaklar…
Türkiye’de siyaset alanı tek sesli Türk Halk Müziği Korosu gibi. Muhalefet yok. Doğru söz söyleyen yok. Zaten doğru söyleyeni de 9 köyden kovuyorlar.
Haddizatında fikir ve dahi siyaset, insanca varoluşumuzun pek tabii bir tezahürü. Düşünüyorum ki insan bir topluluk dâhilinde ve bir toprak üzerinde durduğunu fehmettikçe, siyasî tavır-alışların zincirini tahrik etmektedir.
Birlikte ve tek vücut olarak ülkenin sorunlarının çözümünün kolaylaşacağını hala bilmeyen bedbahtlar kol geziyor. Lâkin bu memleket külliyen bir istisna teşkil etmektedir; yani, en rakik duyuşlardan, hissedişlerden, en kaba ve kesif sosyal teorilere kadar hiçbir kalb-i salimin ve hiçbir aklı-ı selimin ihâta edemeyeceği bir 'İntizamsızlık mahşeri'.yaşamaktayız.
Türkiye kendi güvenliği için, terörü temizlemek için, birlik ve beraberliğin tesisi için, ülkelerin toprak bütünlüğü için, canilerin, katillerin temizlenmesi için yol arkadaşları bulmaya çalışıyor.
Alın işte.
İnşaallah teknik bir arızadan dolayı düşmüştür. En azından ben bu satırları yazdığımda tam bir açıklama gelmedi ama, yaklaşık 100 kadar üst düzey asker ve diplomatın taşındığı ve Suriye’ye giden Rus uçağı düştü veya düşürüldü. Allah sonumuzu hayır etsin. Düştü ise bir şey demek istemiyorum ama, sabotaj veya düşürüldü ise kim neden düşürdü ? Şimdi bunu da düşünün.
Olmadı, olmuyor ve'l-hâsıl...
Bilmem anlatabildim mi ?
 

Bu yazı toplam 314 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.