1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bilmiyorum Demek
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bilmiyorum Demek

A+A-
Bazı kimseler görürsünüz. Her şeyi yapar, her şeyi bilir. Bazı kimselerde tereddüt gösterir, bildiği ile bilmediğini karıştırır. Aslında bilmediği şeyi bilmediğini şekilde söylemek erdemliliktir.
Bir insan bilmediği şeyleri biliyorum dememelidir.Bildiği şeyler kendisine sorulduğunda da bildiği şeyleri gizlememelidir.
Peygamber Efendimiz’e (S.A.V) en faziletli yer neresidir diye sorulur. Hz. Peygamber “Bilmiyorum, fakat Cebrail’e sorayım” buyurmuşlar. Ve Cebrail’e sormuşlar.O da “Bilmiyorum” fakat Rabbime sorayım” buyurmuştur. Yüce Yaradan “En hayırlı mekan Allah’ın adının zikredildiği mescitlerdir” buyurmuştur.
Burada bütün fetva veren kimselere bir tembih, bir ikaz vardır.Kesin olarak bilmedikleri bir konuda “bilmiyorum” demekten utanılmamalıdır.
İmam-ı Şafi Hazretleri “Ben İmam-ı Malik’e 48 mesele sorulduğunda, bunlardan 32 sine bilmiyorum dediğine şahit olurum demiştir.
İmam Ebu Yusuf’a bir konu hakkında fikri sorulduğunda”bilmiyorum” dedi. Sen her gün devlet hazinesinden şu kadar alıyorsun. Sonra da bilmiyorum diyorsun. Bu nasıl oluyor denilince, Ebu Yusuf şöyle cevap vermiştir.
“Ben devlet hazinesinden bildiğim kadarının karşılığını alıyorum. Bilmediklerim için de verilse dünya malı bana yetmezdi.”
Ebubekir el-lyazi minberde iken kendisine bir soru soruldu. “Bilmiyorum” diye cevap verdi.”Mimber cahillerin yeri değildir “ denilince “Ben ilmem kadar bir yüksekliğe çıktım. Cahilliğim kadar yüksek yerde olsaydım semaya ulaşırdım” cevabını verdi.
Bir alime bir mesele soruldu. “Bilmiyorum” dedi. Soruyu soran kimse “Oturduğun mekan cahillerin yeri değildir” deyincealim zat :
“Bu mekan bazı şeyleri bilen, bazı şeyleri de bilmeyenlerin mekanıdır Her şeyi bilen, ilmi dışında hiçbir şeyi olmayan Allah’ü Teala mekandan münezzehtir. Onun için mekan yoktur” diye cevap vermiştir.
Kısacası insanlar yukarıda da belirttiğim gibi bilmediğine bilmiyorum diyebilmelidir.
 
Bu yazı toplam 152 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.