1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Binalar ne kadar güvenli?
Binalar ne kadar güvenli?

Binalar ne kadar güvenli?

Konya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Hakkı Erkan, Konya’da bulunan eski yapıların tespit edilip yıkılması gerektiği ve Konya’nın bina envanterinin çıkarılması gerektiğini söyledi.

A+A-

2 Şubat 2004 yılında meydana gelen facia ile Zümrüt Apartmanı çökmüş ve onlarca sivil vatandaş hayatını kaybetmişti. Bunun gibi olayların bir daha yaşanmaması için eski binaların yıkılması ve yerine güvenilir binaların yapılması gerektiğine vurgu yapan Oda Başkanı Erkan, İnsanlarımızın can güvenliği için ve yeni tehlikelerin oluşmasını engellemek için eski binaların yıkılması ve yeni yapılan binalarında usulüne uygun şekilde yapılması gerektiğini kaydetti.

DEPREME HAZIRLIKLI MIYIZ?
Konya sismik tehlike bakımından Türkiye’nin en tehlikesiz bölgelerinden bir tanesi konumunda bulunduğunu belirten Başkan Hakkı Erkan, ama bunun Konya’da deprem olmayacağı anlamına gelmediğini belirtti. Konya’nın olası bir depreme karşı hazırlıksız olduğunu ifade eden Hakkı Erkan, “Konya öyle ilginç bir bölgedir ki beşinci derecede deprem bölgesine de sahip, birinci dereceden deprem bölgesine de sahip yerler var. Kadınhanı merkeze çok yakın ve ikinci dereceden deprem bölgesi konumunda. Burada gelebilecek bir deprem merkezide etkiler. Biz Konya olarak depreme hazırlıklı mıyız? Kesinlikle hazırlıklı değiliz. Bizim ilk önce binalarımızın envanterinin çıkartılması gerekiyor” dedi.
Özellikle 1980 ve 1990 yılları arasında yapılan inşaatlarda çok büyük sorunların olduğunu ve bunların Turgut Özal zamanında yapıldığına dikkat çeken Hakkı Erkan, sözlerine şöyle devam etti: “Turgut Özal zamanında başlayan bir furya Konya’yı da etkisine aldı ve yoğun bir şekilde inşaat sektörüne giriş yapıldı. Sanayileşme arttı, yatırımlar arttı ve vatandaşın cebi para gördü. Betonun kalitesini sağlayan en büyük etken olan Agrega temizliği yani betonun içindeki kum ve çakıl taşı oranının yüzde 75 olması gerekirken, talebi karşılamak için kalitesiz malzeme kullanmak zorunda kaldık. Üretmiş olduğumuz binalardaki beton kalitesi de maalesef düşük oldu. Konya’da bulunan eski binaların tadilata girmesine de gerek kalmadan yıkılması ve yerine daha iyi ve güvenilir binaların yapılması gerekiyor. Şu an Konya’nın deprem riski yok ama ilerde oluşabilecek bir depremin çok yıkıcı olacağını söyleyebilirim.”EV ALIRKEN KALİTESİNE BAKIN
Başkan Hakkı Erkan, Vatandaş ev alırken görselliğine ve genişliğine değil, evin depreme dayanıklı olup olmadığına bakması gerekiyor diyerek, “Vatandaş ev alırken, metrekaresine, görselliğine, içindeki duvar kağıtlarına vesaire bakacağına, bu binanın müteahhidi mühendis mi? Yapı denetim firması kim? Binada kullanılan beton kalitesi hangi sınıf? Binanın projesini yapan adam kim? Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. İsteyen vatandaşlar odamıza dilekçeyle başvurup binalarını incelememizi isteyebilir. Bizim teknik laboratuvarımız Türkiye’nin uluslararası akrediteye sahip nadir laboratuvarlardan bir tanesidir. Dolayısıyla binalardan beton örneği, demir örneği ve donat örneği alıp projelerine, yeni deprem yönetmenliklerine göre sağlam mı diye analiz edebiliyoruz.”/Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.