1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Binalarda enerji verimliliği' seminerleri düzenlenecek
'Binalarda enerji verimliliği' seminerleri düzenlenecek

'Binalarda enerji verimliliği' seminerleri düzenlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, binalarda enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik, farklı iklim bölgelerini temsilen 6 ilde seminerler düzenlenecek.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Mehmet Özhaseki'nin "Yeni binaların enerji verimli olarak inşa edilmesi, mevcut binalarda da enerji verimli önlemlerin alınması ile ithal edilen enerjide yüzde 10 dolayında bir tasarrufun sağlanabileceği"ne ilişkin açıklaması üzerine, bu konudaki çalışmalar hızlandırıldı.

Bu kapsamda, "Türkiye'de Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması" teknik yardım projesi kapsamında, farklı iklim bölgelerini temsilen Van, Gaziantep, Trabzon, Bursa, Konya ve Antalya'da bölgesel seminerler düzenlenecek.

- AB'deki örnekler aktarılacak

Enerji verimliliği alanında çalışan kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşu ve üniversitelerin katılımının hedeflendiği seminerlerde, binalarda enerji verimliliği tüm yönleriyle değerlendirilecek.

Çevre Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü personelinin yanı sıra, konuyla ilgili teknik uzmanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı iki günlük eğitim seminerinde, katılımcılara Avrupa Birliği ülkelerindeki örnek uygulamalar, bina enerji performansı mevzuatı ve enerji kimlik belgesi uygulamaları, enerji etkin bina tasarımı, mevcut bina yenilemeleri ve fizibilite çalışmaları, bina yalıtım metot ve malzemeleri konularında detaylı bilgiler aktarılacak. 

Bölge seminerleri, 13-14 Kasım'da Van, 21-22 Kasım'da Gaziantep, 28-29 Kasım'da Trabzon, 5-6 Aralık'ta Konya, 12-13 Aralık'ta Bursa, 19-20 Aralık'ta da Antalya'da gerçekleştirilecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.