1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Binlerce çocuk sıcak yuvaya kavuştu 
Binlerce çocuk sıcak yuvaya kavuştu 

Binlerce çocuk sıcak yuvaya kavuştu 

Korunmaya muhtaç çocukların bakımının aile ortamında sağlanması amacıyla yürütülen çalışmalar sonucunda, 6 bin 286 çocuk koruyucu aile hizmetiyle, 16 bin 652 çocuk da evlat edinme hizmetiyle sıcak yuvaya kavuştu.

A+A-

Aile odaklı hizmetlere öncelik veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "Her çocuğun bir ailesi olmalı" düşüncesinden hareketle koruyucu aile ve koruyucu ailelere yerleştirilen çocuk sayısının artırılması için çalışmalarını sürdürüyor.
Yürütülen farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları sonucunda, Türkiye genelinde koruyucu aile sayısı 5 bin 138'e, hizmetten yararlandırılan çocuk sayısı ise 6 bin 286'ya ulaştı. Bu yıl içerisinde ise 978 koruyucu aile yanına bin 213 çocuk yerleştirildi. Bakanlık, koruyucu ailelere, baktıkları her çocuk için bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamalarına yönelik aylık ücret ödüyor.
Öte yandan Bakanlık, durumu evlat edindirilmeye uygun bir çocukla, evlat edinmeye uygun kişi ya da eşler arasında hukuki bağ ve çocuk ebeveyn ilişkisinin kurulmasını sağlayarak evlat edinme hizmeti de veriyor. Bu kapsamda bugüne kadar 16 bin 652 çocuk evlat edindirildi.
aylık ortalama 826 lira destek veriliyor
Çocukların aile birlik ve bütünlüğü içinde sağlıklı büyümelerini sağlamak amacıyla Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti de veriliyor. Yoksul durumdaki ailelerin çocuklarını sadece ekonomik yetersizlikler nedeniyle yurtlara vermesinin önüne geçmek amacıyla başlatılan SED uygulamasıyla binlerce çocuğun ailesinin yanında kalması sağlandı. Bu çerçevede, 2002'de 12 bin 75 çocuk kendi ailesi yanında desteklenirken, bu sayı 2018'de 118 bin 696'ya ulaştı. Çocuk başına ailelere aylık ortalama 826 lira 32 kuruş ödeme yapılıyor.
Ayrıca özel kreş, gündüz bakımevi ve anaokullarından ücretsiz yararlanması sağlanan devlet koruması altındaki çocuklara, belli kontenjanlar dahilinde kolejlerde okuma imkanı da veriliyor. Koruma altındaki çocukların sanatsal alanda kendilerini geliştirmeleri, spor faaliyetleriyle daha başarılı olabilmeleri için teşvik edici çalışmalar yürütülüyor. Sosyal ve Ekonomik Destek, koruyucu aile ve evlat edinme müracaatları e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. HABER MERKEZİ
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.