1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. BİNLERCE GENCİMİZİN 1 YILLIK EMEĞİ, DAKİKALARLA ELLERİNDEN ALINDI
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BİNLERCE GENCİMİZİN 1 YILLIK EMEĞİ, DAKİKALARLA ELLERİNDEN ALINDI

A+A-

Yazıma İbrahim Edhem kıssasını anlatarak başlayalım.

Büyük Veli, hamama gider bir gün. Hamamdan çıkarken, hamamcı kendisinden hamam parası isteyince ağlamaya başlar. Ağlama sebebini soran hamam sahibine de şunları söyler:
Şu dünyada, insanların kirlerini bıraktıkları, ateşlerin yandığı şeytanların cirit attığı hamamlara bile ücretsiz girilmiyor. Rabbim, Senin o güzelim cennet evlerine amelsiz nasıl gireriz?

Değerli okuyucularım. Gerçekten öyle değil mi? Şu dünyada geçici bir ev sahibi olmak için, gösteriş ve şatafat için ne kadar çalışıp çırpınıyoruz da, bunca güzellik ve nimetler yurdu Ahiret için, peygamberler başta olmak üzere pek çok Allah dostunun yurdu olan cennet evleri için ne kadar da az çalışırız.

Rabbim hepimizin ahiret hayatını güzel eyleyecek amellerle huzuruna çıkmamızı nasip etsin inşallah.

Ahiret sınavından çok daha fazla önem verdiğimiz hayatımızın gerçeği dünyevi sınavlardan birini ÖSYM, 12 Mart Pazar günü gerçekleştirdi. Yaklaşık 2.3 milyon geleceğimizin teminatı gencimiz sınav maratonuna katıldı. Rabbim yoğun bir şekilde hazırlanıp sınava giren kardeşlerimizin emeğinin karşılığını versin inşallah.

Bu sınavda ilk defa kapılar 15 dakika erken kapandı ve geç kalanlar hiçbir şekilde içeri alınmadı.

Sınavdan 3 gün sonra çok değerli bir okulumuzun müdürüyle sohbet ettik. Müdür bey sınavda okulunun geçmiş yıla göre netinde artış olmasından mutlu olsa da, özellikle bir kıymetli kardeşimizin geç kalmasından dolayı sınava girememesinin verdiği sıkıntı yüzünden okunuyordu.

Kimdir, başarılı mıdır diye sordum. Hiç sorma o kadar çalışkan ve kabiliyetli bir gencimiz ki, kendisinden Türkiye’nin en değerli Üniversitelerinin birinin Hukuk Fakültesini kazanmasını bekliyorduk dedi.

Ve bu kardeşimiz maddi ve manevi sıkıntı ve ailevi sorunlarla bu güne gelmiş. Müdürüm anlattı gerçekten içimde hüzün oluştu.

Düşünün bu kardeşimizin psikolojisini?

Bu kardeşimizin hayalleri 3 dakika geç kalma yüzünden sona erdi, bir yıl heba oldu. En iyi üniversite güme gitti. Ve bu kardeşimizin gelecek yıl sınava hazırlanarak girmesi de imkan dışı gibi. Durumundan ötürü belki de bir daha sınava giremeyecek.

 Bu kardeşimiz gibi niceleri sınava saniye ile giremediler. Her birinin dünyası başına yıkıldı, psikolojik travma yaşadılar.  Rabbim öyle uygun görmüştür, amenna ve saddakna.

Peki bunda vebali olanlar kimler?

Birincisi ÖSYM.. Neden bu yıl uygulamaya koyduğu 15 dakika kapıların erken kapanmasını illere bırakmadı? O gün Konya’da ve bir çok ilde müthiş bir kar ve yağmur vardı. 10 dakikada gidilecek yol 40 dakikada belki daha uzun sürede zor gidiliyordu, her yer tıkanmıştı. İller adayın mazeretini dinlese sınava alsa daha hayırlı bir iş yapılmış olmaz mıydı? Bu vebalin altından nasıl kalkacaksınız? Kaç gencimizin 1 yılını bürokrasi ile ellerinden aldınız?

İkincisi Mülki Amirler..  Sayın amirlerim, olağan olmayan şartlar nedeniyle sınava yetişemeyen gençlerimizin sorununa çare olması gereken sizlerdiniz. Neden Milli Eğitim Bakanı ve ÖSYM yetkililerine ulaşıp mücbir sebep nedeniyle sınava dakikalarla alınmayan kardeşlerimiz var, bir şekilde bunların sınava alınması gerekir diye diyalog kurmadınız? Yazık günah değil mi? İster 1 ister 100 isterse 1000 gencimizin sınav hakkı ellerinden alınmış olsun. Bu vebal ödenebilir mi?

Ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Değerli Bakanımız.. Yanılmıyorsam Perşembe Günü bir haber spikeri kardeşimizin sınava giremeyenlerle ilgili sorduğu soruya verdiği cevap, bürokrasinin, kuralcılığın 18 yaşında seçilme hakkını verdiğimiz geleceğimizin teminatı gençlerimizden bile daha kıymetli olduğunu ortaya koyar nitelikteydi.

Ne diyor ÇOK DEĞERLİ Bakanımız? Öğrenciler sınava giriş kimlik kartlarını almadan önce kurallarla ilgili yazıyı okudum, kabul ediyorum kısmı onaylamışlar.. Bunların içinde erken kapıların kapanacağı da varmış. Kural kuraldır, uyulacak. Taviz yoktur, sabah kaçta sınav merkezine yarım saat önceden varılıyorsa o saatte evden çıkılacak diyor.

İyi de Sayın Bakanım, herkesin imkanı size sunulan imkanlar gibi değil. Herkesin özel aracıda olamayacağına göre, Otobüs bulur bulamaz, dolmuş vardır yoktur, hava şartları o gün ulaşımda saatlerce aksamalara neden olabilir, Rabbim vermesin her an kaza olabilir. Vatandaşa öyle bir sınav giriş yeri verilmiştir ki, şehrin bir ucundan diğer ucuna gidecektir..  Yani diyeceğim o dur ki, o gün her türlü sıkıntının yaşandığı bir sınav günüydü. Sayın Bakanım İsmet Yılmaz Beyefendi’ye sormak isterim, Gelecek yıla hazırlansınlar demesi kolay, kolayda bu vebal nasıl ödenecek bir de onun hakkında düşüncelerinizi alsaydık Sayın Bakanım.

Allah öncelikle Ahiret sınavından, sonrada bu dünyada neden olduğumuz kul hakkına girme sınavından bizleri geçmeyi nasip etsin inşallah.

NOT: Bu yazı şahsımın bir tek eşi, dostu ve yakını için yazılmamıştır. Sınava giren hiçbir yakınım veya tanıdığım yoktur.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 547 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.