1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. Bir Başkent Her Zaman Başkenttir
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Başkent Her Zaman Başkenttir

A+A-

Yazımıza Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Eski Çağ Tarihçisi Prof. Dr. Hasan BAHAR hocamızın bir tespitiyle başlayalım. Profesör BAHAR, Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapmasıyla bilinen Konya'nın Hititler'e de başkentlik yaptığını, kentin en eski adının da Luvice dilinde ''İkkuwaniia' olduğunu belirtti.
Bir başkent her zaman başkenttir. Şehri başkent yapan özellikler, şehre v eo şehirde yaşayanlara siner ve siz o şehre geldiğinizde onu hissedersiniz. Bir mekana ne kadar emek harcarsanız o kadar oradan verim alırsınız. Harcadığınız emek, ilme, edebe, ahlaka, sevgiye, saygıya, nezakete, zarafete, adalete, hakkaniyete, kültüre, sanata ve zanaate dönüşür, şehrin cadde ve sokaklarına siner. Bu bazen bir camidir, bazen bir çeşmedir, bazen bir türbedir, bazen bir örftür.
Bu durumun farkına 2003 yılında Iğdır'a göreve gittiğimde farkına vardım. Iğdır'da birşeylerin eksik olduğunu hissediyordum ama isimlendiremiyordum. Ahlak, edep, ilim vb. bazı şeylerin eksik olduğunun farkına vardım. Bunun da en önemli sebeplerinden bazıları; buranın bir geçiş yeri olması, bazen elimizden çıkması, sınır olması, ilim merkezlerine uzak olması, alimlerin ve mutasavvıfların yeteri kadar gelip yerleşmemiş olması vb. dir.
Konya'nın hem Hititler dönemi hem de Selçuklular dönemi olmak üzere başkent olması başkentli olma duygusunun konyalıların genine işlediğini düşünüyorum. Bu kibir anlamında değil sorumluluğunu kuşanma anlamında bir düşüncedir.
Buradan hareketle Konya ile ilgili çalışma yapanlar bu bakış açısını hiçbir zaman gözden kaçırmamaları gerekir.
Konya'nın imar planını yapanlar bir başkentin planını yaptıklarını unutmayacaklar. Yollarını, parklarını, katlarını vb. her şeyi buranın bir kültür başkenti olduğunu unutmadan planlayacaklar. Şehrin slüetini bozmayacaklar.

Konya'da kültürel çalışmalar, planlanırken buranın kültürel birikimi, inanç yönü ve hayata bakışı dikkate alınarak planlanacak.
Konya, ilmi ve kültürel çalışmaların başkenti olmalı bu hususu gerçekleştirmek için vizyonu ve ufku olanlar yetkili makamlara getirilmelidir.
Mesela Konya'nın bir kültür haritası çıkarılmış mıdır? Kültürel çalışmalar açısından kısa, orta ve uzun vadeli detaylı planlar yapıl mıdır? 10 yıl sonra, 50 yıl sonra, 100 yıl sonra nasıl bir Konya göreceğiz?
Maddi ve manevi imkanları Konya'nın ilim, kültür, sanat ve edebiyat alanında yeterince değerlendiriyor muyuz? Bu konuda kaynakları yerli yerince kullanabiliyor muyuz?
Konya'da kültürel çalışmalar yapanlar çalışmaların daha rantabl olması için istişare halindeler mi yoksa her STK kendine göre bir yol tutturmuş gidiyor mu?
Belediyeler, kültürel çalışmalar yaparken yeteri kadar istişare mekanizmasını çalıştırıyorlar mı?
Konya'da eğitimin ve kültürün birinci gündem olması için hangi çalışmalar yapılıyor?
Konferans, seminer, söyleşi ve yazar buluşmaları taşraya ne kadar yansıtılabiliyor?
Bir toplumda düzelme olacaksa hep beraber olacak. Beraber olmazsa olmayacak. O yüzden Konya'nın tüm mahallelerine bu kültür, eğitim ve inanç hizmetini ulaştırmalıyız. Oralardaki cevherleri de keşfetmeliyiz.
Basacağımız kitapları, dağıtacağımız eserleri hep bu bakış açısıyla gerçekleştirmeliyiz.
Bir de oluşan tecrübelerden en iyi şekilde faydalanmalıyız. Mesela İstanbul'da açılan bilgi evlerinin bir benzerini belki daha da geliştirerek Konya'nın tüm mahallelerine kazandırmalıyız.

BİR BAŞKENT HER ZAMAN BAŞKENTTİR.
Maddi imara ayırdığımız paranın aynısını hatta daha fazlasını manevi imara ayırmadıkça sahil-i selamete çıkamayacağız.Kültürle insan arasındaki tüm engelleri ortadan kaldırarak geleceğin aydınlık dünyasını kurmada Konya'nın gerçekleştirmesi gerekenleri yapmasını sağlayacağız.
Dünya çapında alimler yetiştirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Teknolojinin imkanlarını bilgi ve kültüre ulaşmada seferber edeceğiz.
Bir teklifimiz var: Konya'da yapılan tüm kültürel faaliyetler canlı olarak ulusal bir televizyon kanalından yayımlanmalıdır. Bu programların ses ve görüntüleri video sitelerinde mutlaka yayımlanmalıdır. Daha da ötesi yapılmalıdır. Ankara Büyükşehir belediyesi gibi Konya Büyükşehir Belediyesi de Ulusal yayın yapan bir kültür kanalını faaliyete geçirmelidir. Bünyesinde oluşturduğu bir web sayfasında Konya'da gerçekleşen tüm kültürel faaliyetlerin haberlerinin yapılması, ve duyurulması gerçekleştirilmesi orada ses ve görüntülerinin yayımlanması elzemdir. Yine web sayfasına verilecek bir link ile programlar internetten izlenebilmelidir.
Bunlar günümüzde artık zor şeyler değil yeter ki istensin. Allah nimeti karşılıksız verir ama nimetin yeteri kadar kıymeti bilinmezse o nimeti alabilir. Fırsat eldeyken tüm imkanları insanımızı maddi ve manevi yönden ihya için yapılması gerekenleri en güzel şekilde yapalım.
Geçmişte atalarımız yapmaları gerekeni yaptılar. Bu gün bize düşen de onlarla övünmek değil onlara gıpta edip yaptıklarından ders almak ve geleceğimizi kurmada yapmamız gerekenleri yapmaktır.
Şu anda Konya'da yaşayan herkes katma değerini bu topluma sunmalı yapması gerekenleri yapmalıdır. Herkes elini taşın altına koyup bu yükü hep beraber taşımalıdır vesselam.
Muhabbetlerimle.

MEVLANA'DAN GÜZEL SÖZLER
- Eşekten şeker esirgenmez ama eşek yaratılışı bakımından otu beğenir.
- Bencillik gözüne takılmış ayna gibidir.O gözler nereye bakarsa baksın kendinden başka birini görmez.
- Misafir Gelecekmiş Gibi Evini Ölüm Gelecekmiş Gibi Kalbini Temiz Tut.
- Ey yiğit! Yazgıya bahane bulma,
Yükleme kendi suçunu başkasına.
Suçunu gör, dönüp de etrafında kendinin.
Kendindendir, gölgeden değil çektiklerin.
Ne yaptın da sana dönüşünü görmedin?
Ne ektin de ektiğini biçmedin?
Eylemlerin ruhundan ve bedeninden doğar.
Çocuğun gibi sonra gelip eteğinden tutar.
- Dün zekiydim ,dünyayı değiştirmek isterdim
Ama bugün akıllıyım,kendimi değiştiriyorum 

Bu yazı toplam 1134 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.