1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bir Bayramı Daha Geride Bıraktık
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Bayramı Daha Geride Bıraktık

A+A-

Türk ve İslam alemi olarak bir kutsal bayramı daha geride bıraktık.
Eskilerin tabiri ile eski bayram tadı var mıydı, yok muydu bilemiyorum ama, işin kutsallığına baktığımızda ise İslam ve Türk alemi için , inanıyorsak, bayramın ayrı bir güzelliği, ayrı bir kutsiyeti, ayrı bir yeri vardır.
Bir defa inanarak, karşılığını Yüce Allah’tan bekleyerek kurban Bayramını geçirirsek, durumu müsait olanlar için söylüyorum, kurban kesebiliyorsa kalp ve ruh huzuru bulur. Çünkü Kurban’ın ne eti, ne kanı Allah’a ulaşmaz. Yüce yaratanımıza ulaşacak olan şey takva ve inanıştır.
Elbette sevinenler, üzülenler, beklentisine cevap bulanlar, cevap bulamayanlar olmuştur. Her şeye rağmen bayram bayramdır. Her şeye rağmen Türk ve İslam aleminin kutsal bayramlarından birisi olan bu bayramın sevincinin üzüntüden fazla olduğunu düşünmekteyim.Dileyelim ve sağlıklı biçimde yine bu kutsal günlere ve bayrama ulaşalım hep birlikte.

Bayramı öncesinde yaşadığımız terör olayları , hayatını kaybeden ve yararlanan insanların acısını yüreğimizde taşırken dileyelim, Yüce Allah(‘tan bu acı günler geride kalsın.Allah şehitlerimize rahmet eylesin, kalanlarına sabır, yaralılara ise acil şifalar versin.
Kurban Bayramı öncesinde yaşadığım rahatsızlıklar ve doktor tavsiyesi ile Afyon Gazlıgöl’de bulunan Konyalı hemşerimiz Kemal Başaran’ın termal tesislerinde birkaç gün kaldım. Son derece temiz, doğal ortamı ve insanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde hazırlanmış olan Başaranlar termal tesisleri insanları bayram sıcaklığı ve samimiyeti ile kucaklarken, şifa arayanlara da umut kapısı oldu. Bende bunlardan birisi olarak burada birkaç gün yılın yorgunluğunu, stresini atıp geçirirken tedavi amaçlı Allah’tan diledim. Allah dert verip derman aratmasın.
Yine her zaman klasik hale gelen ve yüreğimizi yakan, maddi ve manevi zarara uğratan bir başka olayda şüphesiz Bayram günlerinde yaşanılan trafik terörü. Uzun bayram tatilinde memleketlerine giden, tatil beldelerine giden insanlar içinde hayatını kaybedenler, yaralananlarda oldu.
Tabi ki takdiri ilahi ama, tedbiri de elden bırakmamak lazım. Trafik kurallarına uymamız halinde bu kazaların beklide yarı yarıya ineceğini düşünüyorum. Huzurlu bir ortamın olması halinde de bir süre önce yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle turizmdeki gerileme bu bayramda biraz azalmış görünüyordu.Durağan görülen ekonomik hareketliliğe biraz olsun hareket getirebilir.
İşte bir kutsal bayram ve uzun süren tatili böyle geçirdik.
Yeni hizmete açılan Osman Gazi Köprüsünden hem bayram, hem de bedava olması nedeniyle belli yollarda trafik sıkışıklığına azda olsa mehlem olmuştur.
Bayram tatili bitti, bitiyor. Yeni bir dönem başlayacak. Okullar açılacak. Ailelerin ve çocuklarımızın okul ve telaşı ve heyecanı var. Allah hepimize yeniden böylesi güzel, bayramları, sağlık ve barış içinde yaşatmasını diliyorum. Sizlerle buluşmak çok güzel… 

Bu yazı toplam 331 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.