1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. BİR BAYRAMI DAHA GERİDE BIRAKTIK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

BİR BAYRAMI DAHA GERİDE BIRAKTIK

A+A-

Ramazan sonrası Şevval ayının başlarındayız.

Bir Ramazan ayını ve Ramazan bayramını daha acısıyla, tatlısıyla, hüznü, sevinci ile geride bıraktık.

Adata takvimden düşen yapraklar gibi.

Ramazan ayı tutanlara hoş geçti. Yüce Yaratan havaları bile belli ölçüde tutup, insanlara kolaylıklar tanıdı. Gerek keyfi, gerekse mazeretlerinden dolayı tutmayanlar, tutamayanlarla tutanlar aynı duruma geldi ama, elbette ahrette onların farkını Yüce Allah verecektir.

Bu bayram çalışanlar açısından kısa geçti. Cumartesi günü Arife’yi yaşadık. Pazar günü  Ramazan bayramının ilk günü. Yani tatil süresi kısa idi.  Gazetemiz HAKİMİYET   ve diğer yerel gazeteler bayram süresince  yayımlanmadılar.

Ancak biz tatilde yapsak, bayramda kutlasak yine beynimizle, yaşamımızla  sanki görev başında imiş gibi, yine çalışıyor, yazıyormuş gibiyiz çoğunlukla.

Gözümüz ekranlarda, kulağımız günlük olaylarda idi.

Bilmem dikkatinizi çekti mi?
Bir TV kanalında  Ülkelerde kılınan Bayram namazlarından görüntüler getirildi. Benim canımı sıkan ise burnumuzun dibinde olan Atina’da  caminin bulunmaması nedeniyle Müslümanlar bayram namazını derme çatma yerde kılmışlar. İşte Yunanistan,

İşte Yunanistan dostluğu !..

Yukarıda yazdığım gibi elbette hüznü, sevinci, hatta acıyı bayram günlerinde birlikte yaşadık.

Kimisi:

 Bayram gelmiş neyime,

Kan damlar yüreğime” dedi.

Kimi insanlar çok şükür, bayrama ulaştık dedi ve sevdikleriyle kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Kimisi de bayram günü çok sevdiklerinden ayrıldı, uzaklaştırıldı. Bunlar bir yıl önce  Yüce Allah tarafından takdir edilmiş olaylar.

Klasiktir böylesi günlerde yollar kalabalıklaşır, kazalar olur.

Bu bayramda da yine maalesef yollar kan gölü gibi idi. Dün itibariyle onlarca trafik kazası yaşandı ve yine yaklaşık 50’nin üzerinde can telef oldu. Maddi hasar meydana geldi. Sakatlıklar- yaralanmalar oldu. Tabi ki, takdir ama, birazda bizim bu takdirin gerçekleşmesinde katkımız olmuyor mu, aşırı sürat, dikkatsizlik ve belki de uykusuzluk.

Ne kadar uyarıl sakta, ne kadar cezai işlemler yapılsa da olanların önün geçemiyoruz.

Beni en çok etkileyen ise Adana’da bir fosseptik çukuruna düşen ve 5 canın gittiği olay oldu. Haberlerini belki sizlerde izlemişsinizdir.

Yine şehit haberleri ile yüreğimiz yandı.

Yukarıda belirttiğim gibi insanların yüreğine kan damladı. Acılar  sarmal oldu yüreklerde.

Terör durmadı. Duracak deniyor ama nereye kadar bilmiyoruz.

Siyasi partilerin bayramlaşma programlarını izledim. Bu iyi bir anlayıştır ama, görebildiğim kadar yine samimiyetten uzak, siyasi mesajların verildiği bir bayramlaşma  gibiydi. Bilmem siz nasıl algıladınız.

Dün mübarek ramazan bayramının son günü idi.Biz medya çalışanlarında mesai dün başladı. Bu satırları sizlere dün itibariyle yazdım. Şükür  sizlerle buluşturan,kavuşturana…

Yaklaşık 2 ay sonra yine İslam Aleminin kutsal bayramlarından biri olan Kurban Bayramı’nı yaşarsak, Yüce Yaratan bizi o günlere ulaştırırsa birlikte kutlayacağız.

Hayat bu işte.

Gelecek Ramazan bayramına kadar kim kalacak, kim gidecek. Bunun takdiri Yüce Allah’a aittir. İnancımıza göre yaşadığımız Kadir Gecesinde bir yıllık durumumuz bize tahsis edildi. Bunu biz bilmemiz mümkün değildir.

Önemli olan ise, yaşamak değil;

İnsan gibi yaşamaktır.

Kısacası ömrümüzden geçen günlerin ramazan ayı boyunca ve bayramında muhasebesini yapıp, zararda isek tedbirlerini alabilmişsek ne mutlu. Yok sıradan günler gibi bakmışsak denecek bir şey yok.

Herkes bildiği yoldan hayatına devam edecektir.

Yazımı  geçmişte Konya Tuzlukçu ilçesinde müftülük yapan değerli hocam, arkadaşım ve doştum, nam-ı değer pop star müftü A. Zeki BIYIK’ın bir dörtlüğü ile bitiriyorum.

Kimi atlas giyer, kimi havyar yer.
Kimi çul bulamaz, kimisi yal yer.
Gözetmez zorba;miskini, garibi !
Geğirir, bir de Elhamdülillah der.

 

Bu yazı toplam 378 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.